مقالات آموزشی مرکز مشاوره

بازی درمانی کودکان توسط روانشناس کودک یک روش درمانی برای رفع مشکلات کودک

 


بازی درمانی کودکان توسط روانشناس کودک یک روش درمانی برای رفع مشکلات کودک

 

بازی که به معنی تلاش و فعالیت لذت بخش و خوشایند و تفریح است برای رشد همه جانبه کودک ضرورت دارد . کودک از طریق بازی احساسات  و آرزوهایش را ابراز می کند ، استعداد هایش را شکوفا می سازد ، کنترل به موقع اعمال و حرکات را می آموزد ، ترس هایش را ظاهر می کند ، برای گذراندن اوقاتش برنامه می ریزد و چیز های تازه ای می آموزد ، بر تجاربش می افزاید ، پاسخ به کنجکاوی ها و پرسش هایش را تقویت می کند ، دنیای درون و مشکلاتش را آشکار می سازد ، و نیروی ذخیره اش را در جهت مطلوب به مصرف می رساند.
بازی کردن روانشناس کودک با کودکان یک روش درمانی برای رفع مشکلات کودک می باشد . طبق نتایج به دست آمده ، کودکان با با بازی درمانی با حضور دکتر روانشناس کودک در مرکز مشاوره کودک رابطه خوبی برقرار می کنند و در این روش درمانی ، بسیاری از مشکلات کودک قابل حل است. البته مشاور روانشناس کودکبر این باورند ؛ بازی درمانی کودکان به عنوان یکی از روش های کمکی در درمان کودکان مورد استفاده قرار می گیرد و باید حتما تحت نظر متخصص روانشناس کودک انجام شود.مرکز روانشناسی کودکان این امکان را فراهم می کند تا از طریق بهترین روانشناس کودکدر این حوزه ارتباط داشته باشید و نسبت به رفع مشکلات کودک خود اقدام کنید.
پیاژه و پلی بازی را به سه نوع مهارتی ، نمادی و با قاعده تقسیم می کنند. کودک از طریق بازی های مهارتی به رشد حرکات موفق می شود و از پرداختن به آن ها لذت می برد . به عنوان نمونه ، کودکی که سوار تاب می شود علاوه براحساس شادی و لذت یاد می گیرد که روی تاب چگونه کنترل خود را حفظ کند . طبق نظرمشاور کودک کودکان در سنین دو تا پنج سالگی از طریق بازی های نمادین با استفاده از خیالبافی ، واقعیت های اشیای در دسترس را تغییر می دهد و به گونه ای با آن ها برخوذد می کند که گویا واقعی هستند. به عنوان نمونه ، کودک سوار بر یک قطعه چوب آنچنان عمل می کند که گویا بر اسبی سوار شده است . استفاده از این گونه بازی ها ، کودک را در محدودیت های محیطی رها می سازد و به آرزوهایش جامه عمل می پوشاند . بازی های با قاعده که از چهار تا هفت سالگی در بین کودکان مشاهده می شود در طول زندگی ادامه می یابند و با گذشت زمان به تدریج کامل تر می شوند . کودک از طریق این نوع بازی ها ، مشارکت و همکاری و رعایت حقوق دیگران و قوانین اجتماعی را یاد می گیرد.
روانشناس خوب کودک کلینیک روانشناسی کودکان بیان می کند که کودکان خردسال نمی توانند افکار و عقایدشان را به وضوح از طریق کلمات و گفت و گو بیان کنند. طبق نظر روانشناس کودک در تهران  بازی بخش عمده ای از زندگی کودک پیش دبستانی را تشکیل می دهد و باعث رشد شخصیت او می گردد. بازی باعث شناختن جهان پیرامون و آموختن اخلاق نیکو و کسب صفات پسندیده می شود ، موجبات شادی و لذت و انبساط خاطر کودک را فراهم می آورد. همکاری و نوع دوستی و اطاعت از قوانین را به کودک یاد می دهد. دامنه تجسم و تحلیل او را می گستراند و کودک را به مشاغل گوناگون آشنا می سازد.
بر اساس گفته های مشاور کودک خوب در تهران از طریق بازی می توان نقاط قوت و ضعف و مشکلات کودکان را شناسایی کرد و سپس به درمان و اصلاح مشکلات رفتاری آنان مبادرت ورزید. بازی مناسب ترین وسیله برای الفت و آشنا شدن با کودکان است و بدان وسیله به سادگی می توان با آنان ارتباط برقرار کرد. کودک همچنین از طریق بازی ، روش زندگی و سازگاری با دیگران را می آموزد و به رعایت قوانین مقید می شود و داد و ستد اجتماعی را یاد می گیرد. مشاور کودکان در ادامه بیان می کند که بازی های کودک باید جنبه بد آموزی نداشته باشند ، به رشد همه جانبه او بیانجمند ، با سن و خصوصیات او سازگار و هماهنگ باشند ، و در رابطه بین کودک با اطرافیان خدشه ای ایجاد نکنند. انتخاب نوع اسباب بازی نیز در رشد کودک اهمیت بسزایی دارد و باید با سن و توانایی کودک مناسب باشد.
 

بازی درمانی کودکان توسط روانشناس کودک یک روش درمانی برای رفع مشکلات کودک

 


نقش درمانی بازی کودکان
بازی درمانی فرصتی را فراهم می کند تا بتواند نگرانی ها و نارضایتی هایش از محیط را تخلیه و عواطف خود را بیان کند.  از طریق بازی درمانی می توان مهارت هایی مانند کنترل خشم ، خود کنترلی ، عزت نفس ، حل مسئله ، استقلال را در کودکان ایجاد کرد و به درمان افسردگی ، درمان اضطراب ، درمان وسواس و دیگر مشکلات بالینی کودک پرداخت. دو نوع بازی موثر در درمان وسواس کودکان شن بازی و خمیر بازی می باشد . بادکنک و نردبان احساس دو بازی برای درمان افسردگی کودکان و درمان اضطراب کودکان  می باشد . پازل و ماز برای درمان بیش فعالی کودکان موثر است. روانشناس کودکان در مرکز مشاوره کودکاناز انواع بازی ها برای بررسی و درمان مشکلات کودکان استفاده می کند.
نویسنده : پریا موسوی