مواردی هستند که وجود آن ها در رابطه می تواند بسیار دردسر ساز بوده و مشکلات زیادی را به وجود بیاورد و در نهایت شکست و جدایی را به همراه داشته باشد به همین دلیل در صورتی که هر یک از این ضعف ها و عوامل را مشاهده کردید باید در جست و جوی اقدامی مناسب باشید . از این عوامل شکست و نا موفقیت در ازدواج می توان به موارد زیر اشاره کرد که عبارت اند از :

اعتیاد :

بر اساس مطالعات مشاوره قبل طلاق وقتی با کسی که اعتیاد دارد رابطه دارید ، در واقع همانند این است که خود را به خطر انداخته اید . آسیبی که مواد مخدر و اعتیاد آور در پی دارد در مطالعات مختلف بسیار مطرح شده است . مواد مخدر توجه او ، وقت و روان او را از شما منحرف می کند و در نهایت هم از او بیزار خواهید شد . از لخاظ علمی بسیاری از موارد هستند که اعتیاد آورند . مانند قمار و خرید ، کافئین و سیگار که مصرف کننده را تحت تاثیر قرار می دهد و لی آسیب آن به اندازه ی مواد مخدر و الکل نیست . تاثیر مخرب اعتیاد بر رابطه این است که با قابلیت صمیمیت همسر شما تداخل می کند . مواد مخدر احساسات او را کرخت می کند . هنگامی که کسی مست می کند ، نسبت به هر آن چه در دنیای خارج یا حتی درون او می گذرد ، بی خبر و در نتیجه بی اعتنا خواهد بود . افرادی که اعتیاد دارند رفتار های ضد و نقیض بسیاری دارند و افسردگی دائم ، عدم مسئولیت پذیری ، فقدان میل جنسی ، دعوا و بهانه گیری زیاد ، بی احساسی و کرختی عاطفی و ... از این دسته هستند .

خشم :

زندگی با فرد عصبانی دشوار است زیرا که نمی توان تشخیص داد که چه زمانی منفجر خواهد شد . و به همین دلیل همیشه با تنش و استرس با او زندگی خواهید کرد و زمانی که با فردی زندگی می کنید که خشمگین می شود نمی گذارد که احساس آرامش و آسایش کنید . بر اساس مطالعات مرکز روانشناسی وقتی همسرتان خشمگین است سعی خواهید کرد که همواره خود را با او وقف دهید و قسمت هایی از خود را تغییر دهید تا موجب تحریک عصبانیت او نشوید . البته عصبانیت در هر فردی وجود دارد و هر فردی ممکن است در برخی موقعیت های نا مناسب عصبانی شود منظور ما خشم و عصبانیتی است که غیر عادی و نا مناسب باشد . 

اختلالات جنسی :

طبق نظر روانشناسان خوب ایران اعتیاد و اشتغال ذهنی مدام به رابطه جنسی ، عدم عزت نفس و نجابت جنسی و مشکل در اجرای عمل جنسی از مواردی هستند که رابطه را به شدت دچار مشکل می کند . اگر باواقعیت این که همسرتان اعتیاد جنسی دارد رو به رو نشوید ، رابطه ی خود را به تباهی خواهید کشاند . و یا زمانی که متوجه شوید همسرتان اظهار نظر های جنسی به دوستان شما ، غریبه ها و .... دارد و یا لمس کردن و تماس های بدنی بیجا ، نا مناسب و ناشایست دیگران و همچنین خیانت عملی و یا نا توانی جنسی و سرعت انزال یا بی علاقگی نسبت به روابط جنسی از موارد دیگر هستند که اگر به آن ها توجه نشود رابطه را با مشکل مواجه خواهد کرد .

بالغ نشدن همسر :

عدم مسئولیت پذیری مالی و اقتصادی با بی فکری و بی خیالی همسر شما نسبت به امور مالی در طرز رفتار او نسبت به شما نیز نمود خواهد داشت ،همچنین غیر قابل اعتماد بودن او حصول رابطه ای سالم و بالغانه را برای شما نا ممکن خواهد کرد . وقتی با شخصی غیر قابل اتکا درگیر رابطه هستید ، نا گزیر نقش والد را برای او ایفا خواهید کرد و مدام باید کارهایش را برایش یادآوری کنید و مدام نزد دوستان و خانواده به دلیل کم کاری هایش دلیل بتراشید و در نتیجه نمی توانید به او اعتماد کنید و در نتیجه احترامی هم برای او قائل نخواهید بود و به مرور زمان نسبت به او احساس خشم خواهید کرد ، نداشتن هدف و انگیزه در همسر نیز از موارد دیگری است که می تواند ازدواج را با خطر مواجه کند .

تخریب روانی از دوران کودکی :

طبق نظر متخصص روانشناس کودک همه ی ما احساسات حل و فصل نشده ای را از دوران کودکی به روابط حال خود می آوریم و می توان گفت که گذشته ی ما تا حد زیادی شخصیت بزرگسالی ما را شکل می دهد . نمی توان کسی را پیدا کرد که دوران کودکی خود را کاملا سالم گذرانده باشد . اما برخی موارد هستند که فرد را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد . آزار جنسی و ضربه ی عاطفی ناشی از آن ، آزار کلامی و جسمی ، ترک شدن از سوی والدین مانند طلاق ، مرگ ، دوری و ... ، اختلالات تغذیه ای ، اعتیاد یکی از والدین به الکل و مواد مخدر ، تعصبات شدید مذهبی و ..... از مواردی هستند که به شدت می تواند به فرد آسیب وارد کند و اثرات آن را در بزرگسالی دید . 

مواردی که گفته شد می تواند به مرور زمان مشکلات زیادی را در رابطه به وجود بیاورد و ازدواج و زندگی مشترک را با شکست مواجه کند به همین دلیل توحه به آن ها و اقدام مناسب اهمیت دارد .