مقالات آموزشی مرکز مشاوره

دکتر روانشناس از استرس می گوید

با کمک دکتر روانشناس خود از شراسترس خلاص شویم


استرس و اضطراب حالتی است که همه انسان ها بارها در طول زندگی خود تجربه می کنند انسان ها به هنگام مواقع حساس ومهم یا به هنگام ترسیدن از چیزی و مواقع مختلف دچار استرس می شوند اما استرس تا زمانی طبیعی و نرمال است که زیاد ویا حتی دائمی نباشد که در این گونه موارد مراجعه به یک مرکز روانشناسی  و مراجعه به دکتر روانپزشک الزامی است.
تجربه این گونه حالات، معمولاً فعالیت روزمره افراد را دچار اختلال می کند، به سختی کنترل می شوند و ممکن است تا مدت زمان زیادی با او همراه بمانند. علائم می‌توانند از کودکی آغاز شده و تا بزرگسالی ادامه یابد.

دکتر روانشناس از استرس می گوید

استرس باعث سردردهای مکرر و خواب شبانه دشوارتر شود؛ استرس حتی مانع عملکرد خوب دستگاه گوارش می شود وباعث ابتلا به بیماریهایی از جمله سندروم روده،تعریق بیش از حد،دندان قروچه،ناراحتیهای قلبی عروقی وریزش مو شود. به دلیل بالا رفتن ضربان قلب و نفس تنگی، احساس مرگ یکی از علایم بارز این بیماری است به خصوص به هنگام خواب شبانه، حتماً پیش دکترروانشناس بروید. این کار را بد و مسخره ندانید. مشاور و روانشناس خوب می‌تواند شما را تا حد زیادی آرام کند.
ما همیشه عادت کرده ایم که با قرص ودارو خوب شویم اما کلید پیروز شدن بر این بیماری در دستان شماست. قرص‌های آرامش بخش را نمی‌توانید و نباید زیاد مصرف کنید. درمان این بیماری از سه قسمت تشکیل شده است: ۱) دارو ۲) دکنر روانشناس ۳) خود شخص.
در اینجابه چند تکنیک که باعث ایجاد آرامش در شما می شود اشاره می کنیم:
1-حتما خواب کافی داشته باشید.
2-لبخند را فراموش نکنید.
3-بیان تشکر وقدردانی به کاهش اضطراب کمک می کند.
4-تنفس عمیق و خوبی داشته باشید.
5-تکنیک های یوگا و مدیتیشن را یاد بگیرید.
6-درست غذا بخورید.(سبزیجات،کربوهیدرات های سبوس دار و امگا3 بسیار عالی خواهند بود)

دکتر روانشناس از استرس می گوید

7-بازی وتفریح را فراموش نکنید.
8- زمان‌هایی را برای خود اختصاص دهید و در آن فقط سکوت نمایید.
9-زمانی را برای فکر کردن به موصوعی که فکرتان را درگیر ونگران کرده کنار بگذارید( مثلا 20 دقیقه) وبعد افکارتان را رها وخود را سرگرم تفریح وکارهابی لذت بخش کنید.
10-در زندگیتان برنامه ریزی داشته باشید.
11-همه چبز را مثبت تصور کنید آرام باشید و از این آرامش لذت ببرید.
12-عطر وبوهای آرامش بخش استشمام کنید.
13-اجتماعی باشید.معمولا اطرافی که اطرافشان شلوغ تر است ودوستان زیادی دارند کمتر دچار فکروخیال واضطراب می شوند.
14- تحرک داشته باشید. ورزش کاهش دهنده قوی استرس است. به آرامی آغاز کرده و به مرور افزایش دهید.
در نهایت اگر خودتان به خودتان کمک نکنید هرگز نمی توانید از پس مسائل و مشکلاتتان بر بیایید و اگر خودتان نیز نمی توانید و برایتان سخت است حتما به یک کارگاه روانشناسی مداجعه و با دکتر روانشناس در میان بگذارید.

دکتر روانشناس از استرس می گوید