مقالات آموزشی مرکز مشاوره

مشاور روانشناس ازدواج کلید های ازدواج موفق را در بهترین مرکز مشاوره ازدواج شرح می دهد.

 

مشاور روانشناس ازدواج کلید های ازدواج موفق را در بهترین مرکز مشاوره ازدواج شرح می دهد.

 


زن و شوهر های ناراحت که بسیاری از آن ها در آستانه ی طلاق اند، اشتباهات مشابهی را مرتکب می شوند. آن ها یکسره مخالفت می کنند ، بسیار انتقاد گر هستند ، یکدیگر را سرزنش می کنند ، اتهام می زنند ، تهدید می کنند و خیلی به یکدیگر نه می گویند. از دیدگاه روانشناسی ازدواج موفق ، این رفتار ها قاتل عشق و صمیمیت اند. وقتی از سوی همسر تان در معرض بدترین انتقاد ها و سرزنش ها قرار بگیرید ، نتیجه ی آن چیزی جز رنجش و تنفر نخواهد بود . طبق نظر دکتر مشاور ازدواج وقتی همسر تان تقاضای معقول شما را برآورده نمی کند و ((نه ی خودکار )) می شود ، بروز مشکل ، اجتناب ناپذیر می شود . اکثر زن و شوهر هایی که برای مشاوره ازدواج به مرکز مشاوره ازدواج  می آیند ، مرتکب همین خطاها می شوند. جالب این است که با غریبه ها مودبانه ، حساب شده ، با ملاحظه و محترمانه رفتار می کنند . اما با عزیز شان رفتار نا شایستی دارند. آن ها این باور نادرست را دارند که خانه محل ناشایست رفتار کردن با دیگران ، خود انگیختگی و بی نزاکتی است. بر اساس مشاوره ازدواج خوب کلید های ازدواج موفق طرفدار رابطه ی زناشویی خشک و بازدار شده نیست ، راحت و غیر رسمی بودن ، دو عنصر مهم در زندگی زناشویی رضایت بخش اند. اما یادتان باشد : راحت بودن در زندگی زناشویی به این معنا نیست که با بمب ناپالم هیجانی به یکدیگر حمله کنیم. در عوض : دلسوزی ، احترام و ملاحظه ی خود را به یکدیگر نشان دهید و یکدیگر را خشنود کنید و موجبات ناخشنودی یکدیگر را فراهم نیاورید.
معمولا در جلسات مشاوره در بهترین مرکز مشاوره ازدواج از افراد می پرسیم این هفته با همسرت چه رفتار های متفکرانه و شایسته ای انجام داده ای ؟ قدر یکدیگر را ندانستن ، به خوشبختی منتهی نمی شود . طبق نظر روانشناس ازدواج موفق به یک کم تلاش و زحمت نیاز دارد . اما اگر این تلاش به اعمال شاقه مبدل شود ، از ناهماهنگی و جور نبودن طرفین خبر می دهد. در زندگی زناشویی و برای داشتن ازدواج موفق باید زحمت بکشید ولی این زحمت نباید طاقت فرسا شود. طبق نظر مشاور روانشناس ازدواج اگر شما و همسر تان با هم رقابت دارید باید از این موضوع آگاه باشید که زندگی زناشویی شاد ، در گرو کار تیمی و همکاری است نه رقابت . اگر می خواهید زندگی زناشویی موفقی داشته باشید از انتقاد پرهیز کنید و در صورت امکان بله بگویید.
دکتر روانشناس ازدواج در مرکز مشاوره ازدواج خوب غالبا با زوج های ناراحت و یا افرادی سرو کار پیدا میکنند که مشکلات رابطه ای دارند . مشکلات زناشویی غالبا از افول دوستی در آن نشئت می گیرند. البته انواع مشکلات زناشویی و انواع تعمیم ها وجود دارد که باید محدود شوند ولی وقتی زن و شوهر ، دوستی با یکدیگر را کنار می گذارند ، سیری از ناراحتی زناشویی شکل می گیرد. طبق نظر دکتر مشاوره ازدواج محبت ها می توانند کوچک ولی مهم باشند. داشتن اوقات خوش مشترک سنگ بنای دوستی و کلید ازدواج موفق و زندگی زناشویی شاد است. مشاور روانشناس ازدواج  مرکز مشاوره فرق زن و شوهر های خوشحال و غمگین را در مقدار دعوا ها یا دفعات بحث نمی داند بلکه در نحوه ی ابراز عصبانیت و اختلافشان می داند . نحوه ی دعوا کردن ، یکی از بهترین ملاک های تشخیص سلامت زندگی زناشویی است.  روانشناس ازدواج خوب راه هایی برای لطمه نزدن مشاجرات و دعواها به زندگی زناشویی ارائه می دهد زیرا که بحث نکردن یا اختلاف نداشتن اجتناب ناپذیر است .نکته مهم حل و فصل اختلافات است.
افراط نکردن در انتقاد کردن ، تحقیر کردن ، دفاع کردن یا گوشه گیری و پس کشیدن .
حمله نکردن به همسر و طلب کردن تغییر مشخصی در رفتار
برای داشتن ازدواج موفق نشان دادن علاقه ، مهربان بودن ، دلسوز بودن ، قدر دانی ، بروز دادن نگرانی و برخورد سازنده می تواند موثر باشد.
مطالعات گسترده ی دکتر جان گاتمن در دانشگاه واشنگتن سیاتل ، یافته های جالبی داشته است. گاتمن به چیزی تحت عنوان نسبت سحر آمیز مثبت و منفی رسیده است. این نسبت در زندگی زناشویی خوب پنج به یک است . به عبارت دیگر ، تا وقتی زن و شوهر در ازای هر یک پیام منفی ، پنج احساس مثبت را بروز یا پنج عامل مثبت را انجام می دهند ، آن زندگی زناشویی ثبات خواهد داشت.
 


مشاور روانشناس ازدواج کلید های ازدواج موفق را در بهترین مرکز مشاوره ازدواج شرح می دهد.

 

بحث دیگری که بهترین روانشناس ازدواج به آن اشاره می کند اعتماد است ، زیرا که مهم ترین جنبه ی روابط میان فردی است .ما به این امید مجذوب دیگران می شویم ، آن ها را به عنوان دوست بر می گزینیم و عاشق شان می شویم که قابل اعتماد باشند.در این خصوص برای جلوگیری از برداشت تحریف آلود باید دقیق و مشخص حرف زد زیرا که ممکن است سردرگمی و سوءتفاهم زیادی ایجاد شود زیرا که سوءتفاهم ها و ابهاماتی را که اظهار نظر های کلی می توانند به وجود بیاورند ، رفع می کند. هر چقدر بگوییم که لطفا دقیق حرف بزنید ، باز هم کم است.
برخی از آدم ها به عشق نا مشروط اعتقاد دارند. آن ها معتقدند رفتارشان هر چقدر هم ناخوشایند باشد ، همسرشان باید ان ها را به خاطر خودشان دوست بدارند. این باور غلط است . عشق نامشروط در روابط پدر و مادر با بچه های خردسال امکان پذیر است ولی در اکثر روابط :
عملکرد فرد تعیین میکند که دیگران عشق بورزند یا دوری جویند. پس به اعمالتان نگاه دقیق و صادقانه بیندازید و از خودتان بپرسید که شما برای اطرافیان و همسر خود چه کردید. اگر متوجه ناسازواری عملکردت و آن کسی که هستی شدی ، عملکردت را عوض کن . اگر می خواهی با تو خوش رفتاری شود ، باید با دیگران خوش رفتاری کنی.
نویسنده : پریا موسوی