بعد از بیماری های قلبی عروقی ، افسردگی دومین بیماری است که 12 درصد از مردان و 25 درصد از زنان در طول زندگی خود دچار می شوند . سرما خوردگی روانی می تواند حالت موقت داشته باشد و اما از طرفی می تواند بسیار مستمر و شدید باشد و باعث آشفتگی هیجانی و نقص در کارکرد خانوادگی ، اجتماعی ، تحصیلی و شغلی شود .

افسردگی گونه های متفاوتی دارد . نشانه های کلی افسردگی و حالات مختلف شخص افسرده را می توان از چند جهت مورد بررسی قرار داد . یکی از آن ها رفتاری می باشد که بدن خمیده ، کندی حرکات ، ساییدن دست ها به یکدیگر . حالت چهره که می توان به غمگین ، آویزان بودن گوشه های دهان ، چین های عمیق ، بی حالتی یا متغیر و تنیده بودن چهره ، حرف زدن آهسته و یکنواخت و کند ، کاهش عمومی فعالیت تا حد بهت زدگی ، وجود مشکلات زیاد در حل مسائل زندگی روزمره . مورد دیگر هیجانی می باشد که احساس کوفتگی ، نا توانی ، فقدان ، رها شدگی ، تنهایی ، گناه کاری ، خشم ، اضطراب و نگرانی ، بی احساسی می توان اشاره کرد . مورد دیگر زیستی می باشد که می توان به نا آرامی درونی ، تحریک پذیری ، حساسیت نسبت به تغییرات جوی ، کاهش اشتها و وزن ، درد ها و ناراحتی های جسمی و .... است . مورد دیگر شناختی می باشد که می توان به داشتن دیدگاه و برداشت منفی نسبت به خود و آینده ، بد بینی و انتقاد از خود ، عدم اطمینان نسبت به خود ، خود بیمار پنداری ، کندی فکر ، مشکلات تمرکز ، نشخوار فکری ، انتظار فاجعه و حتی خود کشی اشاره کرد . انگیزشی از نشانه های دیگر است که می توان به انتظار شکست ، کناره گیری و اجتناب از مسئولیت های خود ، احساس فقدان کنترل و نا توانی و عدم تمایل به پیشرفت را بیان کرد . بر اساس موارد گفته شده ، افسردگی ، قابل شناسایی و کنترل است اما گاهی از نظر شدت به درجه ای می رسد که فرد ، قادر به کنترل آن نیست و نیاز به مشورت با بهترین درمانگر افسردگی دارد . 

چه عواملی افسردگی را به وجود می آورند ؟

وراثت ، ساختار بیو شیمیایی بدن ، حوادث زندگی پر استرس ، ویژگی های شخصیت ، اختلال افسرده ساز شخصیت ، بیماری های خاص ، استفاده از دارو ها ، تحلیل انرژی ، رژیم غذایی ، مصرف مواد مخدر و الکل و نیکوتین و حتی سالخوردگی از عوامل ایجاد کننده ی افسردگی هستند برای اطلاعات بیشتر می توانید به آدرس سایت انتخاب نو مراجعه کنید .

2 نشانه ی مهم افسردگی چیست ؟

از نشانه های مهم افسردگی می توان به از دست دادن علاقه به امور روزمره طبیعی اشاره کرد که فرد علاقه و خوشحالی خود را در فعالیت هایی که قبلا از آن ها لذت می برد ، از دست می دهد . و دیگری خلق افسرده می باشد که می توان به احساس غم یا نا امیدی و بی انگیزشی اشاره کرد و نشانه های دیگر را در ادامه بیان می کنیم .


20 نشانه ی افسردگی یا سرما خوردگی روانی از دیدگاه مشاور خوب خانواده عبارت است از :

 1. کاهش انرژی و نداشتن توان در انجام دادن امور روزمره
 2. کاهش اشتها و میل به غذا خوردن
 3. مشکلات خواب و بی خوابی و کابوس ها 
 4. غم و اندوه شدیدو یاس و نا امیدی
 5. احساس درماندگی و بیچارگی
 6. کاهش تمرکز و از دست دادن توجه و مشکل در زمینه ی فعالیت های زندگی
 7. افکار بد و منفی نسبت به هر رویداد 
 8. عدم تمایل به گفت و گو کردن با دیگران و مشکل در سخن گفتن 
 9. کاهش تمایلات جنسی
 10. مصرف بیش از حد مواد مخدر و یا سیگار و ...
 11. تمایل به خود کشی
 12. احساس گناه و تقصیر
 13. احساس بی ارزش بودن و بی اهمیت بودن
 14. عدم توجه به بهداشت و عدم رعایت اصول بهداشتی
 15. اضطراب و نگرانی مداوم و بی دلیل
 16. حالت خستگی همیشگی و احساس کوفتگی
 17. گریه کردن بیش از حد بدون این که اتفاقی روی داده باشد .
 18. خشمگین ، پرخاشگر و عصبی بودن 
 19. گوشه گیری و انزوا 
 20. حساس بودن به کوچک ترین مسئله و گاهی بی احساس بودن در بعضی شرایط

افسردگی یک نوع نیست و انواع مختلفی دارد که می توان به افسردگی اساسی که بیش از دو هفته پایدار می ماند و می توان به احساس عمیق غم و سوگ ، از دست دادن علاقه و خوشحالی و لذت بخش نبودن بسیاری از کار ها می باشد . نوع دیگر افسردگی خویی می باشد که حداقل دو سال ادامه دارد . اختلال دو قطبی ، اختلال خلق ادواری ، اختلال افسردگی فصلی ، اختلال افسردگی پس لز زایمان و .... اشاره کرد . دیگر اختلالات روانشناختی نیز نیازمند تشخیص صحیح و انتخاب درمان موثر برای آن می باشد . طبق نظر بهترین درمانگر وسواس اختلالات خلقی و افسردگی ، اضطراب و وسواس و ... دارای شاخه های مختلفی هستند و برای تشخیص درست نیازمند بررسی از سوی متخصص می باشند .