بر اساس پیشرفت های روز افزون در تکنولوژی ، راه های ارتباطی بسیاری نیز وجود دارد که باعث شده است در بسیاری از موقعیت ها استفاده های مفیدی را به همراه داشته باشد . خدمات مشاوره آنلاین نیز از این دسته می باشد که بر اساس تحقیقاتی که در مطب مشاوره انجام شده است ، روانشناسی آنلاین و غیر حضوری همانند مشاوره و روانشناسی حضوری برای افراد تاثیر گذار است . افراد با استفاده از تماس صوتی و تصویری در هر جایی از دنیا که باشند با بهترین مشاوران در ارتباط بر قرار باشند . افرادی که در خارج از کشور زندگی می کنند برای این که بتوانند با فردی از فرهنگ خودشان جلسات را داشته باشند ، می توانند از این خدمات بهره مند شوند . حتی افراد یکه به دلیل بسیاری از مسائل نظیر دور بودن مسیر ها ، فشار کاری ، شرایط خانوادگی قادر به مراجعه حضوری نیستند می توانند به صورت آنلاین از تمام خدمات استفاده کنند . در ادامه به خدمات مشاوره آنلاین اشاره می کنیم .

مشاوره خانواده آنلاین

خانواده ها به دلیل رو به رو شدن با چالش هایی در ارتباط خود با اعضای دیگر خانواده ، فشار ها و تعارض ها  و یا مسائلی که توانایی حلشان را ندارند و نمی دانند که چگونه مشکلاتشان را حل کنند می توانند به صورت غیر حضوری از مشاوران مرکز مشاوره خانواده کمک دریافت کنند . رابطه بین والدین ، رابطه والدین با فرزندان و بر عکس مسائل مربوط به کودکان و نوجوانان و تربیت فرزندان  ، رابطه ی زوجین با بزرگ تر ها و حتی مشکلات زوجین در بسیاری از مسائل مانند مشکلات زناشویی ، سکس ، طلاق و خیانت و ... می تواند از مشکلاتی باشد که توسط مشاوران خوب به صورت غیر حضوری بررسی می شوند .

مشاوره کودک و نوجوان :

والدین ممکن است که در تربیت فرزندان خود با سوال ها و ابهام هایی رو به رو شوند که از طریق روش های آنلاین می توانند از افراد متخصص کمک و راهنمایی های لازم را دریافت کنند . آگاه شدن والدین نسبت به دوره های رشد فرزندانشان ، نیاز های او  و رفتار های او در هر دوره سنی می توانند بازخورد بهتری را داشته باشند . همچنین از آن جایی که دوره ی نوجوانی دوره ی حساسی می باشد و خانواده ها باید نسبت به این دوره از رشد اطلاعات لازم را داشته باشند تا بتوانند در هر شرایطی وضعیت را کنترل کنند . 

مشاوره ازدواج آنلاین :

افرادی که در ارتباط عاطفی هستند ممکن است با مسائل و مشکلاتی رو به رو شوند و نتوانند این مشکلات را خودشان حل کنند و به دلیل بی تجربگی و آگاه نبودن به مهارت های ارتباطی دچار مشکلاتی می شوند اما زمانی که از سوی روانشناس ازدواج مورد راهنمایی قرار بگیرند اطلاعات و آگاهی لازم را به دست خواهند آورد و می توانند رابطه بهتری را تجربه کنند . از طرفی افرادی که قصد ازدواج دارند و می خواهند که به شناخت کافی از یکدیگر برسند از خدمات مشاوره قبل ازدواج می توانند استفاده کنند .

آیا مشاوره آنلاین مفید است ؟

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم بر اساس تحقیقاتی که انجام شده است مشاوره آنلاین همانند مشاوره حضوری مفید واقع می شود و افراد با توجه به شرایط خودشان می توانن نوع مشاوره خود را انتخاب کنند . شیوه های درمانی که افراد در مشاوره آنلاین از آن بهره مند خواهند شد مانند مشاوره حضوری می باشد و هیچ تفاوتی با هم ندارند و افراد به راحتی می توانند از این خدمات به طور مطمئن استفاده کنند و با مشاور خود در ارتباط باشند . در حالت کلی از فواید این نوع مشاوره می توانیم به مواردی نظیر : توانایی ارتباط با مشاورتان در هر جایی که باشید ، دسترسی داشتن به روانشناس هم زبان و هم فرهنگ خود ، صرفه جویی در وقت و یا داشتن یماری های جسمی که ناتوانی در خارج شدن از خانه را باعث شده و بسیاری از موارد دیگر سودمند است .

درمان های مورد استفاده شده در روانشناسی آنلاین و حضوری چیست ؟

علاوه بر مواردی که در قسمت بالا مطرح کردیم افراد ممکن است درگیر بسیاری از مشکلات و بیماری های روانی نظیر اضطراب ، استرس ، افسردگی ، وسواس ، خشم و پرخاشگری و .... باشند که نیازمند بررسی و تشخیص از سوی فردی متخصص و انتخاب مناسب ترین روش درمانی برای فرد می باشد . در ادامه به معرفی برخی از این روش های درمانی می پردازیم .

درمان شناختی رفتاری :

درمان شناختی رفتاری امروزه برای بسیاری از اختلالات و مشکلات روانی مورد استفاده قرار می گیرد و دارای اثربخشی بالایی می باشد در این روش افکار های منفی و رفتار های منفی شناسایی می شوند و پس از آگاه کردن فرد این رفتار ها و افکار ها به شکل موثری تغییر داده می شود و از این راه مشکل مورد نظر تسکین داده می شود و فرد می تواند هنگام مواجه شدن با چالش های جدید و غیر منتظره در زندگی آن مهارت ها را مورد استفاده قرار دهد .

روان درمانی :

با استفاده از این روش درمانی فرد به بخش نا هشیار ذهن خود که به طور نا خود آگاه به رفتار های او تاثیر می گذارد ، آگاه شود و فرد با کسب بینش و خود آگاهی نسبت به اتفاق های دوران کودکی و گذشته خود و تاثیر آن بر رفتار های امروزش بسیاری از مشکلات کنونی خود را تسکین دهد .