مقالات آموزشی مرکز مشاوره

اصول مشاوره ازدواج و مشاوره خانواده در کارگاه روانشناسی

اصول مشاوره ازدواج و مشاوره خانواده

چند پند که باید حتما قبل از ازدواج از طریق مشاوره ازدواج به آن‌ها توجه کرد و تا آنجایی که امکان دارد رعایت شود تا در زندگی زناشویی دچار مشکل نشوند و زندگی موفقی داشته باشند.
یکی از بزرگترین مشکلات که به وجود می آید در زندگی زناشویی این است که افراد همدیگر را نمی‌شناسند و همدیگر را درک نمی‌کنند دلیل آن هم این می‌تواند باشد که زوج‌ها قبل از ازدواج باهم مکالمه طولانی و جدی ندارند.
این نکته را همیشه باید در نظر داشته باشید که حتما قبل از ازدواج به گارگاه روانشناسی مراجعه کرده و با مشاوره ازدواج صحبت کرده و از او راهنمایی بخواهید بتوانید طرف مقابلتان را خوب درک کرده و بتوانید  طرف مقابلتان را خوب بشناسید.

نکاتی که مشاوره خانواده کمک میکند طرف مقابلتان را بهتر بشناسید؟

مشاوره ازدواج این سوالات را از شما می‌پرسد که بداند خودتان را و همسر آینده خود را تا چه حد می‌شناسید.
1.     چه عادت‌هایی دارید؟
تایم خواب خوابیدن و بیدار شدن خود و همسر آینده خود را بسنجید که خود شما و ایشان به چه صورت است.
چند ساعت از شبانه روز را وقتان و ایشان صرف تماشای فیلم و یا دنیای مجازی و حتی بازی کردن صرف می‌شود.
آیا همسر آینده‌تان آدم ولخرجی است و یا اقتصادی و یا خسیس است.
دوست دارید در طول روز چقدر کار کنید و یا ایشان چقدر دوست دارند کار انجام دهند.
شما چقدر وقتان را صرف کارهای شخصی خودتان می‌کنید و حتی طرف مقابلتان را باید بدانید.
آیا زمان‌هایی که طرف مقابلتان و یا خودتان اختصاص داده‌اید با ساعات زندگی همدیگر تداخل نداشته باشد و صرفا در یک راستا باشد تا بعدا خسته نشوید از این تغییر زمانی در زندگیتان.

اصول مشاوره ازدواج و مشاوره خانواده در کارگاه روانشناسی

 


2.     ابزار که طرف مقابلتان برای شما استفاده می‌کنند تا ابراز عشق کند نسبت به شما چیست؟
مرکز مشاوره میگوید وقتی از صمیم قلب به همسر آینده خود عشق بورزید و حرف‌های دلتان را با احساس بیان کنید با این کار عشق را در طرف مقابلتان بیشتر می‌کنید و با زبان و وقت گذاشتند برای و کلمات عاشقانه و خریدن هدیه می ‌توانید عشقتان را عمقیق تر کنید. شما حتما باید این را در نظر بگیرین که در این تلاش باشید که زبان عشق ورزیدن طرف مقابلتان را پیدا کنید و در آن کوتاهی نکنید.
3.     حتما باید در این که آیا فرزند می‌خواهید و یا چند فرزند می‌خواهید را باید در نظر بگیرید که آیا نظر شما با همسر آیندتان یکسان است چون خیلی مهم است که هر دو طرف یک نوع روش را برای تربیت فرزند خود دشته باشند ویا به مشاوره خانواده مراجعه کنید.
4.     روابط با خانواده خود چگونه است با پدر و مادر خود و حتی خواهر و یا برادر خود چگونه رفتار می‌کند و حتی با اقوام خود این کار انجام دادن به این معنی نیست که شما حتما در آینده شبیه خانواده همسرتان خواهید داشت. اما با این کار می‌توانید همسرتان بهتر بشناسید چون شخصیت آن فرد در آن خانواده شکل گرفته است و هیچی انسانی بی عیب نیست و حتما یک مشکلی در خانواده وجود دارد و باید این را مشخص کنید که آیا می‌خواهید با آن خانواده نزدیک باشید یا خودتان را از آن‌ها دور نگه دارید و اگر در این مورد به مشکل خوردید میتوانید به مرکز مشاوره مراجعه و یا از مشاوره تلفنی استفاده کنید.
5.     باید ببینید طرف مقابل چگونه از پس مشکلات سخت بر می‌آیند چون این بخواهید فکر کنی که ازدواج کرده‌ای و همه چی حل شده است نیست بلکه همیشه اختلاف نظر در همه جاها به وجود می‌آید. مانند این هر دو از سره کار و مشغله‌های فکری زیادی در شما به وجود آمده این مشکلات زمانی برطرف می‌شود که که شاید طرف اینگونه آرامش پیدا می‌کند که نیاز به تنهایی دارد خیلی از مشکلات بزرگ هستند و خیلی مشکلات کوچک و مشکلات هم همه غیر قابل پیش بینی هستند آیا شما با مواجه با این مشکلات می‌توانید کناره همسرتان برای کنترل مشکلات کنارش هستیدو پا به پای آن با مشکلات می‌جنگید و یا با مواجه شدن با مشکلات سرد می‌شوید و او را با مشکلات تنها می‌گذارید حتی در مواقعی که زندگی آن طوری که پیش بینی می‌کردید پیش نرفته باشد.

اصول مشاوره ازدواج و مشاوره خانواده در کارگاه روانشناسی

 


6.     باید حتما این موضوع را در نظر بگیرید که که آیا همسرتان فردی مذهبی است و یا بسیار مذهبی و یا اعتقادی به این مسائل ندارد باید اعتقادتان طوری باشد که زمانی که در تربیت فرزندتان پیش رویه یه اعتقاد باشید.
7.     باید بدانید طرف مقابلتان از ازدواج کردند چه انتظاراتی دارد از کار کردن در منزل و یا خارج از منزل و چه مسئولیت‌هایی داشته باشد و شما چه انتظاراتی از او دارید. و یا حتی شما چه زدگی زناشوئی را انتظار دارید عاشقانه باشد و یا اینگونه تصور می‌کنید که این‌ها همه باید قبل ازدواج باشد و بعد از ازدواج این چیزها معنایی ندارد. باید طوری ابشد که هر دو برای بهتر زندگی کردند در کناه هم کوشا باشند تا یک زندگی چر از محبت و صمیمیت داشته باشند.
8.     باید بدانید که اهداف زندگی همسرتان چه چیزی است که او می‌خواهد چگونه زندگی کند و چه اهدافی دارد خود را در چندین سال آینده کجا می‌بیند.
9.     باید در مورد آینده‌ای کاری وی با خم صحبت کنید که می‌خواهد چگونه باشد می‌خواهد درجا بزند و یک جا ثابت به آن اکتفا کند و یا می‌خواهد پیشرفت کند و به آرزوی‌های بزرگ دست یابد. شما هم باید به آن دقت کنید که آیا می‌خ.اهید با در کنار آرزوهای همسرتان گام به گام قدم بردارید یا نه؟
البته این را باید در نظر گرفت که بعضی از مسائل را در زندگی مشترک می‌توان کسب کرد ولی باید مسائل اولیه را درست به آن دقت کرد و قدم در راه صحیح گذاشت تا بتوانید یک زندگی شاد و پر از موفقیت داشته باشید.