اضطراب با عوارض زیادی همراه است و اغلب مزمن شده و نسبت به درمان مقاوم هستند . اختلال اضطرابی شامل موارد زیر می باشد : پانیک ، گذر هراسی ، فوبیا ، اختلال اضطراب اجتماعی و اختلال اضطراب فراگیر . 

اضطراب طبیعی چیست ؟

طبق نظر روانشناسان تلفنی کشور هرکسی دچار اضطراب می شود و آن تشویشی نا خوشایند و مبهم می باشد . که اغلب علایمی مانند سر درد ، تعریق ، تپش قلب ، احساس تنگی در قفسه سینه ، و درد معده همراه است . فرد مضطرب می تواند احساس بی قراری هم بکند و نشانه اش این است که نمی تواند برای مدت طولانی یک جا بنشیند یا بایستد . و همه ی علایمی که در اضطراب وجود دارد ، در هر فردی متفاوت خواهد بود . اختلالات اضطرابی از شایع ترین طبقات اختلالات روانی هستند . که از هر چهار نفر یکی واجد ملاک های تشخیصی یک اختلال اضطرابی است . 

اضطراب فراگیر :

طبق نظر مشاوران مطب روانشناسی معروف اضطراب فراگیر عبارت است از اضطراب مفرط و دائمی همراه با تنیدگی حرکتی یا بی قراری . اضطراب بسیار شدید و مختل کننده است . و باید در دوره ی 6 ماهه وجود داشته باشد . شایع ترین تظاهرات آن لرزیدن ، بی قراری و سر درد است و همچنین زود خسته شدن ، تحریک پذیری و اختلال خواب نیز وجود دارد . 

اختلال وحشت زدگی :

حمله بسیار زیاد اضطراب همراه با احساس مرگ را اختلال وحشت زدگی می گویند . اختلال پانیک نام دیگر آن است . نخستین حمله اغلب خود به خود است . اما گاهی نیز در پی آشفتگی ، فعالیت بدنی ، فعالیت جنسی ، یا آسیب هیجانی متوسط روی می دهد . برای فهمیدن این اختلال هر گونه عادت یا موقعیتی که بر حمله های پانیک مقدم است ، باید مشخص شود . مانند کافئین ، الکل ، نیکوتین ، تغییر الگوی خواب یا تغذیه و .... حمله پانیک زمانی که شروع می شود . علایمش در حد ده دقیقه به سرعت تشدید می شود . که علایم روانی آن ترس شدید و احساس مرگ و نابودی می باشد . بیمار اغلب نمی تواند علت ترس خود را پیدا کند و ممکن است که دچار سردرگمی شود و تمرکز خود را از دست بدهد . از نشانه های جسمی آن می توان به افزایش ضربان قلب ، تپش قلب ، تنگی نفس ، و تعریق که فرد در تلاش خواهد بود آن موقعیت را ترک کند و یا دنبال کمک خواهد بود . نشخوار ذهنی ، گسست از واقعیت ، اشکال در صحبت کردن از دیگر مواردی هست که در این اختلال مشاهده می شود .

بازار هراسی :

بازار هراسی به ترس یا اضطراب در مورد مکان هایی اطلاق می شود که فرار کردن از آن ها ممکن است دشوار باشد . و به نحو چشمگیری توانایی فرد را برای کار کردن در موقعیت های اجتماعی و شغلی بیرون از منزل مختل کند . در مکان هایی مثل خیابان های شلوغ ، مغازه های پر ازدحام، فضا های سربسته مانند تونل ، آسانسور و زیر پل ، و یا وسیله نقلیه مانند مترو ، اتوبوس و هواپیما و همواره دلشان می خواهد که یک نفر پیش آن ها باشد . در موارد شدید تر فرد ممکن است از خانه خارج نشود . 

فوبیا :

فوبیا یا هراس اختصاصی که به ترس بسیار زیاد از یک شرایط یا موقعیت خاص اطلاق می شود . به عبارتی زمانی که فرد با آن شرایط یا شی رو به رو می شود فکر می کند که صدمه ای به او وارد خواهد شد . افراد مبتلا به هراس می کوشند از محرک هراس آور اجتناب کنند و حتی برخی برای اجتناب از آن خود را به دردسر های زیادی می اندازند . در این افراد ترس نا معقول و نا همخوان از یک موقعیت ، فعالیت یا شی معین است . و فرد خودش می گوید که از آن شرایط چگونه می پرهیزد .

جمعیت هراسی :

اختلال اضطراب اجتماعی شامل ترس از موقعیت های اجتماعی از جمله موقعیت هایی است که مستلزم تماس با افراد غریبه یا زیر نظر افراد غریبه بودن است . درجاتی از کم رویی و اضطراب اجتماعی در جمعیت عمومی شایع است و مطالعات روانشناسی نشان می دهد که حدود یک سوم تمام افراد خود را در موقعیت های اجتماعی مضطرب تر از سایرین می دانند . از این گذشته این نگرانی ها ممکن است به خصوص در برخی مراحل رشد مانند نوجوانی یا پس از ازدواج یا تغییر شغل تشدید شوند . این اضطراب ها زمانی به اختلال اضطراب اجتماعی تبدیل می شود که اضطراب مانع از مشارکت فرد در فعالیت های مطلوب خودش شود یا ناراحتی بارزی در خلال این فعالیت ها ایجاد کند . 

انواع دیگر اضطراب که نتیجه ی مستقیم مصرف مواد سمی می باشد مانند دارو های مصرف شده ، سموم ، الکل و .... و طبق مطالعات کلینیک درمان افسردگی در شمال تهران اختلال مختلط اضطراب افسردگی وجود دارد که که این افراد هر دو را با هم دارند و موجب مختل شدن بسیاری از کارکرد های زندگی فرد می شود و نیازمند درمان می باشد . مراکز درمان وسواس ایران انواع اختلالات خلقی ، اضطرابی ، وسواس و .... را با روش های مختلف روانشناختی  مانند روان درمانی ، درمان شناختی رفتاری ، روانکاوی و .... و همراه با تشخیص و بررسی فرد درمان می نمایند .