ازدواج و تشکیل خانواده از مراحل زندگی هر انسانی می باشد و خانواده به عنوان کوچک ترین واحد جامعه می باشد هر فردی در آن رشد می یابد و وارد جامعه می شود .از ویژگی های زنان و مردان می توان به موارد زیر اشاره کرد که زمانی که زن و مرد اقدام به زندگی مشترک می نمایند و کامل می شوند این تکامل به گونه ای متفاوت از یکدیگر بروز خواهد کرد و می توانیم بگوییم که مردان در این تکامل اقدام به نگه داری و مراقبت ، محبت و درک دیگری و احترام می کند و از حالت سرد ، خود خواهی و انزوا بیرون می آید و شروع به بر قراری ارتباط می کند  زنان با تجربه می شوند و قابلیت های خود را می شناسند و حس پذیرش ، اعتماد را به دست می آورند . زمانی که این دو با یکدیگر عجین می شوند ارامش و عشق را تجربه می کنند . زمانی که مرد خصوصیات مراقبت ، ادراک و احترام را دارد نا خود آگاه در صدد رفع نیاز های همسر بر می آید . و زنان با خصوصیات پذیرش ، سپاسگذاری و احترام سبب می شود که نیاز های مردان رفع شود . روانشناسی ازدواج 3 نکته مهم برای داشتن رابطه خوب با همسر را معرفی می کند که در ادامه به این سه مورد اشاره می کنیم .

مراقبت و اعتماد :

بهترین مشاور خانواده بیان می کند که هر چقدر مرد توجه کافی به همسر خود داشته باشد همسرش اعتماد بیشتری به او خواهد داشت وقتی وجود یک مرد را به عنوان مشکل بدانید او نمی تواند برای کمک به شما راهکار بیابد و انگیزه ای برای این کار داشته باشد زمانی که او را انسان نا لایق قلمداد کنید و حس اعتماد به او نداشته باشید رابطه سرد خواهد شد . به دلیل وجود حس اعتماد و تحسین است که رابطه سالم باقی می ماند و چنین مواردی معمولا در اوایل ازدواج وجود دارد و این حس بی اعتمادی هنوز بر رابطه ی آن ها نفوذ نکرده و آن ها یکدیگر را فردی کامل می دانند ولی با گذشت زمان حس بد گمانی بیشتر می شود در نتیجه محبت و احترام مانند سابق نیست و آسیب هایی وارد رابطه می شود . زمانی که مرد همسر خود را تحقیر کند و او را بی ارزش نماید ، اعتمادش کاهش پیدا خواهد کرد . اگر زن و مرد به تفاوت های موجود میان خود اذعان داشته باشند می توانند از بروز بسیاری مشکلات جلوگیری کنند و از رابطه خویش بهارین نتیجه را بگیرند . مشاور کودک خوب بیان می کند که گفت و گو ها و وجود احترام و محبت بین والدین تاثیر بسیار زیادی بر کودکان می گذارد و در واقع می تواند عاملی مهم برای سلامت روانی کودک و سبک مناسب رابطه ی او در بزرگسالی باشد .

درک و پذیرش :

درک متقابل بین زوجین اساس رابطه را شکل می دهد به این صورت که به هر میزان که مرد همسر خود را درک کند به همان میزان از سوی او درک خواهد شد . گوش دادن همسر باعث ایجاد حس آرامش و اعتماد می شود و از جبهه گرفتن و بسیاری از مشکلات در رابطه می کاهد و به همین دلیل روانشناسان کلینیک روانشناسی انتخاب نو به این موضوع بسیار تاکید دارند . در بسیاری از موارد ممکن است که مردان غرق در مشکلات خودشان شوند و از مسائلی که در زندگی زناشویی وجود دارد غافل شوند و این در حالی است که زنان پیوسته با آن ها دست و پنجه نرم می کنند و این مشکلات را در می یابند و در تلاش هستند که آن ها را حل کنند و زمانی که مرد به این موضوع بی توجه باشد فشار زیادی را حس خواهند کرد و احساس تنهایی خواهند کرد . از این رو صحبت کردن و درک متقابل رابطه سالم را در پی خواهد داشت .

احترام و ستایش :

احترام گذاشتن و ستایش یکدیگر از موارد مهم دیگر می باشد که باید به آن توجه کرد . احترام گذاشتن در ازدواج و رابطه زناشویی باعث احساس آرامش خواهد شد و در نهایت رابطه ی شاد و خشنودی را نیرخواهند داشت . در واقع افراد با اختصاص دادن زمان کافی به یکدیگر ، شناختن نیاز های او و ایجاد حس شایستگی و ارزش صمیمیت را بین خودشان رقم می زنند .

زمانی که ما بتوانیم تفاوت های خود و طرف مقابل را بشناسیم توان این را خواهیم داشت که خود را دوست بداریم و بدون هیچ بی قید و شرطی به دیگران کمک کنیم و در واقع میزان شادی و خوشبختی را در زندگی بالا برده و زمینه ی بهتری برای رشد فرزندان خود به وجود می آوریم و از فساد ، بیماری ، تباهی و سایر معضلات زندگی ممانعت به عمل می آید . 

زمانی که زوجین در مقابل یکدیگر به مقاومت می پردازند و حالت تدافعی دارند در خانواده جنگ و ستیز وجود خواهد داشت این به روابط آن ها و همچنین سلامت روان خود و فرزندانشان آسیب وارد خواهد کرد . هر یک از زوجین باید برای حفظ رابطه ی خود و داشتن خانواده موفق باید تلاش کنند و از آن غافل نشوند . تلاش افراد برای رابطه موفق باید مستمر باشد و به این صورت نیست که فرد با یک بار تلاش خود را کنار بکشد و به همین دلیل هر فردی بعد از ازدواج باید در جهت آرامش و خوشحالی خود و همسرش تلاش نماید .