اگر که می خواهید مخزن عشق همسر خود را پر نگه دارید، باید زبان اصلی عشق او را کشف کنید اما ابتدا باید زبان عشق خودتان را بشناسید برخی از افراد با خواندن 5 مورد پایین به راحتی تشخیص می دهند ولی برخی دیگر در تشخیص آن مشکل دارند. پس با تشخیص درست آن می توانید عشق را در رابطه تان حفظ کنید. در ادامه به 5 زبان عشق از دیدگاه دکتر چپمن را بیان می کنیم. 

زبان عشق) کلام تایید آمیز:

بر اساس مطالعات مشاوره روانشناسی خوب تعریف ها و تشکرات زبانی ابزارهای قدرتمندی برای بیان عشق هستند. و در عبارات ساده بیان می شوند. و زمانی که همسرمان از ما تقدیر و تشکر می کند، انگیزه ی ما برای جبران کردن و انجام کاری برای او بیشتر می شود. جمله های بسیار ساده در خصوص قدردانی و تشکر از همسرتان حتی برای کارهای بسیار جزئی می تواند بسیار معجزه کند و می توان گفت که برای افرادی که یکی از زبان های اصلی و مهم عشق کلام تایید آمیز باشد، تشویق و تحسین همسرتان و گفتن حرف های محبت آمیز رابطه عاطفی تان را بسیار گرم و دلپذیر خواهد کرد. پس برای این که رابطه تان در عشق بماند این زبان را فراموش نکنید و برای بیشتر کردن آن در زندگی تان تمرین کنید.

زبان عشق)وقت گذاشتن برای یکدیگر:

بر اساس مطالعات مشاوره تخصصی ازدواج زمان یک دارایی ارزشمند است و می توانیم با گذران بخشی از آن وقت با همسر خود بهترین استفاده را از آن ببریم و در واقع وقتی که با شیوه ای درست سپری شود. منظور ما این نیست که تلویزیون روشن باشد و رو به روی آن نشسته باشید در این صورت توجه شما به تلویزیون است. بلکه برای این که بتوانید زمان سودمندی را با یکدیگر سپری کنید باید تلویزیون را خاموش کنید و فقط توجهتان به یکدیگر باشد و همدیگر را نگاه کنید. و در واقع توجه متمرکز به یکدیگر داشته باشید و حتی داشتن فعالیت های مشترک که برای هر دوتان می تواند لذت بخش باشد، می تواند برای رابطه تان مفید واقع شود و همچنین داشتن گفتگوی با کیفیت در این زبان عشق بسیار مهم است. زیرا که با واسطه آن افراد افکار، احساسات، نیاز ها و خواسته هایشان را مطرح می کنند. اگر که می خواهید این زبان عشق را انجام دهید باید به صورت همدلانه و گوش دادن فعالانه و یادگیری این مهارت ها گفتگوی با کیفیت را ایجاد کنید.

زبان عشق)دریافت هدیه:

هدیه خودش نشانه ای است از این که هدیه دهنده به یاد ما بوده است و ارش مادی آن مهم نیست و مهم این است که به فکر او بوده اید و با دادن آن عشق و علاقه ی خود را ابراز کرده اید. اگر که این زبن عشق برای همسرتان مهم باشد، منتظر یک مناسبت نباشید . زیرا که هر چیزی که به او بدهید را ابراز عشق خواهد دانست و سعی کنید چیزهایی که دوست دارد را تهیه کنید و همچنین توانایی خرید و درست کردن آن را داشته باشید. 

زبان عشق) ارائه خدمت:

منظور از این زبان عشق این است که کارهایی که همسرتان دوست دارد را انجام دهید و شما با خدمت به همسرتان، او را خوشحال می کنید و با انجام کارهایی، عشق خود را ابراز می کنید. این مورد نیاز به فکر کردن، برنامه ریزی، زمان، تلاش و انرژی دارد و در واقع نوعی ابراز عشق هستند 

زبان عشق) تماس بدنی:

طبق نظز مشاور متخصص خانواده همه ی ما می دانیم که تماس بدنی روشی برای ابراز عشق احساسی است. تحقیقات گسترده در مورد رشد کودکان نشان می دهد که نوزادانی که در آغوش گرفته می شوند، نوازش می شوند و بوسیده می شوند، نسبت به نوزادانی که برای مدت طولانی بدون هیچ تماسی در گوشه ای رها می شوند، سلامت روان و احساسی بهتری دارند. همچنین تماس بدنی وسیله ای قدرتمند برای ابراز عشق بین زوجین است. گرفتن دست یکدیگر، بوسیدن، بغل کردن، و آموزش جنسی همگی روش های ابراز عشق احساسی به همسر هستند و با آن در رایطه شان احساس امنیت می کنند. در زندگی مشترک، لمس عاشقانه، ممکن است به شیوه های مختلفی باشد، از آن جا که حس لامسه در تمام بدن وجود دارد، هر قسمت از بدن همسرتان را لمس کنید نوعی ابراز عشق است البته این به معنا نیست که تمام لمس ها یکی هستند. ممکن است که لمس برخی نقاط برای همسرتان لذت بخش تر باشد سعی کنید علایق همسرتان را یاد بگیرید و در زمان مناسب آن ها را اجرا کنید. ممکن است لمسی که برای شما لذت بخش است با همسرتان متفاوت باشد به همین دلبل در مورد این موضوع صحبت کنید و با کشف نقاط جدید از لمس از لذت بخش بودن آن مطمئن شوید.

عشق و روابط لذت بخش به خودی خود به وجود نمی آید، بلکه نیازمند تلاش دو سویه است. برای این که بتوانید رابطه طولانی مدت و رضایت بخشی را تجربه کنید این 5 زبان عشق را در زندگی مشترکتان انجام دهید. و اثرات مثبت آن را در زندگی تان ببینید. برای کسب اطلاعات بیشتر با کلینیک روانشناسی ایرانیان در ارتباط باشید.