امروزه شاهد به هم خوردن روابط دوستانه ی افراد ، پیوند های ازدواج و فرو ریختن خانواده ها هستیم . خانواده ها انسجام خود را از دست می  دهند و خشونت و سوء استفاده و بد رفتاری های خانوادگی در حال افزایش است . این اتفاق ممکن است هر فزد و خانواده ای را تهدید کند . افراد هیچ درسی در مورد ارتباطات در زندگی مشترک یاد نگرفته اند و تنها درسی که می توانید یاد بگیرید نگاه کردن به رابطه ی پدر و مادرتان بوده است . در مدرسه و یا جاهای دیگر در مورد انتظارات خود از یک رابطه و نحوه ی رفتار خود در یک رابطه ، هیچ آموزشی ندیده اید . هیچ کس در مورد معیار های انتخاب همسر ، مهارت های زندگی زناشویی و ... به شما آموزش نداده است و حتی زمانی که رابطه دچار مشکل می شود و اشتباهی پیش می آید ، دچار بحران می شود و نمی تواند به درستی وضعیت را کنترل نماید . روانشناس حضوری بیان می کند که افراد نمی توانند همسر خود را کنترل کنند و نمی توانند او را تغییر دهند و نمی توانند به او بگویند که چه بکند و چه نکند ولی می توانید خواسته ها و تفکرات خود را به او القا کنید و با رفتار های جدید برای واکنش به او عرضه کنید . 

چگونه رابطه ی خود را نجات دهم ؟

ممکن است فکر کنید که رابطه ی شما شکست خورده است و فکر می کنید تمام کار های ممکن برای نجات رابطه را کردی اید ولی تاثیر گذار نبوده و ممکن است احساس خستگی ، درماندگی و شکست کنید اما باید تمام این فکر ها را از سر بیرون کنید زیرا که برای درست کردن رابطه نمی توان زمان تعیین کرد . مورد دیگر این که شما تنها نیستید و ممکن است به علت تنهایی ناشی از ویران شدن رابطه ی خود ، روحیه ی خود را از دست داده باشید . ممکن است به علت مسائل به ظاهر حل نشدنی یا رنج و عذابی که روز به روز ریشه دار تر می شود ، وحشت کنید . 

طبق نظر متخصص مشاوره تلفنی در ابتدا باید وضعیت رابطه ی خود را ارزیابی کنید و نسبت به آن آگاهی پیدا کنید زیرا بدون آگاهی از شناخت وضعیت نا مساعد ، هرگز قادر به تغییر آن نخواهید بود . و زمانی که اشکالات رابطه ی خود را پیدا کردید می توانید هدف های مهم برای آن تعیین کنید و در این مسیر می توانید از روانشناس خوب کمک بگیرید که برای ارتباط با انتخاب نو و دریافت مشاوره می توانید تماس بگیرید .

در مرحله ی دوم بایید فکر های اشتباه را کنار بگذارید زیرا که ممکن است ذهن خود را درگیر اطلاعات غلط کرده باشید . با تشخیص اشتباه مسئله و سپس پذیرش آن تفکرات اشتباه می توانید از بسیاری افکار متفی رها شوید . افراد به علت رویکرد ها و رفتار ها و روش های اشتباه صدمه ی جبران ناپذیری به رابطه ی شخصی خود می زنند . قبل از این که همسر خود را سرزنش کنید و او را قضاوت کنید باید موارد بسیاری را در درون خودتان سر و سامان بدهید در حالت کلی می توانیم بگوییم که درک کامل تفکر اشتباه و رویکرد ها و رفتار های غلط خود ، و تاثیر شدید آن ها بر رابطه تان است که می توانید آن را سر و سامان دهید . با متهم ساختن و سرزنش کردن دیگری و تکرار اشتباهات فرد مقابل رابطه را نجات نخواهد داد بلکه آن چه که مهم است تغییر برخی از این رفتار ها در خودتان است تا بتوانید رابطه ای ایده آل را بسازید . این ارزش های شما باعث می شود که احساسات و عاطفه ی خود را به خوبی بشناسید و از لحاظ رفتاری شما را به درجه ای می رساند تا بتوانید نکات مثبت زیادی را به همسر خود عرضه کنید و منتظر واکنش و پاسخ او باشید . بسیاری از افراد اجازه می دهند تا پیوندشان با همسرشان برای مدت طولانی گسسته باقی بماند و برخی هنوز در اول فاصله گرفتن از یکدیگر هستند  . آن چه که می تواند در چنین شرایطی موثر واقع شود این است که تعیین کنید از رابطه ی خود چه انتظاری دارید و خواسته های شما چیست  و با تعیین آن ها در جست و جوی راهی برای نجات رابطه باشید .

طبق نظر مشاوران مرکز روانشناسی بی نظیر نجات رابطه نیازمند زمان کافی می باشد و نمی توان به طور ناگهانی آن را اصلاح کرد در طول این مسیر ممکن است که دچار درد و رنج ها ، یاس و نا امیدی هایی شوید ولی در عین حال با تغییر و تحولاتی نیز روبه رو خواهید شد . هر فردی برای اصلاح رابطه اش باید نحوه ی تفکر ، احساس و عمل خود متعهد باشد . هر فردی در رابطه ی خود به احترام ، صمیمیت و آرامش نیازمند است و عدم وجود آن ها خود مشکلاتی را به بار می آورد . مهارت های بسیاری هستند که می توانند موارد گفته شده را تعیین کنند و هر زوجی باید پیوسته نسبت به آن ها آگاهی داشته باشد و آن ها را به کار بگیرد . برای مثال گوش دادن فعال و شنونده ی خوب بودن ، احترام و مهربانی با همسر ، قدر دانی کردن ، و توانایی عذر خواهی کردن و بخشیدن از مواردی هستند که رعایت آن ها می تواند بسیاری از مشکلات را حل کند . در بین همه ی افراد گفتگو و صحبت کردن می تواند مشکلات را حل کند به همین دلیل گفتگو به دور از سرزنش و توهین و یا تحقیر کردن و عصبانی شدن و حل مسئله در بروز مشکلات می تواند زندگی مشترک را به خوبی پیش ببرد .