مسیریابی با نقشه
تلفن پذیرش

انتخاب رشته

از طریق مشاوره انتخاب رشته تحصیلی می توانید تصمیم بگیرید که رشته مورد علاقه ی شما چیست و آیا واقعا این رشته را دوست دارید یا فکر می کنید این رشته می تواند به عنوان بهترین انتخاب شما باشد و آیا انتخابی که بر آن اصرار دارید ، تصمیم خودتان بوده یا تحمیل والدین و آشنایان و اطرافیان دیگری در کار بوده است ؟ طبق نظر مشاور انتخاب رشته تحصیلی دو نکته را باید در نظر گرفت : نخست آن که نسبت به آن رشته ی تحصیلی آگاهی داشته باشید و از صمیم قلب ادامه تحصیل در آن را دوست داشته باشید و دیگر آن که به فکر داشتن شغل مناسبی در آینده توجه کنید . 

طبق نظر مشاور مرکز انتخاب رشته انتخاب نو ممکن است بین دو موضوع گفته شده در بالا تناقض وجود داشته باشد ، چرا که ممکن است شما به رشته ای علاقه داشته باشید اما پس از اتمام تحصیلات ،حقوق مورد توجه شما را نداشته باشد اما از سوی دیگر علاقه و ارضای درونی مطرح است و از سوی دیگر واقعیت زندگی که مادیات قسمت بزرگی از آن را شامل می شود و نکته مورد بحث همین است . شما باید با آگاهی از شغلی که در آینده از راه تخصصی ویژه به دست می آورید ، به انتخاب رشته بپردازید . پس می توان آن را مانند مثلثی در نظر گرفت که هر ضلع آن مربوط به آرزوهای شما و اطرافیان ، موقعیت مادی آیندهو ارضای شغلی که در شاخه دیگر این مثلث قرار می گیرد . پس از هماهنگی بین این 3 عامل می توان به تصمیم گیری و انتخاب درست و صحیح دست یافت .

 افراد زیادی هستند که فقط به دلیل گرفتن مدرک دانشگاهی به دانشگاه می روند و به خاطر همین چشم بسته به انتخاب رشته می پردازند . این افراد ممکن است دچار سر خوردگی شوند و یا کار را از میانه رها کنند و به سراغ مشاغل دیگر می روند و یا دچار پشیمانی برای هدر رفتن عمر از دست رفته خود میشوند . برای این افراد بهتر است اصولا نزدیک در های دانشگاه نروند زیرا با مشکلاتی رو به رو خواهند شد هر دانشجویی  بعد از ورود به دانشگاه متوجه این موضوع خواهد شد که دری گشوده به دنیای بزرگسالی می باشد و بر اساس آن باید تصمیم های عاقلانه ای بگیرد و از هر گونه رفتار و تصمیم کودکانه دوری کند . گروهی دیگر از افراد هستند که درس می خوانند و دستیابی به هویت جدید شخصی و اجتماعی را دوست دارند و به دنبال پیشرفت همراه با منزلت اجتماعی هستند . حضور در محیط دانشگاهی و خواندن کتاب های  مختلف برای آن ها بسیار شیرین می باشد اما همین گروه نیز باید بدانند که رشته دانشگاهی خود را باید با توجه به آینده و محیط هایی که باید با آن تخصصی کار کنند ، انتخاب نمایند . 

مشاوره انتخاب رشته تحصیلی چیست ؟

مشاوره و روانشناسی انتخاب رشته توسط متخصصان که در این زمینه سطح علمی کافی و اطلاعات مناسب را دارند انجام می شود زیرا همانطور که گفته شد انتخاب رشته از آن جایی که نقش مهمی در جایگاه اجتماعی ، شغلی و اقتصادی ، رفاه خانوادگی افراد در زندگی آتی آن ها می تواند داشته باشد ، از این رو باید اهمیت خاصی برای آن قائل شد . زمانی که افراد با مشاور تحصیلی حاذق مشورت کنند بهترین انتخاب را خواهند داشت زیرا بر اساس علایق و خود شناسی می توانند انتخاب درست را داشته باشند و در آینده نسبت به انتخاب خود پشیمان نشوند و با اشتیاق رشته تحصیلی خود را انتخاب نمایند . 

ویژگی های انتخاب رشته خوب چیست ؟

زمانی که انتخاب رشته بر اساس میزان توانایی ها ، استعداد ها و علایق فرد باشد و همچنین در صورتی که فرد نسبت به خود شناخت کافی را به دست آورد و نسبت به موارد گفته شده آگاهی پیدا کند می تواند بهترین انتخاب را داشته باشد . افراد در دوران کنکور از انواع کتاب ها ، تست ها و کلاس های کنکور استفاده کرده اند و بسیاری از وقت خود را صرف مطالعه کرده اند و از این رو افراد و خانواده ها برای این که بتوانند تلاش های این مدت درس خواندن را جبران کنند و خشنود شوند باید در مرحله انتخاب رشته دقت زیادی را به خرج دهند و از این رو است که همواره انتخاب رشته به عنوان انتخاب مهم و حیاتی معرفی می شود . علاوه بر استعداد ها و علایق مواردی نظیر هزینه ها ، انتخاب شهر جهت تحصیل برای فرد مهم خواهد بود و باید به آن ها نیز توجه ویژه ای کرد .

از آن جایی که این دوران سر نوشت ساز با اضطراب و نگرانی همراه است و افراد سعی می کنند تا در این دوران بهترین عملکرد را داشته باشند ولی زمانی که نتوان این موقعیت های استرس زا و دشوار را به خوبی مدیریت کرد باعث خواهد شد که بر اساس توان و استعداد و دانسته ها نتیجه مطلوب حاصل نشود باید خاطر نشان کرد که کمک و همراهی خانواده در انتخاب رشته اهمیت فراوانی دارد و خانواده باید در این دوران حمایت عاطفی و روانی را از فرزندان خود دریغ نکنند و عامل استرس برای آن ها نباشند . مقایسه کردن فرد با دیگران از بد ترین روش هایی هستند که والدین می توانند برای فرزندان خود انجام دهند و از این رو در این دوران والدین نیز باید دقت داشته باشند تا در انتخاب درست فرزند خود سهیم باشند . 

نتیجه این حرف ها این مطلب مهم را نشان می دهد که باید در جهت کسب شغل و برداشت گام های بعدی زندگی دقت شود زیرا که گام هایی نظیر ازدواج ، تهیه مسکن و تحمل مخارج زندگی از مهم ترین آن ها می باشد . 

کلینیک مشاوره تحصیلی به دنبال تعیین گرایش خاص برای افراد نیست بلکه همه این تلاش ها برای رسیدن به واقعیت است و این که با آگاهی از آینده ، رشته ی خود را انتخاب کنید و بدانید آینده ، زود تر از آن چه فکرش را می کنید ، از راه خواهد رسید .