مسیریابی با نقشه
تلفن پذیرش

مشاوره والدین و تربیت فرزند

تربیت به معنای مراقبت و مواظبت است . در روابط والد – کودک ، کودک از والدی که الگوی زندگی اجتماعی احترام آمیز و توام با همکاری است ، پیروی می کند . والدین به عنوان معلمی هستند که با تربیت فرزندانشان ، بر دانش و مهارت های او می افزایند و از همه مهم تر فرزندانتان در حال آموختن راه و رسم زندگی اثربخش با دیگران است . کاری که خود ما نیز به عنوان موجوداتی اجتماعی باید آن را انجام دهیم . کودکان از والدین خود داد و ستد زندگی و همکاری را آموزش می بینند .

 

نقش پدر و مادری بسیار دشوار است و تجربه ای است بسیار پر زحمت و سخت اما در کنار آن بسیار خرسند کننده نیز می باشد . پدر و مادر بودن تلاشی است تمام وقت و بدون مزد . بسیاری از والدین بدون این که آمادگی داشنه باشند ، این تجربه را آغاز می کنند و باید بدانیم که تربیت نسل آینده بسیار مهم است . آن چه که خانواده و جامعه ما انتظار دارد پرورش و مراقبت از کودکانمان می باشد که به رشد و سلامتی آنان کمک کنیم . و این مسئله ای پیچیده می باشد و نیازمند آگاهی است . به عبارتی ، مهم ترین و اساسی ترین وظیفه والدین ، تربیت فرزندان سالم است که از ثبات عاطفی برخوردار باشد و منابع و تدابیر و مهارت های لازم برای ورود به بزرگسالی را کسب کرده باشد .

طبق تحقیقات انجام شده در زمینه مشاوره والدین ، اگر والدین به دنبال این هستند که فرزندانی با رشد روانی سالم داشته باشند باید در خانواده محیطی صمیمی ایجاد کنند که احساسات مثبت کودک در آن رشد کند و همچنین همانطور که گفته شد مهارت های اجتماعی جهت ارتباط با دیگران را فرا بگیرند و برای این که بتوانند بر وظایف و مهارت های رشدی مسلط شوند به کودکان خود کمک کنند و در نهایت این که حس مسئولیت پذیری را در آن ها افزایش دهند.

والدین باید چه کنند تا از عهده ی این وظیفه دشوار  تربیت بچه خود بر آیند و به چنین اهدافی دست یابند ؟

آگاهی از درک فرایند های طبیعی رشد آدمی به عبارتی آگاهی از دوره های رشد در تربیت کودک و تربیت نوجوان نقش اساسی دارد و بر رفتار کودکان اثر می گذارد . کسب این درک و آگاهی مستلزم یادگیری شیوه های کاربردی برای ارتقای رشد سالم می باشد . برای مثال چگونه رفتار های خوب کودک را تشویق کنیم و با رفتار های بد او برخورد موثر داشته باشیم . 

همه ما می خواهیم کودکانمان را طوری تربیت کنیم که در آینده جوانانی سازگار و به دور از هر گونه مشکل رفتاری و عاطفی باشند ، اما تعداد اندکی از والدین آموزش های لازم در خصوص تربیت کودک یا چگونگی تغییر رفتار جهت رسیدن به هدف را یاد می گیرند و استفاده می کنند اکثر والدین از قضاوت های خود و یا نصیحت دیگران و برزگسالان برای تربیت فرزند خود استفاده می کنند اما طبق نظر روانشناس کودک استفاده از امکانات روانشناسی کودک می تواند در تعلیم کودک نقش مهمی ایفا می کند . مرکز مشاوره کودکان انتخاب نو با تشکیل دادن کارگاه های ارتباط والد – کودک و کارگاه های تربیت فرزند و یا کارگاه تکنیک های فرزند پروری و آشنا کردن والدین با اشتباهات رایج تربیتی ، تکنیک های صحیح تشویق کردن و بهبود روابط والد و کودک ، آموختن نحوه اثر گذاشتن بر رفتار کودک  همچنین مقابله با مشکلات رفتاری کودکان می تواند به والدین کمک کند تا از عهده پرورش کودک نوپا ، دبستانی و تا نوجوانی بر آیند . همچنین آگاهی از شیوه های موثر تربیت و آشنایی با تنبیه و پاداش ها مهم می باشد پدر و مادر ها با استفاده از مشاوره کودک و مشاوره خانواده و یا استفاده از خدمات مشاوره پدر و مادر می توانند برای داشتن شیوه های ارتباطی موثر در خانواده و همچنین ارتباط با کودکان و رفع مشکلات رفتاری کودکان خود اقدام نمایند . اکنون می خواهیم به تاثیر فرایند تنبیه و پاداش بر کودکان بپردازیم.

تربیت با تنبیه متفاوت است . تنبیه شکلی از تربیت است که امروزه  بی تاثیر است. تنبیه های مختلفی نظیر به پشت بچه زدن ، محروم کردن ، حبس کردن و محدود کردن و .... که همه آن ها اشتباه بوده  و این را باید بدانید که بچه هایی که تنبیه می شوند معمولا دیگران را تنبیه می کنند  . معمولا والدینی که عصبانی هستند فرزندشان را تنبیه می کنند و این عصبانیت برای آن ها رعب و وحشت ایجاد می کند و نا فرمانی و انتقام جویی را در آن ها ایجاد خواهد کرد . قبل اشاره کردیم که والدین با استفاده از پاداش می توانند در افزایش رفتار های خوب فرزندان خود نقش داشته باشند اما گاهی استفاده اشتباه از این پاداش ها نتایج دلخواه را به دنبال نخواهد داشت زیرا که ممکن است این پاداش ها به صورت باج دادن و رشوه دادن جلوه کند و در نتیجه نافرمانی و مشکلات رفتاری کودکان را بیشتر کند از این رو است که پیوسته تاکید می شود برای تربیت فرزندان باید اطلاعات و دانش کافی را به دست بیاورند تا از بروز بسیاری از مشکلات بکاهند .

طبق نظر روانشناس خوب تهران در زمینه تربیت کودکان ، فهمیدن دلایل  رفتار های نادرست کودک می تواند بسیار موثر واقع شود . برای مثال کودکان و نوجوانان وقتی بیشترین همکاری را از خود نشان می دهند که احساس موفقیت کنند ولی وقتی از این راه خیالشان راحت نشود ممکن است که به رفتار های نادرستی دست بزنند . ممکن است که کودک یا نوجوان با رفتار نادرست می خواهد تا توجه پدر و مادر را به خود جلب کند . به عبارتی اهداف ایت مشکلات رفتاری ممکن است به دلیل جلب توجه ، قدرت ،انتقام ، عاجز جلوه دادن خود باشد . بسیاری از عوامل دیگر در ایجاد مشکلات رفتاری کودکان موثر هستند برای مثال وراثت ، محیط خانواده ، مشکلات زناشویی ، نگرش و اعتقادات واایدن در تربیت فرزندان ، تاثیر همسالان ، یادگیری و تجربه و .... .

از این رو برای آشنایی با شیوه های صحیح تربیت فرزندان و نیل به هدف های اساسی والدین نیازمند کسب آگاهی هستند و می توانند با استفاده از شرکت کردن در کارگاه های مربوطهو یا مشورت کردن با دکتر روانشناس خوب در کلینیک روانشناسی انتخاب نو بسیاری از مشکلات را حل کنند و یا از ایجاد آن ها جلوگیری کنند.