مسیریابی با نقشه
تلفن پذیرش

مهارت های ارتباطی

وجود مهارت های ارتباطی و آگاهی نسبت به آن به میزان زیادی می تواند در کیفیت زندگی فرد موثر باشد زیرا که انسان به عنوان مجودی اجتماعی می باشد . مهارت های ارتباطی می تواند در زندگی فردی ، اجتماعی ، شغلی ، تحصیلی و خانوادگی و ... نقش چشم گیری داشته باشد. زمانی که فرد نسبت به این مهارت ها آگاهی و تسلط کافی نداشته باشد ، ممکن است با مشکلاتی رو به رو شود ، از این رو با تقویت کردن و یادگیری و آموزش دیدن می تواند روابط بهتری را بر قرار کند.

مشکلات ارتباطی چیست ؟

کیفیت روابط فرد در سلامت روانشناختی نقش مهمی دارد به عبارت دیگر الگوی تعاملی والدین و فرزندان ، خواهر ها و برادر ها دوستان و همکاران بستگی دارد . مشکل در ارتباط بین هریک از افراد مهم زندگی ممکن است مشکلاتی را ایجاد کند. مشکلات ارتباطی به عنوان الگوی تعامل بین اعضای یک واحد ارتباطی که با اختلال چشمگیر در عملکرد یک یا چند عضو آن واحد ارتباط دارند، معرفی می شود. در ادامه  به انواع مشکلات ارتباطی اشاره می کنیم .

مشکلات ارتباطی مربوط با اختلال های روانی :

وقتی عضوی از خانواده با بیماری دست و پنجه نرم می کند ، تاثیرات آن بر کل خانواده را شاهد خواهیم بود . بروز بیماری در یکی از اعضای خانواده به نظام خانواده فشار فراوانی وارد می کند همچنین روابط رضایت بخش می تواند یک اثر پیشگیرانه بر روی سلامتی داشته باشد در چنین موتردی کمک گرفتن از یک متخصص روانشناس مناسب خواهد بود .

مشکل ارتباطی والد – کودک :

والدین از لحاظ احساس نیاز های فرزندان خود تفاوت های گسترده ای دارند . برخی به سرعت متوجه نیاز ها و خلق و خوی فرزندشان می شوند و برخی دیگر به کندی پاسخ می دهند و این عمل بر کیفیت دلبستگی بین والد و کودک اثر می گذارد همچنین مشکلات بسیاری از موقعیت ها می تواند روی تعامل کودک و والد فشار وارد کند برای مثال اختلافات زناشویی می تواند می تواند مشکلاتی را در کودکان ایجاد کند . بحران های رشدی بهنجار مانند دوران نوجوانی که اغلب تعارض هایی پیش می آید و نوجوان در مقابل والدین مقاومت می کند و انتظار استقلال بیشتری دارد و ممکن است مشکلاتی را به وجود بیاورد اما زمانی که والدین نسبت به مهارت های ارتباطی صحیح تسلط داشته باشند می توانند مشکلات ارتباطی خود را حل کنند در این زمینه افراد  برای داشتن خانواده موفق  می توانند جهت یادگیری و آشنایی با مهارت های ارتباطی از روانشناس کودک و یا دکتر روانشناس خوب و همچنین  جلسات خانواده درمانی استفاده کنند .

مشکل ارتباطی با شریک زندگی :

داشتن ارتباط منفی با همسر مثل انتقاد ، سرزنش ، کناره گیری ، انتظارات غیر واقع بینانه می تواند صدمات زیادی را وارد کند زندگی زناشویی نیازمند سطح پایداری از انطباق از هر دو سو می باشد مشکلات زناشویی به میزان ارتباط بین دو طرف ، شیوه های حل و فصل اختلاف ها ، نگرش آن ها نسبت به بچه دار شدن و فرزند پروری ، ارتباط آن ها با خانواده های طرف مقابل ، نگرش آن ها نسبت به زندگی اجتماعی ، برخورد آن ها با مسائل مالی و ارتباط جنسی بستگی دارد . فشار های اقتصادی ، نقل مکان به محل جدید ، دوره های بیماری ، تغییرات شغلی بزرگ و هر موقعیتی که که تغییر زیادی در نقش زناشویی باشد می تواند سبب بروز دوره های پر استرس در ارتباط شود . آنچه که مهم می باشد توانایی افراد در مدیریت این تعارض ها می باشد و همچنین آگاهی از مهارت های ارتباطی نظیر مهارت ابراز احساسات و بیان نیاز ها ، مهارت های حل مسئله ، مهارت های  مدیریت عصبانیت و تعارض ، مهارت های پذیرش و تعهد ، مهارت شناخت انتظارات ، مهارت تغییر راهکارهای نا کار آمد  ، مهارت های گوش دادن و شنیدن ، همدلی و ... می تواند در داشتن ازدواج موفق بیسار موثر واقع شود. افراد می توانند با استفاده از مشاوره ازدواج در مرکز مشاوره خانواده انتخاب نو دانش و آگاهی لازم را جهت مدیریت زندگی زناشویی خود به دست بیاورند .

مشکلات ارتباطی با خواهر ها و برادر ها :

مشخصه روابط خواهر و برادر ها رقابت ، مقایسه و همکاری می باشد . زمانی که فرزند جدیدی متولد شود رقابت بیان فرزندان شدید می شود و می تواند در تمام طول رشد کودک ادامه داشته باشد . مشکلات ارتباطی زمانی بروز می کند که خواهر و برادر رفتار یکسانی دریافت نمی کنند و تفاوت نقش های جنسیتی و انتظارات که از سوی والدین ابراز می شود می تواند زمینه ساز رقابت خواهر و برادر باشد . خانواده درمانی و مشاوره فردی می تواند مشکلات ارتباطی این نوع را حل کند و راه های صحیح ارتباطی را به خانواده آموزش دهد .

افراد در طول چرخه زندگی خود ممکن است درگیر مشکلات ارتباطی با دوستان ، فامیل ، نزدیکان ، همکاران و... باشند و تعارض هایی همراه با استرس برای فرد ایجاد شود . خدمات مشاوره روانشناسی مرکز روانشناسی انتخاب نو با در نظر گرفتن خصوصیات شخصیتی هر فردی نظیر میزان  برون گرایی و دورن گرایی ، سبک های ارتباطی و هوش هیجانی ، عزت نفس و تجارب گذشته او در جهت داشتن ارتباط موثر و ایده آل به افراد کمک می کند . برای ارتباط با مشاوران جهت داشتن مشاوره در کلینیک روانشناسی و یادگیری مهارت های ارتباطی  می توانید به صفحه تماس با ما مراجعه کنید.