زندگی مشترک پر از چالش ها و بحران هایی است که هر زوجی می تواند آن ها را تجربه کند. اما چگونگی مواجه شدن با آن ها است که باعث می شود برخی از زوجین موفق باشند و برخی دیگر با شکست و ناکامی مواجه شوند به این منظور به 3 مهارت جالب اشاره می کنیم که دانستن آن ها می تواند برای زوجین مفید واقع شود.

همه چیز را به والدین نگویید.

طبق نظر روانشناس ازدواج خیلی خوب است که یک رابطه ی درست دائمی با والدین داشته باشید اما لازم است که در هیچ یک از تصمیم گیری های مربوط به خانواده شما دخالتی نداشته باشند. اگر شریک زندگی تان حس می کند آن ها به شدت بر تصمیم گیری ها تاثیر می گذارند، شاید زندگی تان متلاطم شود.

همسرتان را مجبور نکنید که در همه رویدادهای خانوادگی شرکت کند.زمانی که رابطه شما و خانواده همسرتان و یا رابطه همسرتان با خانواده شما خوب پیش نمی رود، همدیگر را وادار نکنید که در همه رویدادهای خانوادگی شرکت کنید. همچنین اگر همسرتان در مورد بدرفتاری های والدینتان صحبت می کند، فورا چیزی که همسرتان می گوید را رد نکنید، والدین می توانند بدرفتاری کنند و این در مورد والدینی که کنترل کننده هستند بیشتر است و منجر به برخی بحث های خانوادگی در خانه شما می شود و همیشه در این مواقع برای احساسات شریک زندگی تان ارزش قائل شوید و به حرف هایش گوش دهید این می تواند احساس خوبی برایش ایجاد کند. مورد دیگری که باید مطرح کنیم با گفتن جزییات زیاد در مورد اتفاقاتی که دارد در خانه تان می افتد، مشکلاتی را با والدینتان به وجود حواهید آورد. بهتر است بعضی چیز ها را نزد خودتان نگه دارید و همچنین دائما سراغ والدینتان برای گرفتن مشورت هایی که باید از همسرتان بگیرید می تواند باعث ایجاد استرس در رابطه تان شود. مشورت خانواده باعث می شود شریک زندگی تان حس کند که شاید به او اعتماد ندارید و یا برایش ارزش قائل نیستید. 

با هم کنار آمدن برای مشکلات:

مهم نیست چقدر درست زندگی می کنید. مشکلات می آیند و می روند و برخی از آن ها بزرگ و برخی دیگر کوچک هستند. و مهم است که شما تصمیم بگیرید به همدیگر کمک کنید و با مشکلات کنار بیایید و با هم روی مشکلات کار کنید. و بزرگ ترین ابزار شما در کنار آمدن و حل مشکل، گفتگوی خوب است. نمی توانید ذهن همسرتان را بخوانید و به مزیت گفت و گو نیاز دارید و هیچ وقت مشکلات را از همدیگر پنهان نکنید. پنهان کردن مشکل فقط آن را بزرگ تر می کند. زمانی که مشکلاتتان را بیان می کنید دیگر مجبور نیستید به تنهایی نگران آن باشید. و شاید طرف مقابلتان راه حل خوبی سراغ داشته باشد و خمایت بی واسطه را که به آن نیاز داشتید را دریافت می کنید و اعتماد میان شما افزایش می یابد. حل مشکلات رابطه به ارتباط خوب نیاز دارند و شاید راه حل فوری نباشد، اما لایه های مشکل که رابطه را به نقطه سختی رسانده است را آشکار می کند. و باید صریح و صادقانه به هم بگویید که چه حسی دارید و هر چه حرف زدن را بیشتر به تاخیر بیندازید احساسات بد بیشتر خواهد شد. سکوت و عدم ارتباط فقط باعث رنج بیشتر می شود. مورد دیگری که باید به آن توجه کنید صحبت کردن بدون عصبانیت است. مهم نیست چقدر خشمگین هستید و رنجیده اید. عصبانیتتان را کنار بگذارید و کاملا با آرامش در مورد همه چیز صحبت کنید. عصبانیت فقط بر قضاوت سایه می افکند و سر راه پیشرفت را می گیرد. و به جای این که روی سرزنش تمرکز کنید به دنبال راه حل باشید. و سعی کنید که تن صدایتان آرام باشد و عذرخواهی لازم را انجام دهید و سعی کنید که همه چیز را از نقطه نظر دیگری نیز ببینید و به جای این که سعی کنید او هم مانند شما آسیب ببیند، به دنبال راه حل باشید. و اگر نمی توانید عصبانیت را تحت کنترل در آورید، سعی کنید حرف زدن را موقتا متوقف کنید و از آن جو برای آرام شدنتان فاصله بگیرید.و روی تمام دلایل مثبتی که به خاطر آن ها در رابطه هستیدتمرکز کنید تا از آشکار شدن احساسات منفی جلوگیری کنید.

با مشکلاتی که حل نشده اند دور نشوید.

اشتباه دور شدن از رابطه زمانی که هنوز مشکلات حل نشده ای وجود دارد را مرتکب نشوید. بدون گفتگو مشکلات حل نخواهد شد و زمانی که بدون حل کردن مشکلات دوری کنید آن مشکلات بدتر و ترسناک تر خواهند بود. 

شریک زندگی تان را تحسین کنید و بپذیرید و برایش ارزش قائل باشید. 

برای تمام کارهای خوب کوچک و بزرگی که همسرتان برای شما انجام می دهد احترام بگذارید و از آن ها قدردانی و تشکر کنید. اغلب اوقات افراد حس می کنند که کسی متوجه کارهایی که انجام می دهید نیست و فقط زمانی همه متوجه شما می شوند که کار اشتباهی انجام دهید. به عنوان یک زوج این عادت را رها کنید. همه ی افراد نقص هایی دارند و بهتر است که به جای تمرکز کردن رویآن ها به موارد مثبت و زیبایی همسرتان بیشتر فکر کنید و خود را غرق در دنیای بدی های او نکنید زیرا در این شرایط زندگی را بسیار سخت خواهید گرفت و تمام لحطات خوبی که می توانستید در کنار همسرتان داشته باشید از بین خواهد رفت.هر روز به او نشان دهید که چقدر برایش اهمیت قائل هستید و واقعا دوستش دارید و راه خاصی را پیدا کنید که هر روز به او نشان دهید و منتظر روز خاص و برنامه ای خاص نباشید و در هر فرصتی که دارید عشق خود را ابراز کنید.

برخی از کارها واقعا ساده هستند و ممکن است که فکر کنید که خیلی پیش پا افتاده اند و تاثیری نخواهند داشت. اما همین کارهای ساده قدرت بسیار بزرگی دارند و به مرور زمان و با رعایت کردن و تکرار آن ها نتیجه لذت بخش و رضایت بخشی خواهید گرفت و رضایت از رابطه تان می تواند تاثیر بسیار مثبتی بر بسیاری از عملکردهای دیگر شما داشته باشد. پس سعی کنید نکاتی را که مطرح کردیم در زندگی تان اجرا کنید و خودتان نتیجه مثبت آن را ببینید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید با بهترین مراکز مشاوره در ارتباط باشید.