یکی از عمیق ترین نیاز های انسان ، دوست داشتن یک فرد و محبت کردن به وی ، و در مقابل ، ستاندن عشق و محبت از او است . شریک شدن با فردی دیگر در شادی ، دوستی ، کار و زندگی ، از نیاز های اساسی انسان است . مشاور خوب ازدواج بیان می کند که آدمی نیاز دارد که در شادی و غم با فرد دیگری سهیم شده و از سوی فردی مورد حمایت قرار بگیرد . انسان همواره خواهان داشتن چنین رابطه ای بوده است ، اما آمار ها نشان می دهد که این آرزو برای اکثر زوج  ها محقق نمی شود . به همین دلیل رعایت کردن برخی کلید ها می تواند به زوجین کمک کند تا عشق و دوستی را در رابطه ی خود بازسازی کنید و اگر که رابطه ی خوبی با همسر خود دارید ، با رعایت کردن آن ها از رابطه ی خود محافظت کنید . یعنی بتوانید جنبه های مثبت رابطه ی خود را بیشتر کنید و آگاهی تان را نیز بیشتر کرده و درک صحیحی از همسرتان داشته باشید .

در هیچ جای دنیا ، فردی بدون داشتن آرزو و تصور داشتن رابطه ی خوب و عاشقانه با همسر ، ازدواج نمی کند . انسان با مهارت هایی می تواند رابطه ای را خلق کند که در آن ، زن و شوهر هر دو از لحاظ عاطفی احساس امنیت کنند . هر انسانی برای بهبود رابطه باید وقت گذاشته و سرمایه گذاری زمانی کند و برای داشتن تغییرات اساسی در زندگی تلاش کند . 5 کلید طلایی برای ساختن رابطه ای فوق العاده با همسر عبارت است از :

تصمیم گرفتن به جای تعلل کردن :

نکته ی کلیدی این ایده ، درک اهمیت تصمیم گیری برای حل مسائل مهم و پر اهمیت است . بسیاری از افراد زمانی که در دو راهیی قرار می گیرند ، به جای تصمیم گیری تعلل می کنند .طبق نظر بهترین مشاور خانواده در زندگی باید تصمیمات روشنی اتخاذ کنید و مسائل را حل نشده نگذارید . برخی افراد به شدت عقیده دارند که به طور کامل تحت کنترل سرنوشت هستند و به همین دلیل هیچ تلاشی برای تغییر اوضاع زندگی خود نمی کنند . البته شرایط بحرانی در لحظه به لحظه ی زندگی وجود ندارد و گاهی اوقات ممکن است که گرفتار آن ها شویم . تصمیم گیری نیازمند تلاش ، صرف انرژی و کار گروهی است . به این معنی که یک زن یا یک مرد نباید بدون پرسیدن نظر همسر تصمیمی بگیرد . در زندگی موضوعات بسیار مهمی است که باید تصمیم منطقی و جدی برای آن ها بگیرید . برای مثال بچه دار شدن . زمانی که شما توانایی نگه داری از فرزند را ندارید باید تصمیم بگیرید که بچه دار نشوید و نباید اجازه دهید که طبیعت کار خودش را بکند . زن و شوهر باید با هم تصمیم بگیرند . چرا که چگونه تصمیم گرفتن ، راه حل های روشن یافتن بسیار مهم می باشد . اغلب زوج ها پیش از ازدواج هیچ مشکلی در ارتباطشان ندارند و پس از ازدواج متوجه می شوند که دیگر نمی توانند مثل گذشته ارتباط خوبی داشته باشند . دلیل بروز چنین مشکلی این است که پیش از ازدواج ، دختر و پسر هیچ تصمیمی را با هم نمی گیرند و آن ها آزادانه درباره ی هر مسئله ای صحبت می کنند و سپس از هم جدا شده و دنبال کار های خود می روند . اما بعد ازدواج مجبور می شوند که با هم تصمیم بگیرند و بحث و گفتگو کنند و اگر توافق نکنند ، ارتباطشان دچار مشکل می شود .

وظایف خود را به بهترین شکل انجام دهید .

زندگی مشترک نیازمند مسئولیت پذیری بسیار زیاد است و زن و مرد هر کدام برای زندگی مشترکشان باشد وظایفی را به عهده بگیرند و آن را به بهترین شکل انجام دهند . مسئولیت پذیری در زندگی مشترک بسیار مهم است و اگر هر فردی وظایف خود را به خوبی انجام دهد رابطه را بسیار ارتقا خواهد بخشید .

داشتن رابطه مثبت با همسر و تلاش برای آن :

همدلی ، توجه کردن ، محبت و احترام ، گوش دادن فعال ، داشتن فعالیت های لذت بخش با یکدیگر ، کمک به یکدیگر و حمایت کردن ، بخشیدن و عذر خواهی کردن و بسیاری از موارد دیگر در داشتن رابطه مثبت نقش مهمی را ایفا می کند به همین دلیل همواره باید به آن ها توجه داشت و از آن ها غافل نشد .

شکستن موانع در رابطه :

طبق نظر روان شناسان هر رابطه ای با مشکلاتی همراه است و اختلافاتی را به همراه دارد . هر زوجی باید را های موثر و مهارت های لازم برای حل مشکلات را بدانند و از آن ها استفاده کنند . اگر مشکلات حل نشده باقی بمانند به مرور زمان شرایط را بد تر خواهد کرد .

تعهد داشتن :

داشتن تعهد از موارد مهم دیگری می باشد که هر فردی در رابطه باید به آن پایبند باشد . متعهد بودن شرط مهم حفظ زندگی مشترک و از پایه های اساسی هر ازدواجی می باشد . هر فردی در آغاز ازدواج متعهد می شوند و باید به آن توجه داشته و در راستای حفظ آن تلاش کنند . زندگی مشترک بدون تعهد معنایی ندارد . برای کسب اطلاعات و راهنمایی بیشتر می توانید به وبسایت انتخاب نو مراجعه نمایید .