زندگی مشترک نیازمند تلاش مداوم برای حفظ و پایداری دارد و با راه هایی می توان در جهت حفظ آن و افزایش عشق بین زن و شوهر اقدام کرد. این راه ها عبارت اند از:

افزایش حمایت:

طبق نظر روانشناس تلفنی یکی از راه هایی که می توانید به واسطه آن عشق بیشتری را وارد زندگی خود کنید این است که بدون هیچ چشم داشتی از همدیگر حمایت کنید. به عبارت دیگر این حمایت باید بی قید و شرط باشد. کمک کردن از مواردی دیگر است که در قالب حمایت می تواند برای پرورش عشق بسیار مورد استفاده قرار بگیرد و همچنین بخشش یکی دیگر از راه هایی است که برای پرورش عشق در زندگی در قالب حمایت مورد استفاده قرار می گیرد پس سعی کنید آن ها را تمرین کنید و در زندگی مشترک به کار ببرید.اگر که همواره از همسرتان کینه به دل بگیرید و برای هر اتفاق کوچکی سرزنش و سکوت کنید مشکلات شما در رابطه تان بیشتر خواهد شد اما اگر توانایی عذر خواهی و بخشش را هر دو طرف یاد بگیرند شرایط بهتری را در رابطه شان ایجاد خواهند کرد. 

افزایش درک و فهم:

روش دیگری که برای پرورش عشق در زندگی بسیار مناسب است افزایش درک و فهم است. غالبا پذیرفتن و قبول کردن چیزهایی که نمی توانیم درک کنیم دشوار است . زمانی که درک وجود نداشته باشد افراد همه چیز را به درون خود می ریزند و ساکت می شوند و خودشان را سرزنش کرده و طرد می کنند و سپس به سرزنش و بی اعتنایی دیگران می پردازند و همانگونه که می بینیم هیچ گونه عشق و درک متقابلی دیده نمی شود. اما هر چقدر که قدرت درک خود را افزایش دهید بیشتر می توانید خود و دیگران را پذیرفته و احساس ترحم بیشتری داشته باشید و این باعث می شود که عشق را بیشتر کنید. 

شما می توانید با هم حرف بزنید تا سوءتفاهم ها برطرف شود.

بر اساس مطالعات مشاوره به صورت آنلاین معمولا زن و شوهر ها وقتی احساس می کنند طرف مقابلشان آن ها را درک نمی کند، تسلیم نمی شوند. آن ها زیاد دچار سوءتفاهم می شوند و فرصت های زیادی را از دست می دهند. گاهی لازم است برای رسیدن به تفاهم صد ها بار راجع به یک موضوع بت هم حرف بزنیم و آن موضوع را از زوایای مختلف بررسی کنیم تا بالاخره بتوانیم با هم کنار بیاییم. راز موفقیت بسیاری از زن و شوهر ها صحبت کردن است و بنابراین بهتر است با هم حرف بزنند و دست از این کار برندارند. 


سعی کنید خود واقعی تان باشید.

اگر افراد خود واقعی شان باشند و همیشه به دنبال ثابت کردن توانایی های خودش برای دیگران نباشد، بیشتر احساس امنیت خواهد کرد. ت.جه به این کار باعث می شود که برای دیگران نیز مفید باشد و آن ها هم خود واقعی شان باشند و تظاهر نکنند. 

با دیگران همانگونه رفتار کنیم که دوست داریم آن ها با ما رفتار کنند.

بر اساس مطالعات مرکز مشاوره خانواده به جای این که مدام روی خواسته های خودتان تاکید کنید سعی کنید خودتان را جای دیگران بگذارید و به خواسته های آن ها احترام بگذارید اگر کمی صبور باشید و به طرف مقابلتان اعتماد کنید حتما به نتایج خوبی خواهید رسید. مثلا به جای این که همیشه بگویید چرا همسرتان شما را درک نمی کند سعی کنید به احساسات او توجه کنید و سعی کنید به او اجازه دهید حرف هایش را بزند و با خونسردی به حرف هایش گوش دهید و حرف هایش را قطع نکنید. به جای این که همیشه منتظر باشید همسرتان به شما توجه کند و عشق و علاقه ی خود را نشان دهد، خیلی صادقانه عشق و محبت خودتان را نسبت به همسرتان ابراز کنید. اگر به این کار توجه داشته باشید راحت تر می توانید به دیگران محبت کنید . در عوض آن ها نیز به شما محبت خواهند کرد. 

همیشه از همسرتان قدردانی کنید.

یکی از ساده ترین و بهترین راه ها برای بهبود ارتباط با همسرمان این است که احساسات درونی مان را با او در میان بگذاریم و بگوییم قدر او را می دانیم. وقتی این گونه، احساساتمان را به زبان می آوریم، هرچند ممکن است در ظاهر بی اهمیت به نظر برسند، ولی می توانیم با این کار به همسرمان نشان دهیم به او توجه داریم و این کار بیشتر از آن چه تصورش را داشته باشیم، روابطمان را بهبود می بخشد. 

محبت کردن را علاوه بر  گفتار با رفتارتان نیز نشان دهبد.

اگر ما نتوانیم عشق و محبتمان را با رفتارمان به همسرمان نشان دهیم، دیگر ابراز عشق ما، واقعی نخواهد بود. زمانی که سعی می کنیم درستی گفته های خودمان را ثابت کنیم و به همسرمان می گوییم که اشتباه فکر می کند و در مقابل او جبهه می گیریم و با او بحث و جدل می کنیم، در واقع کار اشتباهی می کنیم. اگر که می خواهید محبت خود را نشان دهید این کار را به صورت عملی و روش های مختلف نشان دهید. اگر ابراز عشق و محبت همیشگی، دو طرفه و به خوبی صورت گیرد، زن و شوهر می توانند از صمیمیت به وجود آمده در زندگی شان بسیار لذت ببرند.برای کسب اطلاعات بیشتر با مطب مشاوره در ارتباط باشید.