هر ازدواج و تشکیل خانواده ای اتحاد میان دو نفر است که نظرات ، ویژگی های شخصیتی و ارزش های خودشان را در این اتحاد دارند . در هر زندگی زناشویی که زن و شوهر شاد باشند باز هم انبوهی از مشکلات را دارند که در طول زندگی با آن دست و پنجه نرم می کنند . بر اساس آمار کسانی که با تلفن روانشناس مشاوره خانواده تماس گرفته اند برخی از اختلاف ها جزئی و ناچیز هستند ، اما برخی دیگر می توانند تا حد زیادی پیچیده و شدید باشند . اغلب زوج ها مدت ها درگیر اختلاف ها هستند و به دلیل همین اختلاف ها از یکدیگر فاصله گرفته اند .


بر اساس تجربیات حاصل شده از مشاوره از طریق تلفن روانشناس مشاوره ازدواج و صحبت های زوجین به این نتیجه رسیده اند که همه ی اختلافات زناشویی ، از مزاحمت های عادی گرفته تا جنگ های همه جانبه ، در یکی از دو دسته قرار می گیرد که یا می توان آن ها را حل کرد و یا دائمی هستند و بخشی از زندگی مشترک شما می باشند . زمانی که بتوانید این دو نوع را در اختلاف های خود تشخیص دهید و آن را تعریف کنید ، می توانید با توجه به این که کدام اختلاف را دارید برای حل آن ها به شیوه ی درست اقدام کنید و زندگی زناشویی خود را مستحکم نمایید .

مشکلات دائمی چیست ؟

بر اساس آماری که به دست آمده است بیشتر اختلاف های زناشویی از این دسته هستند و حتی با گذشت زمان بسیاری طولانی درباره ی همان مسائل مشاجره و دعوا می کنند و بحث آن ها درباره ی همان مسائل قدیمی می باشد ولی با وجود آن کنار هم می مانند و از رابطه ی زناشویی خود راضی هستند زیرا که راه چگونگی کنار آمدن با آن ها را پیدا کرده اند و برای جلوگیری از پاشیده شدن زندگی خود تلاش می کنند و از آن جایی که آن ها این مشکل را پذیرفته اند و دائما درباره ی آن صحبت می کنند ، به خاطر آن به هم نمی ریزند و به این درک رسیده اند که مشکلات بخش اجتناب ناپذیر  یک رابطه هستند . برای مثال همانطور که ناراحتی های جسمی مزمن بخشی از سالخوردگی می باشد این مشکلات هم مثل زا نو درد و کمر درد و ... هستند درست است که برایمان خوشایند نیستند اما می توان با آن ها کنار آمد و و از موقعیت هایی که باعث بد تر شدنشان می شود بپرهیزیم و شیوه های صحیح را یاد بگیریم تا بتوانیم آن ها را مدیریت کنیم و از این رو می توانیم با مشاوران مناسب این حوزه از طریق تماس با تلفن مراکز مشاوره مشورت کنیم و این مهارت های مدیریت روابط زناشویی را فرا بگیریم و آن را در زندگی مشترک خود اجرا کنیم. مشکل های حل نشدنی ویژگی های زیر را دارد که احساس می کنید همسرتان شما را طرد می کند ، دائما درباره ی آن صحبت می کنید و هیچ پیشرفتی در آن نیست و زمانی که موضوع را باز می کنید احساس می کنید نا امید شده و احساسات تان جریحه دار می شود و مکالمه هایتان بدون محبت و صمیمیت می باشد و یا گذشت زمان تلاش می کنید یکدیگر را در نظر دیگران بد جلوه دهید و این خود به مرور زمان باعث می شود تا کمتر مصالحه کنید و در نهایت از لحاظ عاطفی از هم جدا می شوید اما آنچه که باید بدانید این است که وجود فرزندان در خانواده و جدا شدن عاطفی تاثیر مستقیمی به آن ها خواهد گذاشت و از این رو مشورت کردن با مشاور خانواده و یا تماس با تلفن روانشناس کودک می توان از این معضلات جلوگیری کرد .

مشکلات حل شدنی چیست ؟

این مشکلات ساده به نظر می رسند اما می توانند باعث ناراحتی شوند . زمانی که یک مشکل حل شدنی باعث به وجود آمدن تنش فراوان در زن و مرد می شود ، این به این خاطر است که آن ها روش های موثر غلبه بر آن ها را یاد نگرفته اند . از اصول موفقیت در زندگی زناشویی به کار بردن راه هایی برای حفظ آن است برای مثال به خوب گوش دادن همسر می توان اشاره کرد . اما آن چه که مهم است این است که مطمئن شوید شروع صحبت ملایم است نه خشن ، استفاده موثر از تلاش های جبرانی و همچنین تسلط بر فیزیولوژی در جریان بحث های شدید و مراقب بودن برای علائم هشدار دهنده که عواطف منفی را در پی دارد و یاد بگیرید که چگونه به توافق برسید و تلاش بر این که مشکلات یکدیگر را تحمل کنید . زمانی که به این توصیه ها عمل کنید خواهید دید که زندگی زناشویی و ارتباط شما با همسر بهتر شده است . 

گاهی ممکن است تشخیص ندهیم که مشکلی که بین ما و همسرمان وجود دارد دائمی است یا یک مشکل قابل حل ، یک راه برای تشخیص مشکل قابل حل این است که مشکلات قابل حل ظاهر آزار دهنده ، یا شدید نیستند و تمرکز شما روی همان مشکل یا معضل خاص است و هیچ اختلاف پنهانی وجود ندارد و آن چه که اهمیت دارد و قبلا هم به  آن اشاره شد تشخیص نوع اختلاف و حل و فصل آن به شکل درست و صحیح می باشد و باید به خاطر داشت که نباید از توهین و تحقیر و سرزنش و یا قضاوت ها استفاده کرد زیرا این ها سم هایی برای رابطه زوجین می باشند .