از گذشته ها تا کنون مردم برای استقبال از بهار و سال جدید خانه تکانی می کنند و بر اساس آیین ها خانه تکانی برای رفع فقر ، رفع اندوه و نظم و پاکیزگی و نظافت می باشد . در زمان های قدیم ، ایرانیان بر این باور بودند که شیاطین و اهریمن در گوشه هایی از خانه هستند و باید آن ها را بیرون کرد و بر این عقیده بودند که با پاک کردن و تمیز کردن خانه ، این سیاهی ها و آلودگی را از بین ببرند اما انچه که می خواهیم در این مطلب به آن اشاره کنیم ، اثر خانه تکانی بر سلامت روان و روحیه می باشد .

خانه تکانی و اثر آن بر سلامت روان چیست ؟

  از آن جایی که خانواده ها با هم می توانند به نظافت و نظم دادن و تغییرات رنگ و دکوراسیون در خانه بپردازند و این می تواند بر روحیه ی افراد تاثیر مثبتی بگذارد و زندگی را از یکنواختی خارج کند . دادن تنوع و ایجاد تمیزی در زندگی می تواند افسردگی و بی حوصلگی را رفع کند . زیرا که زندگی در محیطی تکراری و بی رو می تواند افسردگی را در پی داشته باشد اما  تغییرات جزئی می تواند برای افراد شرایط ایده آلی را ایجاد کند و آن ها را از انواع بیماری های روانی دور کند . از موارد دیگر می توان به این موضوع اشاره کرد که خانه تکانی همکاری هر یک از افراد خانواده را می طلبد و به وسیله ی آن افراد خانواده می توانند مسئولیت هایی را بپذیرند تا بتوانند با همکاری یکدیگر کار هایی را انجام دهند و همچنین از کنار هم بودن لذت ببرند . خانه تکانی استرس را نیز کمتر می کند و بر اساس تحقیقاتی که در مرکز روانشناسی غیر حضوری انجام شده است زمانی که در هم ریختگی و شلوغی در محیط خانه زیاد باشد به همان اندازه استرس هم بیشتر خواهد بود و به همین دلیل اقدام برای تمیز کردن محیط زندگی خود از میزان استرس خواهد کاست . خانه تکانی تنفس بهتری را نیز رقم می زند زیرا وجود گرد و غبار بسیار در محیط اطراف مشکلات تنفسی را به وجود می آورد از این رو رفع گرد و غبار از محیط اطراف می تواند سلامت تنفسی را ایجاد کند . تمیز کردن محیط اطراف خلق و خوی بهتری را هم به همراه خواهد داشت زیرا زندگی در محیط تمیز و آرام بخش خطر رو به رو شدن با افسردگی و بسیاری از اختلالات خلقی را جلوگیری می کند . علاوه بر محیط خانه ، محل کار نیز می تواند شرایط بهتری را برای زندگی افراد ایجاد کند  کار کردن در محیط تمیز و مرتب به شکل موثری در تمرکز مفید خواهد بود . 

وسواس و خانه تکانی :

برخی از افراد با وسواس همراه هستند و این اختلال می تواند به صورت فکری باشد مثلا چندین بار زیر گاز را چک کنند یا چندین بار در جهت  بسته بودن و قفل کردن در چک کنند و این درگیری های فکری به صورت مداوم می باشد اما نوع دیگر وسواس که به شکل نظافت است که در این صورت افراد چندین بار به تمیز کردن می پردازند و به جسم خود صدمه ی بسیاری وارد می کنند و حتی این وسواس نظافت به قدری زیاد  است که می تواند کل زندگی فرد را تحت تاثیر قرار دهد و فرد بسیاری از ساعات روز خود را صرف تمیز کاری می کنند و در نهایت فکر می کنند که خانه آن چنان که تمیز باید باشد نیست و باید به دنبال مشاوران روانشناسی باشند تا درمان شوند زیرا که  زندگی با چنین وضعیتی بسیار دشوار است و چنین افرادی با اضطراب بسیاری مواجه هستند و در نهایت پس از مدتی با افسردگی مواجه خواهند شد . در حالت کلی می توان گفت که افراد وسواسی رفتار تکراری به شستن بیش از حد وسایل و سطوح دارند و فکر می کنند که با چندین بار شستن آن ها وسایل تمیز می شود و این گونه خود را آزار می دهند افراد وسواسی این رفتار های تکراری را به اجبار انجام می دهند و در نهایت از عملکرد خود راضی نیستند . وسواس ممکن است ژنتیکی و یا دلایل محیطی داشته باشد و یا تلفیقی از این دو مورد باشد و باید دانست که وسواس نیازمند درمان است و می توان یا شروع درمان در مرکز مشاوره خوب در شمال تهران به نتیجه ی مطلوبی رسید و شرایط مناسبی برای فرد ایجاد کرد .

خانه تکانی ذهن :

علاوه بر خانه تکانی و تمیز کردن محیط خانه و محیط کار ، خانه تکانی ذهنی هم باید انجام شود زیرا که ذهن ماست که ممکن است شادابی و نشاط را برای ما فراهم سازد و یا غم و ناراحتی را به همراه داشته باشد . و این خود فرد است که می تواند شرایط مناسب و یا بدی را برای خود ایجاد کند . زمانی که صحبت از خانه تکانی ذهنی می کنیم به عبارتی به این موارد اشاره می کنیم که باید ذهن خود را از افکار های منفی و مضری که جز اضطراب و ناراحتی چیزی به همراه ندارد را پاک کنیم و آن ها را رها سازیم و فکر های منطقی و آگاهانه را به جای آن ها بگذاریم . همچنین تلاش برای سازگاری بیشتر با محیط خود را امتحان کنیم زیرا همیشه قادر نخواهیم بود که محیط و شرایط را تغییر دهیم اما اگر سازگاری بیشتری داشته باشیم بهتر می تواینم از شرایط دشوار عبور کنیم . ورزش کردن ، تغذیه مناسب ، تمرکز کردن و بخشیدن و ... می تواند زندگی بهتری را برای ما انسان ها رقم بزند زمانی که راه حل های موثر را نمیدانید می توانید از طریق واتساپ مشاور روانشناس در ارتباط باشید .