طبق نظر دکتر روانشناس ازدواج،  افراد باید آمادگی لازم برای ازدواج را داشته باشند تا بتوانند یک زندگی مشترک را شروع کرده و ازدواج موفق را تجربه کنند.  دکتر مشاور ازدواج مرکز مشاوره ازدواج انتخاب نو شرایط اساسی و مهمی که برای انتخاب درست و ازدواج موفق افراد لازم می داند را معرفی می کند.

1)     آمادگی جسمی و جنسی :

طبق نظر مشاور ازدواج برخورداری از سلامت و عدم وجود اختلالات و بیماری های جدی از موارد ضروری است و مواردی از آن قبل از ازدواج باید درمان شوند. برخی از مشکلات اساسی مانند اعتیاد ،  بیماری های ژنتیکی ، ناتوانی جنسی ، اختلالات شخصیتی ، رفتار های جنسی بیمار گونه و... از مواردی هستند که در ازدواج تاثیر جدی می گذارند.

 

2)     آمادگی عقلی :

طبق نظر مشاور روانشناس ازدواج تکامل عقلی به معنای آگاهی از احساسات و عواطف خود و هماهنگ کردن آن با واقعیت ها می باشد. آمادگی عقلی یعنی فرد از اعتقادات ، ارزش ها ، آرزو ها و اهداف خود آگاه است و عقل و منطق و واقعیت ها تا آنجایی که بتواند راهنمای او است و بر اساس احساسات تصمیم گیری نمی کند و با هماهنگی و تطابق درست آن ها مسیر زندگی اش را مشخص می کند. این افراد خشک و متعصب و ظاهر بین نیستند و پیش داوری و قضاوت های عجولانه نمی گیرند و با توانایی ها و محدودیت های خودشان به خوبی آشنا هستند. وجود آمادگی عقلی در زوجین از شرایط اصلی برای داشتن ازدواج موفق و ارتباط موفق می باشد .

طبق نظرروانشناس ازدواج مرکز روانشناسی ازدواج افراد برای رسیدن به آمادگی عقلی باید واقع بین بودن ، کنجکاو بودن ، در زمان حال زندگی کردن ، به چالش کشیدن ارزش ها و باورها و مطالعه کردن اساس زندگی خود قرار دهند.

 

3)     آمادگی عاطفی :

متخصص روانشناس ازدواج ، ترس ، خشم ، ناراحتی ، خوشحالی و... را از نمونه های اصلی احساسات معرفی می کند . افراد باید بتوانند احساسات و عواطف خود را در هر زمان و لحظه شناسایی کنند و از علت آن آگاه بوده و تحت کنترل خود در آورند. مطالعات روانشناسی نشان داده اند که توانمندی عاطفی یکی از عوامل مهم تعیین کننده موفقیت در زندگی اشتراکی و اجتماعی افراد است . مقابله کردن با اضطراب و نگرانی و شناسایی خشم و عصبانیت و کنترل آن از موارد مهم در زندگی مشترک می باشد.

 

4)     آمادگی اجتماعی :

بهترین روانشناس ازدواج بیان می کند که افرادی که از آمادگی اجتماعی برخوردارند خود ، دیگران و رابطه را ارزشمند می دانند ، از تاثیر خود بر دیگران آگاه هستند و حس و توان همکاری زیادی دارند ، مسئولیت پذیر بودن و قبول کردن اشتباه های خودشان از موارد هستند که در زندگی اجتماعی خود به آن ها توجه می کنند.

 

5)     آمادگی اقتصادی :

به عنوان یک اصل کلی اگرچه پول خوشبختی نمی آورد ولی فقر و تنگ دستی بدون استثنا موجب بدبختی و تخریب بنیاد خانواده خواهد شد. به همین دلیل فردی که تصمیم به ازدواج می گیرد از یک حداقل توانایی اقتصادی باید برخوردار باشد.

 

 


آیا وجود همه ی شرایط برای ازدواج موفق الزامی است ؟

طبق نظر دکتر روانشناس هرچه شخص به حالت ایده آل نزدیک تر باشد ، احتمال موفقیت و نزدیک شدن به هدف نیز بیشتر خواهد بود و اصل مهم در زندگی بیشتر کردن احتمال یک چیز خوب و مناسب و کمتر کردن احتمال یک چیز بد و ناخواسته است.

 

برای داشتن یک زندگی مشترک موفق، باید نسبت به خود شناخت داشته باشید و نیز نسبت به همسر آینده خود نیز شناخت به دست بیاورید. روانشناس ازدواج خوب انتخاب نو مشاوره ازدواج در کلینیک مشاوره را راهی مناسب برای یادگیری  مهارت های لازم برای ازدواج موفق معرفی می کند بسیاری از افراد در شروع یک رابطه فقط به عشق و علاقه در آن رابطه توجه می کنند و نسبت به مسائل پیش رو آگاهی ندارند . مرکز مشاوره انتخاب نو دارای خدمات مشاوره ازدواج خوب و مشاوره پیش از ازدواج  توسط آقای دکتر تابع جماعت به شکل کاملا تخصصی ارائه می گردد  و افراد برای داشتن ازدواج موفق می توانند از خدمات مشاوره قبل از ازدواج در کلینیک روانشناسی ازدواج برای شناختن معیار های خود و همچنین میزان آمادگی هریک از زوجین برای ازدواج و یادگیری اصول صحیح برقراری ارتباط در زندگی مشترک خود استفاده کنند.