افراد دارای تیپ های شخصیتی متفاوتی هستند و زمانی که زمان ازدواج و زندگی مشترک پیش می آید ، طبق نظر بهترین مشاور خانواده این تفاوت ها می تواند زندگی آن ها را به شدت تحت تاثیر قرار دهد و زندگی مشترک آن ها را با مشکلاتی روبه رو سازد . در این میان دو تیپ شخصیتی متضاد درونگرا و برونگرا می تواند مسئله ساز باشد . به همین دلیل باید قبل از ازدواج به آن توجه شود . زیرا تفاوت فاحش میان آن ها می تواند مشکلات زیادی را به بار بیاورد و همانطور که گفتیم سر چشمه ی این مشکلات به خاطر تفاوت ها می باشد و در ادامه برای آشنایی بیشتر به آن ها اشاره می کنیم . اما باید بگوییم که نباید یکدیگر را به خاطر این تفاوت ها سرزنش کرد زیرا این موضوع بستگی به ژن ، نوع تربیت و فرزند پروری و محیط خانواده و تجربیات و بسیاری از موارد دیگر می باشد و داشتن این تیپ ها عیب و یا بیماری نیست و هر کدام از آن ها جایگاه خاص خودش را دارد. انچه که در این میان اهمیت دارد  تشابه دو فرد در تیپ های شخصیتی برای داشتن زندگی زناشویی موفق است . تفاوت های میان افراد درونگرا و برونگرا شامل موارد زیر است :

تفاوت در تفریح ها :

افراد درونگرا به مهمانی ها و دورهمی های شلوغ علاقه دارد ولی افراد درونگرا ترجیح می دهند که در یم نحیط آرام و با یک دوست صمیمی وقت خود را بگذرانند و مهمانی های شلوغ را دوست ندارند . طبق نظر مشاور روانشناس وقتی که زوجین چنین تفاوتی در تفریح هایشان دارند به مرور زمان اختلاف هایی را برای آن ها ایجاد خواهد کرد . برای جلوگیری از به وجود آمدن اختلافات زیاد هر دوشان باید با مشورت برنامه مشترک و قابل پیشبینی را تعیین کنند و بر اساس آن عمل کنند تا به هیچ کدام آسیب نرسد و ناراحتی پیش نیاید .


شیوه بیان احساسات :

افراد درونگرا در بیان کردن احساساتشان مشکل دارند و ممکن است که علاقه ای به این کار نداشته باشند ولی افراد برونگرا به راحتی می توانند احساسات خود را بیان کنند و درباره ی آن ها صحبت کنند . شیوه های بیان احساسات یکی از موارد مهمی است که در ازدواج نقش تعیین کننده در حل اختلافات و بیان نیاز ها و خواسته ها دارد . اگر که افراد در این مورد با یکدیگر متفاوت باشند مشکلاتی را در ارتباط با یکدیگر خواهند داشت .شیوه ی ارتبا طی :

افراد برونگرا علاقه مند هستند تمام اتفاق هایی که در طول روز افتاده را برای همسرشان تعریف کنند و یا با صدای بلند موسیقی گوش کنند و تلویزیون ببینند ولی افراد درونگرا را ترجیح می دهند بعد از این که وارد خانه شدند استراحت کنند و کمتر صحبت کنند و هر موقع که احساس کردند دوست دارند ، صحبت کنند . بر اساس گفته ی مشاور خصوصی زوجین باید سعی کنند تا ساعت های با هم بودن با کیفیتی را هر چند کم در چنین شرایطی داشته باشند و غیر از این مشکلات زیادی به وجود خواهد آمد . 


شیوه حل مسئله :

افراد برونگرا در هنگام بروز مشکل ترجیح می دهند که وقتی مشکلی بروز می کند ، به سرعت وارد عمل شوند و موضوع را تمام کند ، اما فردی که درونگرا است به آرامش نیاز دارد و از درگیری ها اجتناب می کند . در چنین شرایطی یکی از آن ها سعی در حل مشکل و دیگری با فاصله گرفتن و مقاومت جواب می گیرد در چنین شرایطی مشکلات و ناراحتی بیشتر شده و معضل اصلی نیز حل نشده باقی می ماند . برای این که این دو فرد بتوانند مشکلاتشان را با یکدیگر حل کنند باید درک متقابل داشته باشند . یعنی فرد برونگرا از اصرار زیاد صرف نظر کند زیرا که باعث خشم و ناراحی طرف مقابل می شود و همچنین فرد درونگرا نیز باید بداند که فرد برونگرا تحمل این که طولانی مدت منتظر بماند را ندارد و دوست دارد که مشکل زودتر حل شود . 

بر اساس مطالعات مشاوران مرکز مشاوره تهران داشتن شناخت کافی از تیپ شخصیتی ، ویژگی های مثبت و منفی ، احساسات و ... درباره ی خودتان می تواند کمک بزرگی در انتخاب همسرتان داشته باشد . در واقع زمانی که شما از خودتان شناخت کافی داشته باشید و به خود شناسی رسیده باشید راحت تر می توانید کسی را که مناسب شما است را انتخاب کنید و وارد رابطه شوید . زمانی که نا آگاهانه و با باور های نا درست وارد رابطه می شوید مشکلات زیادی را تجربه خواهید کرد . پس در ابتدا نسبت به خودتان شناخت لازم را به دست بیاورید و بعد از آن به شناخت طرف مقابل بپردازید تا ببینید که مناسب شما است یا خیر . اگر که ازدواج کرده اید می توانید با خودشناسی و آموزش مهارت های لازم به کمک یکدیگر برای رابطه تان شرایط بهتری را ایجاد کنید .