مقالات آموزشی مرکز مشاوره

دکتر روانپزشک از مدیریت هیجان و کنترل رفتار ها می گوید

 راهکار های تسلط و کنترل بر رفتار ها و این که چگونه هیجان درونی خود را مدیریت کنیم ، همچنین پیشنهادات و روش های مختلف برای کنترل بر خلق و خو و رفتار را از نگاه دکتر روانپزشک در نوشته زیر بررسی می کنیم  :

هیجانات می تواند عکس العمل های مختلفی  را در افراد متفاوت ایجاد کند. همچنین تغییرات جسمی مانند افزایش ضربان قلب، گشاد شدن مردمک چشم یا افزایش تعداد تنفس را در هیجاناتی مانند ترس یا خشم ممکن است تجربه کنیم. این هیجانات بخش طبیعی از زندگی افراد را تشکیل می دهد،خصوصا در سن نوجوانی ممکن است پررنگ تر از سایر سنین به نظر برسد.  
 
 دکتر روانپزشک از مدیریت هیجان و کنترل رفتار ها می گوید

گفته دکتر روانپزشک در این زمینه این است که :
سعی کنید هیجانات تان  خود را بشناسید : شناخت هیجانات بخش مهمی از کنترل آن را در بر می گیرد
به هیجانات خود اجازه بروز بدهید: ساده ترین راه برای ابراز هیجان مانند خوشحالی، خندیدن است. حتی اگر تنها هستید
راه های  کنترل هیجانات منفی را بیاموزید: هیچ فردی نمی تواند بگوید که هیجانات منفی را تجربه نمی کند. واضح است که ما به دلیل رخداد های پیرامونمان ممکن است هیجانات مختلفی را تجربه کنیم اما این که چگونه با آن روبرو می شویم احتیاج به یادگیری دارد.
دکتر روانپزشک اهمیت مديريت هيجاني را در موارد زیر خلاصه می کند
-  برخورد درست با موقعيتهاي تهديد كننده و خطرناك: مثلا در مواجهه با يك جانور درنده ، هيجان ترس باعث مي شود با قدرت بيشتري فرار کنیم و جان خود را نجات دهيم .
-  براي خشنودي وشادي بيشتر ، هر چه مديريت هيجاني بالاتر باشد : هيجانات و احساسات به ما كمك مي كند تا اطلاعات مربوط به پايه و اساس سلامتي ، يعني شادي را جمع آوري كرده ، دسته بندی وپردازش كنيم تا به درستی از آن استفاده كنيم .
-  براي كمك به ديگران :مديريت هيجاني مي تواند به ما كمك كند تا با شناخت هيجانات خود وديگران نيازهاي  بتوانیم درک درستی از آنان داشته باشیم.تگ های مطلب:دکتر روانشناس

آمار بازدید:1 837

دسته:مقالات آموزشی مرکز مشاوره