مواردی که ذکر خواهیم کرد یک مهارت خاص برای ازدواج موفق می باشد و خواهید آموخت که چگونه ارتباط بهتری بر قرار کنید و تفاوت ها را تشخیص داده و از پس آن ها بر آیید . چه نامزد کرده باشید یا به صورت جدی به فکر ازدواج باشید ، فرصت دارید که رابطه تان را با همسر آینده تان روشن تر ببینید ، به یکدیگر توجه داشته باشید و یکدیگر را تصدیق کنید . روانشناسی ازدواج منبع ارزشمندی از موارد و مشکلات منطقی زندگی هستند و به شما کمک می کنند تا از برخی مشکلات که با آن ها روبه رو شده اید ، اجتناب کنید و به سلامت از آن ها عبور نمایید . این موارد مهم که می تواند ازدواج شما را لذت بخش کند را بیان می کنیم .

بیان انتظارات و آرزو ها :

این امر به شما کمک می کند تا به خواسته های خود نگاه کنید و ببینید که کدام یک واقع گرایانه هستند و در جهت انجام آن ها تلاش کنید . با توجه به رابطه تان در حال حاضر ، کمک می کند از آینده رابطه تان بینشی دلخواه به دست بیاورید افراد از نیاز ها و خواسته های یکدیگر مطلع نیستند و زوجین باید برای یکدیگر در مورد این خواسته ها صحبت کنند و درباره ی آن ها توافق کنند .

پذیرش تفاوت ها :

زمانی که بتوانید شباهت ها و تفاوت های یکدیگر را درک کنید و آگاهی لازم را در این زمینه به دست بیاورید ، ارزیابی و پذیرفتن تفاوت ها ، سنگ بنای یک زندگی زناشویی مستحکم است . پس در این قرار فرصت دارید تا بررسی کنید که چگونه می توانید از طریق تفاوت هایتان مکمل همدیگر باشید و بتوانید با این تفاوت ها کنار بیایید .

ارتباط و اتصال :

طبق نظر مشاور خانواده خوب ممکن است که ارتباط در ظاهر بسیار ساده به نظر بیاید اما باید بدانیم که زوج ها طی سال ها و مراحل مختلف ازدواج می گویند که ثابت شده ارتباط بر قرار کردن یکی از مهارت های مهمی می باشد که به زوج ها کمک می کند تا پس از ازدواج با یکدیگر ارتباط نزدیک و صمیمانه ای داشته باشند . 

حل مشکلات با همدیگر :

استفاده از روش های مناسب و اصولی برای حل مشکلات را از طریق کار کردن روی مشکلات و یادگیری شیوه های حل مسئله به صورت مشترک به زوجین می تواند شرایط بهتری را ایجاد کند . هیچ رابطه ای بدون مشکل نیست و آن چه که مهم است استفاده از روش های مناسب برای حل آن است . هر فردی باید بداند که چگونه خشم خود را تحلیل کند تا بتواند رابطه ای را ایجاد نماید نه آن که آن را از بین ببرد .

مدیریت مالی :

طبق نظر روانشناس بهترین مراکز روانشناسی تهران بیشتر زوج ها در ابتدای زندگی خود تا حدی در امور مالی با مشکل رو به رو می شوند . با بسیاری از روش های ایده آل می توانید درباره ی این موضوع با یکدیگر صحبت کرده و برنامه ریزی مشخصی را تعیین کنید و درباره ی آن به توافق برسید .

ترک و پیوستن :

از گذشته ی یکدیگر چقدر مطلع هستید . این مورد به شما کمک می کند تا خانواده و اجداد و خواسته های یکدیگر را برای ارتباط با خانواده طرف مقابل ، بهتر درک کنید . در می یابید که دوستان فردی و مشترکتان چگونه در زندگی شما تاثیر می گذارند و لذت بخش ترین قسمت این قرار می تواند کشف چگونگی تداوم بخشیدن به دوستی و لذت بیشتر بردن در زندگی باشد .

صمیمیت و عشق :

بسیاری از زوج ها متوجه شده اند که ممکن است رابطه عاشقانه ، پس از ازدواج از بین برود ، چنین اتفاقی نباید بیفتد .  شناخت این موضوع به شما کمک می کند تا صمیمیت ، عشق و رابطه عاشقانه را برای خود تعریف کنید و شما فرصت دارید تا درباره ی جنبه های مختلف زندگی عاشقانه و چگونگی رسیدن به علایق و خواسته های متفاوت خود صحبت کنید . مواردی که گفته شد بسیار در زندگی زناشویی اهمیت دارد و عدم وجود آن ها ازدواج موفق را در پی نخواهد داشت .

شناخت نقش دو طرفه و برنامه ریزی :

این مورد به شما کمک می کند که به صورت صریح و صادقانه در مورد خواسته هایتان در زمینه ی نقش دو طرف در ازدواج و چگونگی مشارکت در کار های روزمره خانه و وظایف زندگی صحبت کنید . همچنین فرصت خواهید داشت در مورد برنامه ریزی برای خانواده و در صورت امکان ، در مورد تاثیر تولد فرزندان بر روابطتان صحبت کنید .

صمیمیت معنوی :

هدف از این مورد این است که به یکدیگر بگویید در سیر روحی و معنوی در چه نقطه ای قرار دارید و به روش های ایجاد صمیمیت روحی توجه کنید . شاید یکی از دو طرف در یک خانواده مذهبی رشد کرده و دیگری نه . در هر حالتی افراد در خانواده های متفاوتی بزرگ شده اند و سبک های زندگی متفاوتی دارند . داشتن اطلاعات کافی قبل از ازدواج بسیار مهم است .

انتخاب ازدواجی هدفمند : 

طبق نظر بهترین مشاوران ایران این مورد فرصتی است برای تصدیق مجدد تعهداتتان نسبت به یکدیگر . فرصت خواهید داشت تا ببینید چه نوع ازدواجی برای شما از همه بهتر است و تعیین هدف های ازدواج به شما کمک می کند تا علایق و آرزو هایتان در مورد ازدواج تحقق یابد و در آن موفق عمل کنید .