زمانی که افراد با هم ازدواج می کنند قرار نیست که کاملا انچه که می خواستند باشند و نباید انتظار داشته باشیم که همیشه خوش حال خواهند بود. هیچ رابطه ای بی نقص نیست و مشکلاتی را در بطن خود دارد که بستگی به تلاش و آگاهی و توانایی و دانش افراد در مدیریت این چالش ها و حل آن ها با یکدیگر دارد. اما برخی از زوج ها هستند که به مقدار بسیار زیادی با هم ناسازگار هستند و به مقدار زیادی از هم نا امید هستند و قضیه فقط مشکلات و یا بی توجهی نیست بلکه فرد نا مناسب را برای ازدواج امتخاب کرده اند. بر اساس تحقیقاتی که انجام گرفته دلایلی که می تواند در انتخاب اشتباه افراد برای ازدواج موثر باشد، مطرح شده است. برای این که شما نیز این خطر را از زندگی خود حذف کنید با این موارد آشنا شوید.

فکر می کنیم خوشبختی همیشگی است.

طبق نظر روانشناس ما میل شدید و نیاز مفرط داریم که چیزهای خوب را برای خودمان همیشگی کنیم. برای مثال می خواهیم با کسی ازدواج کنیم که در حال حاضر اوقات خوبی را با او می گذرانیم. و تصور می کنیم که با ازدواج دوام خوشبختی که هم اکنون در رابطه خود با دیگری از آن برخورداریم تضمین می شود. و فکر می کنیم با ازدواج کردن حس و حال زود گذر را همیشگی خواهیم کرد و لذت آن را حفظ خواهیم کرد. ولی متاسفانه هیچ ارتباطی بین ازدواج و این نوع احساس وجود ندارد و ازدواج هیچ یک از این احساس ها را افزایش نمی دهد و تضمینی برای آن وجود ندارد. و این لحظه به خاطر آن پدید آمده که شما شناخت کمتری از هم داشتید و یا در موقعیت هایی قرار داشتید که می توانست برای هر فردی خوشایند باشد و این را باید بدانید که خوشبختی با ازدواج پدید نمی آید نباید به خاطر این باور با هر فردی ازدواج کنید.

فکر این که خیلی خاص هستیم.

مطالعات نشان می دهد که نمونه های ازدواج نا موفق بسیار زیاد است. همه افراد در اوایل آشنایی دچار حس های بسیار فارق العاده ای می شوند و فکر می کنند که این حالات همیشگی است و بر این باور هستند که آن ها نمونه هستند و رابطه شان خیلی خاص است. اما این را بدانید که این حس و حال برای مدت معینی است و بعد از مدتی که افراد شناخت بیشتری نسبت به هم پبداکردند و این حس ها کمتر شدند با واقعیت های زیادی مواجه خواهند شد. افراد نباید فکر کنند که رابطه آن ها متفاوت و خاص است و هیچ مشکلی نمی تواند آن ها را تهدید کند. 

خود را نمی شناسیم.

برای این که بتوانید رابطه موفقی داشته باشید باید خود را به طور کامل بشناسید و این شامل موارد بسیاری می شود برای مثال شما باید توانایی بیان کردن نگرانی هایتان را بدانید و یا چیز هایی که عصبانی تان می کنند و یا در مقابل مختلفت دیگران چه واکنش هایی دارید و ... و زمانی که خود را به انازه کافی شناختید به دنبال کسی باشید که بتواند با این خصوصیات شما کنار بیاید و واکنش مناسب را نشان دهد. اگر که شما شناخت کافی از خود نداشته باشید و بر اساس برخی معیار ها وارد رابطه شوید دچار مشکلات زیادی خواهید شد و در واقع احتمال انتخاب فردی اشتباه نیز زیاد خواهد بود. زمانی که شما دچار درک ضعیفی از شخصیت خودتان هستید نخواهید دانست که دنبال چگونه فردی باید باشید.

ناتوانی در درک دیگران:

روانشناسان ازدواج بقیه نیز مانند ما شناخت کمی از خودشان دارند و این مشکل را بیشتر می کند. کسانی که می خواهند با هم ازدواج کنند، یکدیگر را در عرض پرسشنامه های روانشناسی و خودشان را با مشورت روانشناس قرار می دهند زیرا که افراد نیاز دارند به طور کامل خود و طرف مقابلشان را بشناسند و باید بسیاری از عقاید و دیدگاه ها درباره اقتدار، تحقیر، درون گرایی، صمیمیت جنسی، پول، فرزند، وفاداری و بسیاری از مسائل دیگر را بداننند و این موارد با چند بار بیرون رفتن و حرف زدن معلوم نمی شود و فقط ظاهرشان را می توانیم قضاوت کنیم و با اهمیت ندادن به خیلی از مسائل پنهان و پرداختن به مسائل سطحی دچار انتخاب اشتباه می شویم.

بد دانستن مجرد بودن:

زمانی که افراد دیدگاه بد و طرز فکر بدی نسبت به مجرد بودن داشته باشند، به هیچ وجه نمی توانند برای انتخاب منطقی شریک زندگی اش اقدام کنند. برای این که رابطه موفقی داشته باشید و فرد مناسبی را انتخاب کنید باید از تنهایی لذت ببرید و آن را فاجعه ندانید. افراد ذاتا موجود اجتماعی است و برای فرار از تنهایی ممکن است دست به هر کار اشتباهی بزند از طرفی با افزایش سن جامعه و اطرافیان نیز مجرد ماندن را خطرناک می داند و ممکن است که فرد را اجبار کنند که ازدواج کند و این بسیار استباه است. زمانی که فردی می خواهد ازدواج کند باید با این طرز فکر باشد که به خاطر جنبه های مثبت متاهل بودن اقدام کرده نه برای فرار از تنهایی و مجرد بودن. زمانی که افراد تحت فشار محیط قرار نگرفته باشند در شرایط آرام و به دور از اضطراب و احساس فشار، آزادانه تر و بهتر می توانند تصمیم بگیرند که با چه کسی ازدواج کنند. فشار و فکر های این چنینی احتمال انتخاب فرد اشتباه را بسیار بالا می برد و این برای فرد و آینده بسیار خطرناک خواهد بود.برای کسب اطلاعات بیشتر با مطب مشاوران در ارتباط باشید.