مقالات آموزشی مرکز مشاوره

مرکز مشاوره روانشناسی تخصصی

آیا با مرکز مشاوره روانشناسی تخصصی انتخاب نو آشنا هستید؟ در مرکز تخصصی ما شما عزیزان می توانید دکتر متخصص خود را در تمام زمینه ها به طور مثال :
مشاوره ازدواج تخصصی ، مشاوره کودکان تخصصی و مشاوره خانواده تخصصی ... انتخاب کرده و در جلسات درمان قرار بگیرید. یکی از مسائل مهمی که در کلینیک تخصصی انتخاب نو رعایت می شود تفکیک مشاوران و روان درمانگر متخصصاست بی شک این مساله می تواند در زمان و زمینه ی شما و ارتقاء سطح جلسات درمان شما تاثیر گذار باشد.
در مقالات ازدواج و انتخاب همسر که طبق نظراتدکتر متخصص و مشاور متخصص به طرحواره ها و درمان عمیق پرداختیم. اما در این مقاله قصد داریم کمی عمیق تر به طرحواره ها و ریشه های تحولی آنها بپردازیم . شما عزیزان می توانید در مقالات قبلی طرحواره ی رها شدگی را مطالعه فرمایید.
 

مرکز مشاوره روانشناسی تخصصی

 


ریشه های تله ی زندگی رها شدگی : بی شک هرگاه در مورد ریشه های تحولی تله ی زندگی صحبت می شود تمرکز اصلی بر محیط دوران کودکی است . همه ی آدم ها از تاثیر محیط خانوادگی ناسالم که مواردی مثل سوء استفاده ، غفلت و اعتیاد می تواند باشد در شکل دهی طرحواره ها آگاه هستیم. 
اما ما به جنبه ی وراثت سهم کمتری قائل شده ایم . زیرا طی تحقیقات صورت گرفته بیولوژی نقش کمتری در شکل گیری الگوهای شخصیتی دیرپا دارد می توان گفت وراثت می تواند از طریق خلق و خو اثر خودش را بر شخصیت نشان دهد. حال نکته ی مهم این است که تله ی زندگی رها شدگی از قاعده ی ذکر شده مستثنا است .
زیرا پژوهش های انجام شده در مراکز تخصصی روانشناسی نشان داده است برخی نوزادان واکنش بیشتری به محرک های محیطی از خود نشان می دهند و این پدیده نشان می دهد که برخی از افراد به نظر می رسد از نظر بیولوژیک در شکل گیری تله ی رهاشدگی مستعد باشند . شما در پروسه ی درمان از سمت روانشناس متخصص به صورت عمیق روان کاوی می شوید و می توان گفت حداقل در مرکز تخصصی مشاوره و روان شناسی انتخاب نو شما توسطدکتر روانشناس مصاحبه ی بالینی همه جانبه ای خواهید داشت . قابل توجه است در این مبحث به نظری هی از دلبستگی جان بالبی در کتاب جدایی بپردازیم : از نظر بالینی جدایی سه مرحله دارد : 1)اضطراب   2) ناامیدی    3) دل گسستگی .
 

مرکز مشاوره روانشناسی تخصصی

 

 
کودکان برای زنده ماندن کاملا به مادر خود وابسته هستند و اگر مادر (مراقبت کننده اصلی) خود را از دست بدهند دچار مشکلات متعددی می شوند. اولین واکنش اعتراض است و اگر فرد دیگری بخواهد ان ها را آرام کند فایده ای ندارد و. رفتارهای اطرافیان تسلی ناپذیر جلوه می کند و اگر مادر باز نگردد وضعیت فعلی را می پذیرند و افسرده می شوند. می توان گفت در این مرحله مایوس و ناامید می شوند و انزوا را برمیگزینند . حال اگر مادر برنگردد نوزاد وارد مرحله ی سوم می شود که به آن دل گسستگی می گویند و زمان جدایی طولانی می شود . کودک در زمان بازگشت مادر سرد برخورد می کند و به طرف او نمی رود اما با گذشت زمان به وجود آمده مادر واکنش می دهد . اما اگر بار دیگر مادر از حوزه ی دید کودک خارج شود مضطرب می شود. دلبستگی  این کودکان سبک دلبستگی مضطرب نامگذاری می شود.
 

مرکز مشاوره روانشناسی تخصصی

 


توجه داشته باشید سه مرحله ی اضطراب ، ناامیدی و دل گسستگی برای تمام نوزادان یکی است . حال بین فرآیند جدایی که گفتیم و بین چرخه ی رها شدگی شباهت هایی وجود دارد.
به نظر می رسد برخی از افراد استعداد خلق و خویی را دارند که در مقابل جدایی ها واکنش های هیجانی زیادی را از خود نشان می دهند و زمانی که دوری و جدایی اتفاق می افتد اضطراب ،  خشم و فرسودگی که این افراد تجربه می کنند بسیار شدید و عمیق است و انگار از پا در می آیند و احساس درماندگی و دل گسستگی گریبان گیرشان می شود . و مشکل اینجاست که نمی توانند تنهایی را تحمل کنند ... ادامه ی مقاله را در مقالات بعدی مشاوره تخصصی دنبال کنید ...
جهت اطلاع از فعالیت ها و خدمات روان شناسیکلینیک تخصصی روانشناسی و مشاوره انتخاب نو ما را در صفحه ی اصلی دنبال کنید. 
 

نویسنده : نسیم درایش