درک و به کارگیری هوش هیجانی سیری تاریخی دارد و به عنوان معیار مهم در سبک زندگی موفق شناخته شده است . برخی از افراد در زندگی ، شاد و خوشبخت و پر انرژی هستند و ارتباطات آن ها قوی و دوستانه است ولی برخی دیگر بیشتر زمان خود را صرف بیان کردن گرفتاری هایشان می کنند . در واقع هوش هیجانی به ما کمک می کند تا تفاوت بین این که چقدر انسان ها خوب عمل می کنند یا چقدر خوشبخت هستند را توضیح دهیم .طبق نظر مشاوران بهترین مرکز مشاوره خانواده هوش هیجانی به ما چگونگی درک ، کنترل هیجانات ، احساسات خود و دیگران را می آموزد . 

تقاوت افرادی که از هوش هیجانی بهره ی کافی می برند و افرادی که از آن استفاده نمی کنند چیست ؟

تفاوت بین کسانی که از هوش هیجانی بهره ی کافی می برند و افرادی که از آن استفاده نمی کنند ، این است ، گروهی که از هوش هیجانی استفاده می کنند ، می توانند هیجانات و احساسات خود را کنترل کنند و به آن ها اجازه نمی دهند رفتار هایشان را تعیین کنند ، در واقع هدایت هیجانات در دست خود فرد است به جای این که هیجانات هدایت گر آن ها باشد . از طرفی فردی که از هوش هیجانی بهره ای نمی برد ، تسلیم احساساتش است و احساساتش او را به هر سمتی خواهد برد و پیامد هایی به همراه خواهد داشت و در نتیجه می گوید که کاری نمی توانم انجام دهم . هوشمندی هیجانی موجب می شود بر افکار و کلامتان کنترل پیدا کنید . با به کار گیری برخی ویژگی ها می توان به فردی تبدیل شد که از هوشمندی هیحانی بالایی برخوردار است .

چگونه هوش هیجانی را به کار ببریم ؟

هوش هیجانی توانایی برقراری ارتباط بهتر ، راحت تر و قوی تر با دیگران است . بر اساس مطالعات کلینیک روانشناسی خوب هوش هیجانی 4 مهارت را شامل می شود که عبارت است از :

شناسایی هیجانات :

هیجانات شامل اطلاعاتی می شود که ما را از حوادث مهمی که در دنیای پیرامون در جریان است ، مطلع می سازد . ما می کوشیم این هیجانات را در خود و دیگران به درستی شناسایی کنیم تا عملکردی درست داشته و به طور موثری ارتباط بر قرار کنیم .

کاربرد هیجانات :

طرز فکرمان و این که درباره ی چه چیز هایی فکر می کنیم ، تحت تاثیر احساساتمان قرار می گیرد . احساسات ما به حوادث به وجود آمده ، جهت می دهد و ما را آماده می کند در صورت لزوم واکنش نشان دهیم و ما را قادر می سازد ، افکار خود را به طور مناسب به کار ببریم تا مشکل را برطرف کنیم .

درک هیجانات : 

هیجانات رخداد های تصادفی نیستند ، بلکه تحت تاثیر عوامل مهمی قرار دارند . هنگامی که با هیجانات ، بیشتر آشنا شویم ، می توانیم از آن ها برای درک راحت تر حوادث پیرامون خود استفاده کنیم .

کنترل هیجانات :

هیجانات ، در بردارنده ی اطلاعات هستند و بر افکار تاثیر می گذارند و از طریق آن ها ، فرمان را به ذهن می رساند و بدن عمل خود را آغاز می کند ، بنابراین آن ها را در استدلال هایمان هوشمندانه به کار می بریم و مشکل را حل می کنیم . به همین دلیل اگر هیجانات خوشایند یا ناخوشایند باشند ، پذیرای آن ها هستیم و راهبرد هایی را انتخاب می کنیم که میزان هوشمندی احساسات ما را نشان دهد . 

هوش هیجانی دارای برخی فاکتور ها می باشد که میزان هرکدام از آن ها تعیین کننده ی هوش هیجانی می باشد که در ادامه آن ها را معرفی می کنیم .

اگر خود آگاهی انسان رشد پیدا کند ، درک انسان نسبت به احساسی که دارد و رفتاری که در پیش می گیرد ، افزایش می یابد . چنین درکی به انسان فرصت می دهد که خود و زندگی اش را مطابق با خواسته ی خود تغییر دهد . اصلاح کند و رشد دهد . داشتن تفکری روشن نسبت به خودتان و آن چه از زندگی می خواهید ، شما را توانمند می سازد تا به طور آگاهانه و فعالانه خواسته های خود را به واقعیت تبدیل کنید . زمانی که خود آگاهی کافی ندارید ، در سطح هیجانات درونی و باور های منفی خود قرار می گیرد و به افکار نا درست اجازه می دهید ، احساسات و اعمالتان را تعیین کنند . 

مهارت ها ، ویژگی ها ، عادات و نگرش ها که باعث می شود ، در رویارویی با هیجانات استرس آور ، انعطاف پذیر ، پر انرژی و شاد باقی ماند ، خود کنترلی می گویند . وقتی که بیاموزید انعطاف پذیری هیجانی را در خود تقویت کنید ، می توانید در رویارویی با استرس ، سلامت خود را بهبود ببخشید . 

مورد دیگر انگیزش است که انرژی و نیرو را فراهم می کند تا به نتایج مثبت برسید و حتی زمانی که با مشکلات و گرفتاری ها مواجه شدید به دنبال هدف خود تلاش کنید . 

همدلی مورد دیگری است که موجب می شود حالت ذهنی و احساسی طرف مقابل را تشخیص داده و درک کنید طبق نظر مشاور ازدواج تلفنی با همدلی احساسات طرف مقابل را درک می کنید و از نظر احساسی خود را جای او قرار می دهید . 

مهارت های اجتماعی خوب بسیار مهم می باشد ، انسان موجودی اجتماعی می باشد و فقدان مهارت های اجتماعی خوب فرد را به انزوا ، اضطراب و افسردگی منجر می شود . برای آشنایی با هوش هیجانی و راه های رشد آن می توانید با لیست روانشناسان تهران در تماس باشید .