همه ما می خواهیم با دیگران رابطه ی خوبی داشته باشیم اما در اغلب مواقع نتیجه بر عکس می شود و کارمان به رنجش و خصومت می کشد و اعتماد و اطمینان خود را از دست می دهیم . دو نظریه متفاوت در این موضوع وجود دارد . اغلب متخصصان به نظریه کمبود اشاره دارند و به همین دلیل نمی توانیم با هم کنار بیاییم یعنی می توانیم بگوییم چون از مهارت های حل مسئله روابط خود اطلاعات کافی نداریم و وقتی که بزرگ تر می شدیم خواندن ، نوشتن و عملیات ریاضی را به ما آموزش داده اند اما کسی درباره ی این که چگونه مشکلات رابطه ی خود را حل کنیم به ما مطلب یاد نداده است . برخی دیگر از مشاوران مرکز مشاوره تهرانعقیده دارند که از آن جهت نمی توانیم کنار بیاییم چون به آن علاقه ای نداریم که به آن نظریه ی انگیزشی می گویند و به این موضوع اشاره دارد که زمانی که با کسی دعوا و مشاجره می کنیم انگیزه ای برای حل اختلاف نداریم و نمی خواهیم که با آن ها کنار بیاییم . 

نظریه کمبود چیست ؟

مطالعات مشاوره حضوری نشان می دهد که نظریات سلامت روان عقیده دارند که ما تن به جنگ می دهیم زیرا راه عشق ورزیدن را بلد نیستیم ما مایوسانه خواهان روابط مهر انگیز و رضایت بخش هستیم ، اما از مهارت های لازم برای رسیدن به این موضوع برخوردار نیستیم . 

البته روانشناسان درباره ی این که مهم ترین کمبود های مهارت های میان فردی کدامند با هم نظرات متفاوت دارند برای مثال برخی از آن ها اعتقاد دارند که کنار آمدن با یکدیگر ناشی از نبود مهارت های ارتباطی و حل مسئله است . از این رو زمانی که از ما انتقاد می کند ممکن است به جای گوش دادن حالت تدافعی بگیریم و به جای این که احساسات خود را با طرف مقابل در میان بگذاریم ، اخم می کنیم و او را تحقیر می کنیم . و یا ممکن است که غر بزنیم و در حالت کلی از شیوه های درست استفاده نمی کنیم و تنش بین ما بیشتر می شود . نظریه ی دیگر در همین رابطه اختلاف میان زن و مرد را به متفاوت بودن ذاتی آن ها نسبت می دهد . زن و مرد از این جهت نمی توانند با هم کنار بیایند زیرا گویش آن ها فرق دارد برای مثال زنان برای بیان احساسات خود از زبان استفاده می کنند در حالی که مردان در اندیشه حل مسئله می کنند و به همین دلیل زمانی که زنی به شوهرش می گوید که ناراحت است ، او بلافاصله می خواهد مشکل او را بر طرف کند . این در حالی است که زن احتیاج دارد تا همسرش به صحبت او گوش کند و احساساتش را تصدیق کند . و زمانی که مرد به دنبال راه حل است زن از ناراحت می شود و می گوید که طرف مقابل او را درک نمی کند . 

گروهی دیگر عقیده دارند که احساسات ما نشئت گرفته از اندیشه ها و نگرش های ما و به عبارتی نشئت گرفته از شناخت های ما هستند . یعنی ما به خاطر فکری که درباره ی رفتار آن ها می کنیم ناراحت می شویم . وقتی ناراحت هستید فکر های منفی غالب می شوند و شما فکر می کنید که واقعا این گونه است ولی این در حالی است که این افکار پر از خطاهای فکری و یا به عبارتی خطاهای شناختی هستند . شناخت درمانی مبتنی بر این نظریه می باشد که وقتی فکرتان را عوض کنید ، احساس و رفتار شما تغییر می کند و اگر بتوانید به شکل مثبت و واقع بینانه درباره اشخاص فکر کنید به راحتی می توانید مسائل خود را با او حل کنید و رابطه ای حسنه داشته باشید . مشاوره آنلاین شبانه روزی نشان می دهد که مهم ترین کمبود که منجر به مسائل رابطه ای می شود ، نبود عزت نفس است . یعنی اگر خودتان را دوست ندارید و به خودتان احترام نمی گذارید ، دوست داشتن دیگران دشوار خواهد بود . 


برخی دیگر از متخصصان باور دارند که مشکلات روابط زناشویی ناشی از نقص دیگری به نام بی رمقی رابطه است . ممکن است متوجه شده باشید وقتی با کسی نمی سازید و کنار نمی آیید ، منفی بینی بیشتر می شود و به مرور زمان بیشتر می شود و در نهایت بیشتر از یکدیگر انتقاد می کنید و در نهایت ازدواج شما منبع استرس ، ناراحتی و تنهایی می شود ، و شادی و نشاط در آن موج می زند و در نهایت باعث جدایی و طلاق می شود . 

10 خطای شناختی که باعث اختلاف می شود ؟

تفکر همه یا هیچ که در آن برای مثال همسر خود را صفر مطلق می دانید و هیچ جنبه مثبت او را نمی بینید ، تعمیم مبالغه آمیز یعنی فکر می کنید که رابطه ی زناشویی شما موضوع همیشگی است و راه نجاتی وجود ندارد . فیلتر ذهنی یعنی تنها به جنبه های منفی اخلاق همسر خود فکر می کنید . بی توجهی به امر مثبت که در آن اصرار دارید که کیفیات خوب همسرتان مهم نیستند و جایی به حساب نمی آیند . نتیجه گیری شتاب زده که در آن به سرعت دست به نتیجه گیری هایی می زنید که با واقعیت همخوانی ندارد . درشت نمایی و ریز بینی که تقصرات طرف مقابل را بزرگ می کنید و جنبه های مثبت او را دست کم می گیرید . استدلال احساسی که فرض را بر این می گذارید که احساس شما همه چیز را بیان می کند . باید ها که طرف مقابل را با باید و نباید ها مورد انتقاد قرار می دهید و سرزنش کردن . برای این که بتوانید رابطه ی بهتری را بر قرار سازید باید این خطاهای شناختی را اصلاح کنید و برای اطلاعات بیشتر می توانید با تلفن بهترین روانشناس تماس بگیرید .