اگر اختلافی بین زن و شوهر ها وجود نداشته باشد، زمینه ای برای رشد به وجود نمی آید. مطمئنا در هر لحظه از زندگی مشترک مشکلاتی وجود دارد و زن و شوهر ها باید سعی کنند که با آن مقابله کنند. زن و شوهر ها به خاطر مسائل مالی، بهداشتی، سبک زندگی و ارزش ها و یا عقاید با هم اختلاف پیدا می کنند. اما اگر آن ها نسبت به زندگی شان تعهد داشته باشند می توانند با توجه به امکانتی که در دسترس دارند این چالش ها را پشت سر بگذارند و زندگی مشترک خوب و پرسعادتی را داشته باشند. 

طبق نظر مشاور ازدواج یکی از مهم ترین گام هایی که می توانیم برای داشتن یک ازدواج موفق و خوب داشته باشیم، ابراز عشق و محبت است و با این کار به مرور زمان زنجیره محبت بیشتر شده و زندگی مشترک محکم تر می شود.

جبهه گیری نکنید.

بحث و مشاجره ها زمانی میان زن و شوهر ها پایان نمی یابد که یک نفر همیشه زور بگوید و سعی کند نظرش را بر دیگری تحمیل کند اگر که همواره داد و بیداد کنید و با تحقیر و دشنام زندگی خود را پیش ببرید در این صورت عشق، علاقه، احترام در زندگی مشترک کمتر خواهد شد. اگر به جای انتقاد کردن از همسرمان و بحث و مشاجره با او بتوانیم با همسرمان صادق و روراست باشیم زندگی شاد و سعادتمندی خواهیم داشت.

قوانینی در زندگی مشترک خوب هستند که زن و شوهر ها خودشان آن ها را وضع کرده باشند.

بر اساس مطالعات مشاوره روانشناسی هر راهکاری که یک زوج در زندگی مشترکش به کار می گیرد اگر که به ضرر هیچ یک از آن ها نباشد، می تواند راهکار خوب و مناسبی باشد در یک زندگی مشترک زن و شوهر ها می توانند با هم بر سر مسائل مختلف به توافق برسند و دیدگاه ها و نظراتی متفاوت در شرایط مختلف داشته باشند. کافی است کمی به زندگی مان با دقت بیشتری نگاه کنیم تا بفهمیم ما پس از ارزیابی شرایط مختلف، ممکن است تصمیماتی را که پیش از این گرفته ایم، به خاطر نا کار آمد بودن آن ها، به طور کل نادیده بگیریم. همه ی ما انسان ها نگرشی خاص نسبت به ازدواج و زندگی مشترک داریم و می توان گفت که ازدواج و زندگی مشترک می تواند معنی و مفاهیم متفاوتی داشته باشد و این اداب و رسوم های اجتماعی هستند که تا حد زیادی مشخص می کنند که در یک زندگی مشترک زن و شوهر ها باید چه نقش هایی ایفا کنند، ولی اگر این آداب و رسوم نتوانند نیازهای زن و شوهر را براورده کنند، می توانند تغییر کنندو زن و شوهر ها می توانند قوانین جدیدی برای خودشان وضع کنند . زندگی مشترک اگر فقط بر پایه ی آداب و رسوم قدیمی و سنتی که برای ازدواج مناسب نیست، شکل بگیرد، نمی تواند دوام بیاورد و زندگی مشترک خوبی باشد . قوانین یک زندگی مشترک زمانی خوب خواهد بود که از سوی خود زوجین تعیین شود و هر دو راضی باشند.

اگر خودتان احساس خوشبختی نمی کنید، توقع نداشته باشید همسرتان بتواند شما را خوشبخت کند.

طبق نظر روانشناسان خانواده بیشتر انسان ها فکر می کنند که اگر ازدواج کنند شاد خواهند بود و خوشبخت خواهند شد و امید وارند که همه ی تنهایی ، احساس یاس و نا امیدی و بدبختی ها به یکباره تمام شود ولی این اعتقاد بیشتر شبیه افسانه است و در واقعیت چنین چیزی وجود ندارد. هرگاه احساس کنید برای خوشبخت بودن به شخص دیگری نیاز دارید و به این فرد اتکا کنید، نمی توانید به او عشق بورزید. هر قدر شما خودتان بتوانید در درونتان احساس شادی و خوشبختی کنید فرد شادتری خواهید بود و از زندگی تان لذت بیشتری خواهید برد وقتی خودمان سعی کنیم کمبودهای عاطفی مان را جبران کنیم و عشق و محبت همسرمان را درک کنیم، شادی و خوشبختی را تجربه خواهیم کرد. افراد بسیاری در زندگی شان منتظرند که بالاخره یک نفر بیاید و خواسته و ارزوی آن ها را براورده کند و آن ها را خوشبخت نماید ولی نباید به این خیال ها پایبند بود و به آن ها بال و پر داد بلکه به واقعیت های زندگی نیز باید توجه کرد و بپذیرند که آن ها نیز جزئی از زندگی هستند و نمی شود آن ها را انکار کرد.

عشق به تنهایی راه حلی برای مشکلات زناشویی نیست.

معمولا زن و شوهر ها در ازدواج به تفاوت های هم احترام می گذارند و با وجود این تفاوت ها در کنار یکدیگر با صلح زندگی می کنند ولی برخی از تفاوت ها مانند تمایلات جنسی، نظرات متفاوت در مورد بچه دار شدن ، تفاوت های ارزشی مانند صداقت و خیانت و ووو می تواند دردسر هایی را ایجاد کند و همچنین نباید عشق و صمیمیت را با سلطه جویی اشتباه گرفت زیرا که برخی از زوجین سعی می کنند بر یکدیگر تسلط داشته باشند ولی با این کار صمیمیت را در رابطه شان از بین می برند و باعث تخریب زندگی مشترکشان می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با مرکز مشاوران در تماس باشید.