توقع هایی که رابطه ی ازدواج را تقویت می کند واقع بین و امیدواری است . داشتن توقع در ازدواج و رابطه ی زناشویی هیچ ایرادی ندارد اما به شرطی که همسرتان نیز همان توقعات را داشته باشد و آن توقعات واقع بینانه باشند . اگر توقع دارید که رابطه تان همیشه شاد باشد و در آن تمام نیاز های جسمی ، عاطفی و فکری شما بر آورده شود ، این را بدانید که نا امید خواهید شد . اما اگر توقع دارید که به یکدیگر نتعهد باشید ، عاشق یکدیگر بمانید و با هم پیشرفت و رشد کنید و وقتی سختی های زندگی از راه می رسند تلاش کنید که از آن ها با هم بگذرید ، می توان امیدوار بود که برای همیشه زندگی شاد و خوبی داشته باشید . در ادامه به برخی از توقع های اساسی در زندگی مشترک اشاره می کنیم .

توقع بهبود رابطه ی زناشویی:

طبق نظر سکس تراپ ایرانی وقتی توقع داشته باشید که رابطه تان بهبود یابد ، انگیزه ی شما افزایش پیدا می کند و می بینید که هر کاری که از دستتان بر می آید انجام می دهید تا این رابطه کارایی خود را به دست بیاورد و در جهت رابطه ی بهتر گام های هر چند کوچکی را بر می دارید و همچنین به جای جنبه های منفی و نقاط ضعف روی جنبه های مثبت همسر و نقاط قوت رابطه تان تمرکز می کنید . 

توقع معشوق بودن :

برای داشتن رابطه ی موفق باید بدانید که همسرتان همیشه عاشق شماست . اما مهم تر از آن این است که بدانید شما معشوق همسرتان هستید . معشوق کسی بودن تنها حس عاطفی نیست ، بلکه فرایندی فعال است . وقتی که می دانید معشوق همسرتان هستید ، باور دارید که او همیشه به مصلحت شما می اندیشد و اگر کل کل می کند به خاطر این است که به فکر شماست . توقع معشوق بودن نشانه هی خود باوری و اعتماد به نفس شماست . در نتیجه کمتر احتمال دارد به همسرتان شک کنید یا او را به چالش بکشید و در رابطه ی زناشوییتان بیشتر احساس امنیت می کنید . 

توقع کشف چیز های سخت از یکدیگر :

مطالعات در حوزه ی خانواده خوب نشان می دهد که اغلب رابطه ها مثل داستان های رمانتیک شروع می شود و هر دو طرف فکر می کنند که فرد رویاهایشان را پیدا کرده اند ولی بعد از مدتی با واقعیت رو در رو می شوند و مجبور می شوند باور کنند که همسرشان کامل و بی نقص نیست . به مرور زمان ، ممکن است جنبه هایی از شخصیت و رفتار همسرتان را کشف کنید که آن ها را دوست ندارید و این ممکن است که تاثیر مستقیمی بر رابطه ی شما داشته باشد اما حتما شما نیز چیز هایی دارید که همسرتان آن ها را دوست ندارد و این حقایق نیز آشکار خواهد شد . در دنیای واقعی باید شما عیب و نقص ها و گذشته های ناراحت کننده را بپذیرید و آماده باشید باز هم یکدیگر را به اندازه سایق دوست بدارید . 

توقع کشف چیز هایی درباره ی خودتان :

طبق نظر مشاوران مراکز مشاوره تهرانی عادت کردن به یک رابطه ی زناشویی صمیمانه مثل زندگی با آینه در مقابتان است . هر کاری که می کنید ، چه خوب و چه بد ، به خودتان بر می گردد . وقتی به کسی نزدیک می شوید ، چیز های بیشتری درباره ی خودتان کشف می کنید که شاید ترجیح می دادید بعضی از آن ها را هیچ وقت کشف نکنید . شاید پی ببرید که دمدمی مزاج هستید و یا نامهربان و سخت گیر هستید . وقتی که تنها هستید این ضعف ها ممکن است تا حد زیادی پنهان می مانند اما در رابطه ی زناشویی همه ی آن ها خود را نشان می دهند . مطلع شدن از چنین مواردی به شما کمک می کند تا حد امکان خودتان را تغییر دهید و در جهت حفظ رابطه تان تلاش کنید و از طرفی برخی از موارد هستند که غیر قابل تغییرند و در این صورت در جست و جوی راه هایی برای پذیرش و کنار آمدن و به تعادل رساندن آن ها پیدا کنید .

توقع تغییر رابطه زناشویی تان :

بر اساس مطالعات ازدواج موفق رابطه ی زناشویی چیز ثابتی نیست و همواره در حالت پویا و رشد و تکامل است . گاهی رابطه ی شما عالی به نظر می رسد و منبع آرامش است اما گاهی وحشتناک است و نمی دانید که چه کنید . این جزر و مد در رابطه ی زناشویی کاملا طبیعی است . پذیرش سختی در کنار آسانی درسی ارزشمند است و کیفیت رابطه ی زناشویی نیز تغییر می کند . هر چقدر که بیشتر از رابطه تان بگذرد بیشتر تمایل دارید که با دوستان خود وقت بگذرانید و کار هایی را به تنهایی انجام دهید و این به معنای این نیست که رابطه ی شما قوت و استحکام خود را از دست داده است . بلکه باید تغییرات ایجاد شده را بپیذیرد و همراه با آن حرکت کنید و در جهت حفظ رابطه تان تلاش نمایید و این کار با یادگیر یمهارت های زناشویی امکان پذیر خواهد بود .