مسیریابی با نقشه
تلفن پذیرش

تست روانشناسی و روانسنجی

روانشناسان برای داشتن تشخیص صحیح و انتخاب روش درمانی موثر از انواع تست های روانشناسی و روانسنجی استفاده می کنند این تست ها به کمک روانسنج انجام شده و دکتر روانشناس به تحلیل و تفسیر آن ها می پردازد . از تست های روانشناختی برای بسیاری از مسائل مورد استفاده قرار می گیرد که از مهم ترین آن ها می توان به تست های شخصیت شناسی ، تست های روانشناسی کودک و تست های ارزیابی کودکان ، تست های روانشناسی ازدواج ، تست های شغلی واجتماعی ، تست هوش و تست مشکلات رفتاری و ... اشاره کرد . آزمونهای روانشناختی مختلفی در حیطه های مطرح شده وجود دارد که به معرفی برخی از آن ها جهت آشنایی می پردازیم .

انواع تست های روانشناسی چیست ؟

آزمون های روانشناختی در طیف وسیعی از مسائل روانشناسی موثر واقع می شود 

تست ازدواج :

افرادی که برای مشاوره قبل از ازدواج مراجعه می کنند در مرکز تست ازدواج با انجام دادن برخی از تست ها می توانند نسبت به تیپ های شخصیتی یکدیگر شناخت پیدا کنند و همچنین بسیاری از مسائل نظیر میزان شباهت ها و تفاوت ها و به عبارت کلی تر میزان همسان بودن با یکدیگر آگاهی یابند . همچنین بسیاری از مشکلات رفتاری که ممکن است به رابطه آن ها آسیب وارد کند شناسایی شده و درمان لازم برای آن ها معرفی می شود . در این راستا تست های گیش از ازدواج و تست های تخصصی ازدواج می تواند در تصمیم گیری درست افراد در امر ازدواج  و داشتن ازدواج موفق کمک می کند و می تواند آن ها را از بسیاری مشکلات که ممکن بود در زمانی آتی به وجود آید ، جلوگیری کند . مرکز مشاوره انتخاب نو به عنوان بهترین مرکز تست ازدواج می باشد که با استفاده از خدمات مشاوره ازدواج و پرسشنامه و تست ازدواج که توسط بهترین روانسنج تحلیل می شوند ، برای افراد سودمند خواهد بود .

تست های روانشناسی بزرگسالان :

تست های روانشناسی بزرگسالان بسیار متنوع می باشد اما برخی از آن ها بسیار پرکاربرد و مفید در تشخیص اختلال های روانی ، مشکلات رفتاری ، شخصیت و همانطور که گفته شد در تصمیم ازدواج و یا شغل و تحصیلات مفید می باشد می باشد که به معرفی برخی از  آن ها می پردازیم :

پرسشنامه شخصیتی چند وجهی مینه سوتا (MMPI) :

از مشهورترین و پرکاربرد ترین تست ها در جهت تشخیص اختلال های روانی می باشد که با استفاده از آن می توان به  تشخیص اختلال هایی نظیر اسکیزوفرنی ، اضطراب ، افسردگی ، سوءظن شدید ، حمله عصبی ، انحراف روانی اجتماعی ، ضعف روحی و خستگی روانی ، شیدایی و .... پرداخت . بعد از انجام این تست و تفسیر آن  وجود هرگونه اختلال مشخص می شود و روان درمانی و دارو درمانی مناسب برای آن آغاز می شود .

تست نئو (NEO) :

آزمون نئو به عنوان تست های شخصیت معرفی شده است که با کمک آن می توان میزان  برون گرایی و درون گرایی ، وظیفه شناسی ، روان رنجوری یا نوروتیک بودن که شامل اضطراب ، استرس ، افسردگی ، حساس بودن و آسیب پذیری و ... می باشد را نشان می دهد .

تست هوش هیجانی :

انسان ها علاوه بر هوش IQ ، هوش هیجانی را نیز دارا می باشند که با استفاده از آن می توان نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کرد و در جهت تقویت نقاط ضفف و رسیدن به درجه بهبودی کمک می شود. تست EQ ، مواردی نظیر همدلی ، انعطاف پذیری ، میزان سازگاری ، شادمانی ، خوش بینی ، واقع گرایی ، میزان مسئولیت پذیری ، روابط بین فردی ، خود آگاهی و بسیاری از موارد دیگر را مشخص می کند  آگاهی از میزان هوش هیجانی و تقویت آن می تواند به شکل موثری در رشد فرد نقش داشته باشد .

تست کودکان :

والدین ممکن است با دیدن برخی از مشکلات در کودکان خود احساس نگرانی کنند و یا از طرف مدرسه و معلمان به روانشناس کودک ارجاع داده شوند . دکتر روانشناس کودک با استفاده از مصاحبه والدین ، بازی درمانی و انواع تست های روانشناسی کودکان مشکلات رفتاری کودک را تشخیص داده و بهترین درمان را برای آن ها ارائه دهد . در این قسمت به معرفی مشهورترین تست های روانشناختی کودکان می پردازیم که عبارت اند از :

آزمون اندریافت موضوع یا تست شخصیت شناسی کودکان (CAT)  :

این آزمون برای کودکان 3 تا 10 سال ارائه شده است و از یک سری کارت هایی که دارای عکس های حیوانات که در موقعیت های انسانی نمایانده شده است .تصویر ها طوری طراحی شده است که بتواند تخیلات کودکان در رابطه با غذا خوردن ، پرخاشگری ، رابطه با والدین ، رابطه با خواهران و برادران و همچنین شناخت گرایش ها ، رقابت ها و ترس های کودکان را را نشان می دهد . 

تست علائم مرضی کودکان :

این تست دارای سوال های ساده ای می باشد که توسط والدین کودک پر شده و بر اساس آن می توان می توان اختلال های بسیاری نظیر بیش فعالی ، ترس مرضی ، افسردگی ، اضطراب ، شب ادراری ، تیک و بسیاری از مشکلات رفتاری دیگر را مشخص کرد و بر اساس آن درمان مناسب برای کودکان انتخاب می شود. در مرکز مشاوره طلاق انتخاب نو انواع تست های روانشناسی اجرا شده و توسط بهترین مشاور روانسنج تحلیل می شوند که ما در این مطلب به معرفی برخی از این آزمون های پرکاربرد اشاره کردیم . تست های روانشناسی دیگری نظیر آزمون های استعداد یابی ، آزمون هوش ، آزمون های مرتبط با  انتخاب شغل و ... و همچنین تست های ازدواج و خانواده ، تست های مشکلات رفتاری و ... اجرا می شوند . افراد برحسب زمینه مشاوره خود می توانند آزمون ها را اجرا کرده و در جلسات مشاوره از نتایج آن آگاهی یابند برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به بخش تما س با ما مراجعه کرده و راهنمایی های لازم را دریافت کنید .