زمانی که شما و همسرتان از لحاظ جسمانی با یکدیگر تناسب ندارید و نیاز شما و همسرتان به روابط جنسی به لحاظ تکرار زمانی و دفعات یکسان نیست و سبک های جنسی یکسانی ندارید و یا این که شما یا همسرتان اعتیاد یا اختلالات جنسی دارید می تواند دلایل مهم از عدم تفاهم جنسی میان شما و همسرتان باشد که در ادامه به توضیح دقیق تر آن ها می پردازیم .

شما و همسرتان از لحاظ جسمانی یا فیزیکی با یکدیگر تناسب ندارید .

طبق نظر مشاورین روانشناس بدن بعضی از افراد به لحاظ اندازه و ابعاد با بدن بعضی دیگر ، از تناسب بیشتری برخوردار است . و این در حالی است که بدن بعضی از افراد با دیگری جفت و جور نمی شود . و می توان گفت که بسیاری از ازدواج ها به دلیل نداشتن تناسب جسمانی با همسرشان با شکست مواجه شده است زیرا که این امر می تواند در رابطه ی جنسی آن ها نیز تاثیر گذار باشد و در نتیجه تنش بسیار زیادی را برای آن ها ایجاد کند . چنانچه تفاوت های جسمانی حاد نباشد ، یک زوج می توانند با همکاری یکدیگر رفتار جنسی خود را وقف دهند و مشکلاتشان را از بین ببرند ولی اگر این تفاوت ها شدید باشد ، یک زوج نمی توانند به سادگی از لحاظ جنسی با یکدیگر خوشبخت شوند . به منظور جلوگیری از مسائل و مشکلات که ممکن است در شب عروسی پیش بیاید ، با صراحت با نامزدتان گفت و گو کنید و این را بدانید که جذابیت جسمانی برای یکدیگر موضوعی است که حتما باید در انتخاب فرد برای ازدواج دقت شود و نادیده گرفتن آن آسیب زا خواهد بود .

نیاز شما و همسرتان به لحاظ تکرار زمانی و دفعات یکسان نیست .

بر اساس گفته ی مشاوران خانواده زمانی که تفاهم جنسی زوجین درباره ی نیاز های متفاوت آن ها به روابط جنسی به لحاظ تکرر زمانی و دفعات ، مورد تهدیئ قرار بگیرد ، مشکلاتی در رابطه ایجاد خواهد شد . هیچ دو انسانی را نمی توان پیدا کرد که دقیقا یکسان باشد ، بنابراین کاملا طبیعی است که تمایلات و نیاز های جنسی زن و شوهر همزمان با نیاز های دیکری نباشد . ممکن است شبی شما تمایل داشته باشید ولی شوهرتان به خاطر کار روزانه خسته باشد و یا زمانی که شما دچار گرفتگی عضلات شده اید همسرتان بخواهد و در این وضع رابطه ی شما انطباق ندارد که در روابط دراز مدت کاملا طبیعی می باشد . مشکل زمانی به وجود می آید که تمایلات شما و همسرتان تقریبا در تمامی اوقات همزمان نباشد . اما نکته ی امید بخش این مورد این است که در بسیاری از موارد شما و همسرتان می توانید با دریافت کمک حرفه ای و برقراری گفت و گوی صادقانه بر این بحران فایق شوید . ممکن است که مرد به خاطر کاهش تنش و استرس رابطه جنسی بر قرار کند نه به خاطر عشق ورزی . در این مورد فرد باید با استفاده از روش های دیگر مانند ورزش ، تمرکز و ... نیاز خود را به روابط جنسی کاهش دهد و آن را متعادل و طبیعی کند . یا ممکن است که زن از روش های بر قراری رابطه خوشش نمی آید و به همین دلیل از بر قراری رابطه سرباز می زند . تحت چنین شرایطی افراد باید درباره ی سبک ها و علایق خود صحبت کنند. صحبت کردن درباره یآن ها با یکدیگر می تواند بسیاری از مشکلات را حل کند . کشف دلایل و گفت و گو و مذاکره درباره ی احساسات تان با همسری که خوب درک می کند ، می تواند به شما و همسرتان در توافق بر سر تعداد دفعات رابطه جنسی کمک کند . اما اگر همسرتان علاقه ای به سازش ندارد این را بدانید که با مشکلاتی رو به رو خواهید شد .

شما و همسرتان از سبک های جنسی یکسانی برخوردار نیستید . 

بر اساس مطالعات روانشناسی ازدواج ایرانی سبک جنسی مشخص کننده ی تجارب شما در گذشته ، برنامه ریزی احساسی شما در رابطه با مسائل و روابط جنسی ، میزان راحتی شما با بدن خودتان ، اعتماد به نفس ، ترس عاطفی ، نگرش و برخورد شما با صمیمیت ، میزان عشقی که مستحق خود می دانید و سطح آگاهی شما درباره ی مسائل جنسی . سبک افراد با گذشت زمان در حال تغییر است و تغییرات جسمانی ، عاطفی ، فکری و روحی ایجاد می شود . هر چقدر سبک جنسی زوجین با هم شباهت داشته باشد تفاهم جنسی نیز بیشتر خواهد و هر چقدر کهتفاوت داشته باشد تفاهم شما کمتر خواهد بود .

اعتیاد و یا اختلال جنسی دارید .

طبق نظر مشاوران کلینیک روانشناسی اگر که فرد اعتیاد و اشتغال ذهنی مدام به روابط جنسی داشته باشد و یا عدم عزت نفس و نجابت جنسی و یا مشکل در اجرای عمل جنسی می تواند مشکلات شدیدی را به همراه داشته باشد . در واقع این موردبستگی دارد که مشکلتان تا چه حد جدی است و تمایل شما و همسرتان برای تغییر و دریافت کمک چه میزان است .