مسیریابی با نقشه
تلفن پذیرش

مشاوره شغلی

بر اساس مطالعات انجام شده در زمینه روانشناسی شغلی ، عواملی نظیر توانایی ها و مهارت ها  ، استعداد ها ، ارزش ها ، شخصیت ، منافع و شرایط ، تحصیلات ، خانواده و ... در انتخاب شغل افراد و همچنین پیشرفت شغلی آن ها موثر هستند . مشاوره شغلی به افراد کمک می کند تا افراد شناخت کافی نسبت به عوامل گفته شده را به دست بیاورند  و یا به عبارتی میزان پتانسیل خود جهت انتخاب شغل و موفق شدن در آن شغل آگاه شوند . مرکز مشاوره شغلی به افراد این امکان را فراهم می آورد که فرد شغلی را جهت کسب و کار انتخاب کند که فرسودگی شغلی را به همراه نداشته باشد زیرا که شغل نقش مهمی در زندگی فرد دارد و هر فردی زمان مشخصی از روز خود را در زمینه شغلی مورد نظر فعالیت می کند و از جهتی برای جلوگیری از سردرگمی و پیچیدگی در انتخاب شغل افراد نقش دارد .  به همین دلیل است که  مشاوره و روانشناسی شغلی نیز مورد کانون توجه بالینی روانشناسی قرار می گیرد و می تواند در زمینه های بسیاری در مورد شغل نظیر موارد زیر موثر واقع شود .

مشکلات شغلی : 

مشکلات شغلی به دنبال تغییرات استرس زا در کار ، خود را نشان می دهد که مواردی مانند ورود به دنیای کار ، ارتقا به دنبال عملکرد مطلوب یا انتقال به دلیل شرایط ایجاد شده در محل کار از این دسته هستند . زمانی که فرد نسبت به این تغییرات ایجاد شده راضی نباشد و یا آشنایی کافی با آن را نداشته باشد ناراحتی و اضطراب در او بروز خواهد کرد .

ناراحتی های شغلی چه زمانی ایجاد می شود ؟

طبق نظر مشاور شغلی زمانی که افراد با فشار کاری مواجه شوند و یا رضایت شغلی نداشته باشند و یا به نا بر دلایلی مانند کمبود امکانات و شرایط شغلی وظایف خود را به خوبی انجام نمی دهند و یا زمانی که افراد بر این عقیده باشند که مسئولان ما فوق به صورت غیر منطقی و با عصبانیت برخورد می کنند ، ممکن است ناراحتی های شغلی را در فرد ایجاد کند .

انتخاب و تغییر شغل :

جوانانی که در سنین انتخاب شغل هستند ولی خانواده و اطرافیان نمی تواند آن ها را راهنمایی کند و یا به حالت کلی مشاور خوبی ندارند ،  ممکن است که نسبت به توانایی ها و استعداد های خود آگاه نباشند و یا آن ها را دست کم بگیرند که در این صورت است که روانشناس شغلی می تواند ، فرد را تشویق کند استعداد های ناشناخته و مورد غفلت خود ، اهداف و رویا های ابراز نشده و دیرپای شغلی خود و موفقیت های واقعی خود در کار و تحصیل را در نظر بگیرد و نسبت به آن ها تصمیم مناسب را بگیرد .

طبق نظر بهترین مشاور شغلی ، ناکامی شغلی ممکن است بر اثر مسائل روانپویشی  شناسایی نشده و در نتیجه حل نشده فرد بروز کند مسائل مربوط به رشد در این زمینه می توان به مشکلات حل نشده در ارتباط با رقابت ، اظهار وجود غبطه ، ترس از موفقیت و ناتوانی برای برقراری روابط کلامی سازنده اشاره کرد . 

از دست دادن شغل :

از دست دادن شغل جدا از علت آن در اکثر افراد ناراحتی ایجاد می کند که می توان علایم سوگ طبیعی ، پایین آمدن عزت نفس ، خشم ، علایم اضطرابی و افسردگی و حتی علایم جسمانی ممکن است به وجود بیاید . آموزش به موقع برنامه های حمایتی و راهنمایی شغلی باید انجام شود و درمان لازم برای این افراد آغاز شود .

توانبخشی شغلی :

استفاده از خدمات مشاوره شغلی برای افرادی که به خاطر فشار کاری آسیب دیده اند یا به دلایل طبی و روانپزشکی از مرخصی استفاده کرده و یا از کار اخراج شده اند ، ضرورت دارد . مشاوره انفرادی و یا گروهی می تواند سبب بهبود روابط شخصی فرد ، افزایش عزت نفس ، و یادگیری مهارت های شغلی جدید می شود .  همچنین افراد می توانند از طریق مشاوره شغلی تلفنی و آنلاین با بهترین مشاور شغلی در تهران ارتباط بر قرار کرده نسبت به حل مشکل و بهبود شرایط خود و تصمیم گیری درست اقدام نمایند .