عمومی ترین دلیل برای ارجاع به خدمات مشاوره ای مشکلات مربوط به ازدواج است . مردم اصولا زمانی در جست و جوی مشاوره ازدواج هستند که منظومه ی خانواده یک حالت عدم تعادلی را به خاطر مسائل و مشکلاتی از قبیل پیمان شکنی ، نا همسازی جنسی ، عدم توافق درباره ی شیوه فرزند پروری ، نگرانی درباره ی طلاق ، ارتباط غیر موثر و موضوعات و مسائل مربوط به قدرت و کنترل ، تجربه می کند . امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی و ابزار ارتباطات به روش های جدید تری نظیر مشاوره آنلاین و بدون مشاوره حضوری می توان پرداخت . 

مهارت های زندگی در مشاوره ی پیش از ازدواج :

بر اساس آمار به دست آمده از روانشناسی آنلاین اغلب افراد برای داشتن ازدواج موفق به یادگیری مهارت های زندگی نیازمندند . این مهارت ها را می توان به صورت انفرادی یا گروهی ارائه داد . عمده ترین مهارت ها برای کسانی که به مشاوره ازدواج نیازمندند شامل مهارت خود آگاهی ، حل اختلاف ، حل مسئله ، قاطعیت ، ارتباطی ، تصمیم گیری و مهارت کنترل خشم است . 

ازدواج و مشاوره پیش از ازدواج :

بر اساس نظریه ی استرنبرگ ، افراد قصه های عشق منحصر به فردی دارند که در طول زندگی شکل گرفته اند و برای تحقیق آن ها تلاش می کنند . این قصه ها تحت تاثیر عواملی ساخته می شوند نظیر تجربیات شخصی ، داستان هایی که درباره ی روابط دیگران شنیده اند یا خوانده اند ، الگوهای روابط والدین یا خویشاوندان یا آن چه در فیلم ها و سریال ها دیده اند . استرنبرگ معتقد است هر قصه الگوی رفتاری و فکری خاصی را ایجاد می کند . بنا براین افراد با قصه های متفاوت الگوهای رفتاری و فکری متفاوتی را دنبال می کنند . با توجه به این دیدگاه ، طبیعی است که هر فرد تعریف و انتظارات متفاوتی از ازدواج و روابط صمیمانه داشته باشد . مشکل اصلی این جاست که گاهی تعریف افراد از ازدواج با واقعیت منطبق نیست و انتظارات نا درستی از زندگی مشترک دارند و این سبب به وجود آمدن مشکلات بسیاری در ازدواج می شود .

برخی ازدواج را یکی از معنا دار ترین و اساسی ترین روابط انسانی توصیف می کنند . به این دلیل که ازدواج ساختاری ابتدایی برای پایه گذاری روابط خانوادگی و پرورش نسل بعد فراهم می کند . در مشاوره قبل ازدواج به زوجین فرصت می دهند به یادگیری و کسب بینش در خصوص خود ، دیگری ، نحوه ی عملکرد مشترک ، سازگاری با شرایط جدید و ویژگی ها و مهارت های لازم برای داشتن ازدواجی موفق و سالم بپردازند . 

ازدواج موفق شامل رابطه ی خوب ، مشارکت واقعی ، تلاش ، انعطاف پذیری و تعهد کامل است . طبق نظر مشاوران بهترین مطب روانشناسی در ایران همه ی ازدواج های خوب یک مولفه ی مشترک دارند که آن رابطه خوب می باشد و همه ی ازدواج های بد مشکلات مربوط به ارتباط دارند و زن و شوهر نمی توانند به خوبی با هم ارتباط کلامی بر قرار کنند . رابطه ی خوب بدین معنی است که برای گفتگو در دسترس هستید ، با تمام وجود به همسرتان گوش می دهید و با لحنی مهربانانه نیاز ها و خواسته هایتان را بیان می کنید . هسته ی بنیادی ازدواج عاقلانه ، ایجاد مشارکت واقعی است . هر دو همسر برای ارتباطشان ارزشی یکسان قائل هستند و هر دو در اتفاقی که برای برای یکی از آن ها بیفتد ، چه خوب و چه بد ، شریک هستند . وقتی مشکلی پیش بیاید ، یکی دیگری را سرزنش نمی کند ، بلکه در طی راه هایی است که شرایط را بهبود بدهد . افراد باید کارهایی انجام دهند تا موجب خوشحالی هر دو طرف شود و در یک ازدواج خوب هر فرد علاوه بر خودش باید به همسرش نیز توجه کند . اغلب ، مردم برای سرگرمی و فعالیت های دیگر ، تلاش زیادی می کنند ، اما بسیاری از آن ها توقع دارند ازدواجشان که عامل مهم و تعیین کننده در شادی شان است ، خود به خود در مسیر رشد قرار بگیرد  افراد برای رشد زندگی مشترک و تغییر ارتباط باید وقت و انرژی صرف کنند و تلاشی که صرف ارتباط می شود بهترین سرمایه گذاری می باشد . 

اشخاص انعطاف پذیر در مقایسه با اشخاصی که انعطاف پذیر نیستند ، بیشتر شاد هستند . زن و شوهر هنگام بروز مشکلات باید انعطاف داشته باشند تا احساس نا کامی شان را کنار بگذارند و تمرکزشان را بر رابطه شان و یکدیگر متمرکز کنند . آموختن این که چطور نا امیدی و نا کامی را کنار بگذاریم و منعطف باشیم ، از مهارت های ارزشمند می باشد که زندگی مشترک را حفط می کند . 

از موارد مهم دیگر تعهد کامل می باشد هر فردی باید به صورت کامل به ازدواجش متعهد باشد . عدم تعهد باعث می شود که همسرتان به عدم اطمینان شما توجه کند و در نهایت موجب آزردگیتان شود . او همیشه در دسترستان نخواهد بود ، هر دو احساس تنهایی می کنید . هرگز نباید فراموش کرد که به چه میزان تعهد مهم می باشد . 

رعایت کردن مهارت های زناشویی باعث می شود که افراد در ازدواج خود موفق باشند و درنتیجه هنگام رو به رو شدن با بسیاری از چالش ها واکنش مناسبی نشان خواهند داد . طبق نظر روانشناس کودک مرکز مشاوره کودکان ورود به مرحله های جدید در زندگی مشترک نیازمند آمادگی می باشد ازدواج موفق و رابطه موفق زمینه مناسب را برای پرورش و تربیت کودکان در محیطی امن و آرام را تامین می کند . برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ازدواج موفق می توانید با مشاوران خوب ما به صورت غیر حضوری و استفاده از خدمات آنلاین در ارتباط باشید