با فرض این که ، شما با شناخت ، علاقه ، آگاهی به زندگی جدید شروع می کنید تازه اولین قدم را برداشته اید . برای رسیدن به این هدف ، رعایت نکات زیر کمک کننده خواهد بود و نیازمند اجرای آگاهانه است که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم .

دوری از باور های غلط :

طبق نظر روانشناس متخصص تلفنی باور های غلط و انتظارات نا درست را از خود دور کنید و آن ها را کنار بگذارید این باور ها به عنوان سم در زندگی مشترک هستند و پیش بردن رابطه بر پایه ی آن ها برای ازدواج موفق مضر است . از باور های اشتباه می توان به مواردی نظیر این که عشق حلال مشکلات است ، هرکسی نیمه ی گم شده ای دارد ، نیمه ی گم شده تمام نیاز ها را بر آورده می سازد ، عشق خودش باهاش میاد ، افرادی که همدیگر را دوست دارند همدیگر را اصلا ناراحت نمی کنند و همیشه خوش هستند و هیجان عاشقی همیشه تازه می ماند و .... 

بعد از ماه عسل :

ممکن است در این دوران سوال هایی در ذهن شما ایجاد شود که آیا این همان زندگی مشترکی است که من می خواستم ، و یا شریک زندگی ام کسی است که من می خواستم ؟ اگر چه چنین سوالاتی نشان دهنده ی عدم واقع بینی شما از همسرتان است . ولی نگران نباشید اکثر افراد چنین سوالاتی از خود می پرسند و اکثر آن ها با آگاهی ، صداقت ، مهربانی و تلاش ، زندگی خوبی را تجربه خواهند کرد . 

مراقبت از بارداری :

بسیاری از بارداری های نا خواسته به دلیل رعایت نکردن برخی موارد رخ می دهد که باید بسیار مورد توجه قرار بگیرند . 

از هر نوع مقایسه و مقابله پرهیز کنید . 

اگر که افکار مقایسه و مقابله به ذهنتان رسید ، ذهن خود را با مطالعه و موارد دیگر سرگرم کنید و منحرف کنید . هر فردی باید ریشه ی چنین افکاری را در یابد و اعتماد به نفس خود را افزایش دهد . 

حرمت و احترام همسر خود را خدشه دار نکنید .

از خانواده گله و شکایت نکنید و نکات منفی را خودتان به نحوی حل کنید و مسائل و مشکلات جدی را با همسرتان به صورت مهربانانه و محترمانه در میان بگذارید و آن ها را حل کنید . برای این رابطه باید اصول و مهارت های ارتباطی را یاد بگیرید که شامل تکنیک صحیح گفت و گو و طرح مسئله می باشد . 

همسرتان را در موقعیتی قرار ندهید که مجبور به انتخاب میان شما و خانواده اش شود .

هر فردی بسیاری از زمان خود را به صورت مجردی گذرانده و عادت هایی دارد که با شریک زندگی متفاوت و است و بعد از این مدت زمانی که زیر یک سقف زندگی خود را شروع می کنند نمی توانند در مدت کوتاه عادت های خود را تغییر دهند . در هر حالت هر فردی در شرایط مختلف و خانواده و فرهنگ مختلف رشد یافته اند و وجود این تفاوت ها کاملا طبیعی است و با گذشت زمان و میزان سازگاری افراد این تفاوت ها توسط طرف مقابل پذیرفته می شوند . البته بر خی از تفاوت های اساسی هستند که توجه به آن ها در پیش از ازدواج ضروری است . مانند توسط سنی فاحش ، تفاوت مذهب فاحش و .... 

مشکلات جنسی را از همان ابتدا جدی بگیرید .

این مشکلات به مرور زمان مشکلات دیگری را ایجاد می کند و افراد باید با همسرشان در میان بگذارند و برای درمان مشکل جنسی خود اقدام نمایند و با مشاور مشورت کنند .

برای همسرتان پدر و مادر نباشید .

بسیاری از زوجین به اشتباه و نا خود آگاه ، مهربانی و محبتشان بوی پدر و مادری می دهد . هر چند چنین رابطه ای در اوایل برای هر دو طرف بسیار خوشایند و لذت بخش است ولی طول نمی کشد که به دشمنی و نفرت تبدیل می شود . 

با شک زندگی نکنید .

اگر متوجه مسئله ای شک بر انگیز شدید ، بدون این که قضاوت کنید ، با احتیاط و مراقبت تمام عیار هر کاری می کنید که شک خود را برطرف کنید . و با قضاوت و داوری مشکلات جدیدی را ایجاد نکنید .

مسائل خصوصی خود را با دیگران در میان نگذارید .

در مورد مشکلات و اختلافات زناشویی به دنبال بهترین مشاوران آنلاین کشور باشید و مشکلاتتان را با فامیل و دوست در میان نگذارید و آن ها را در میان خودتان حل کنید و هیچ وقت احساس ناراحتی خود را پنهان و سرکوب نکنید و صادقانه و مهربانانه آن را با همسرتان در میان بگذارید و این را نباید فراموش کرد که هر فردی نکات مثبت و خوبی را دارا می باشد و همیشه نباید منفی های افراد را دید بلکه باید به موارد مثبت نیز توجه ویژه داشت و از آن ها قدر دانی و تشکر کرد .

مشورت کردن با همسر :

طبق نظر مشاوران مراکز فوق تخصصی مشاوره مشورت کردن با یکدیگر را در اولویت اول قرار دهید و آن ها را نادیده نگیرید. در بسیاری از مسائل مانند تحصیل ، شغل ، مسائل اقتصادی ، بچه ، وظایف و مسئولیت ها و خانواده و .... باید با یکدیگر مشورت نمایید .