خیانت و وبی وفایی یکی از اتفاق هایی است که خانواده را از هم می پاشد و تاثیر بسیار بدی به تک تک افراد خانواده به جای می گذارد که حتی در اغلب مواقع ممکن است بسیار جبران ناپذیر باشد. طبق مطالعات مرکز روانشناسی تهران زوجین باید از همان ابتدا رابطه شان را به گونه ای مستحکم پیش ببرند که از بروز چنین اتفاق هایی جلوگیری کنند اما در این میان هستند کسانی که وارد شدن به رابطه با نفر سوم را راحت تر تلقی می کنند و خود و خانواده شان را به سمت نابودی می کشانند . با توجه به تحقیقاتی که در این زمینه انجام گرفته است افرادی که خیانت می کنند با 5 گزینه مواجه هستند که آن ها را به ترتیب از پر خطر ترین بیان می کنیم.

رها کردن زندگی زناشویی به بهای به دست آوردن نفر سوم:

این می تواد یکی از خطرناک ترین انتخاب ها باشد زیرا که با این کار به همسر و فرزندانتان آسیب جبران ناپذیری می زنید و با این کار همسر شما دچار ضربه روانی جدی خواهد شد . با این کار زندگی خانوادگی شما از هم می پاشد و از نظر بسیاری مسائل نظیر ارتباطات، برخورد اطرافیان و .... دچار تغییراتی خواهید شد. تحقیقات نشان می دهد که 90درصد پیمان شکنی ها به ازدواج با نفر سوم ختم نمی شود و در اکثر مواقع این ازدواج ها سرانجامی ندارند و بخشی از آن به دلیل احساس گناه و عدم اعتماد بین طرفین است و آمارها نشان می دهد تنها سه درصد ازدواج هایی که با نفر سوم صورت می گیرد به مدت طولانی دوام دارند. 

ترک نفر سوم همراه با رها کردن همسر اول و زندگی مشترک:

این انتخاب نیز خالی از آسیب و ضرر برای افراد نزدیک شما نخواهد بود. اگر چه در این انتخاب نسبت به انتخاب قبلی، که با نفر سوم وارد رابطه نشده اید همسرتان را آزار نمی دهد ولی آسیب ها و ضربات خیانت در فرد باقی خواهد ماند. در این مسیر نیز دچار مشکلات زیادی خواهید شد و فقدان هایی را فرد خیانت دیده تجربه خواهد کرد. شما در هر صورت خانواده خود را از دست می دهید.

تصمیم به ماندن بدون تلاش برای بهبود رابطه:

طبق نظر سکس تراپ زمانی که فردی خیانت می کند و در پی رفتار بی وفایی ، واکنش خاصی از خود نشان نمی دهد و طوری رفتار می کند که انگار اتفاق خاصی نیفتاده است معمولا سرانجام خوبی به همراه ندارد و منجر به جدایی های تلخ و پیامدهای آسیب زا می شود. گاهی نیز همسر آسیب دیده اگر که بی تفاوتی و رفتار غیر مسئولانه شما را ببیند تصمیمش برای جدایی جدی تر می شود.

تلاش های ناشیانه و آشفته برای تداوم زندگی زناشویی:

این گزینه را افرادی انتخاب می کنند که قصد و نیت خوبی دارند اما از عمق و میزان خسارتی که بر اثر عهد شکنی وارد کرده اند، آگاهی ندارند. این همسران در تلاش خود برای آرام کردن همسر آسیب دیده اغلب از چنین جملاتی استفاده می کنند که من نمی توانم به گذشته برگردم و همه چیز را درست کنم و یا من که گفتم متاسفم و .... این روش ها معمولا باعث بیشتر شدن درد و رنج ناشی از بی وفایی برای همسر آسیب دیده می شود.

تلاش صمیمانه برای حفظ و بقای ازدواج:

استفاده از مشاوره و کمک های تخصصی، شانس شما را در حفظ و حتی ارتقای روابط خانوادگی به میزان چشم گیری افزلیش می دهد. و این امر در قبال خساراتی که به رابطه و همسرتان وارد شده است، امتیازات بلند مدت را با خود به ارمغان می آورد. حتی اگر همسر شما نخواهد که از در آشتی وارد شود شما آسوده خاطر خواهید بود زیرا که تلاش های لازم را برای جبران صدمات انجام داده اید و از آن حتما که درس های مهمی یاد گرفته اید و در واقع شما با این کار به بازسازی و احیای رابطه تان می پردازید.

برای رهایی از آسیب خیانت زوجین باید چه کار کنند؟

برای رهایی از آسیب های بی وفایی سه مرحله قابل پیش بینی است و در مرحله اول همسر عهد شکن باید در اکثر اوقات در دسترس همسر آسیب دیده باشد و برای شنیدن حرف ها و دردهای او کنارش بماند و همسر عهد شکن باید به احساسات همسر آسیب دیده مانند نا امیدی و ... با دقت گوش دهد و تمام تمرکزش را به همدلی ، مراقبت و درک همسرش معطوف کند. و گام به گام طی کردن این مراحل می تواند شرایط بهتری را برای رابطه ایجاد کند. در مرحله بعدی که مرحله شفاف سازی است همسری که بی وفایی کرده است باید پنهان کاری در رفتار ها و فعالیت های خود را کنار گذاشته و تمامی نشانه ها ، اشیا و چیزهایی که یادآوری کننده رفتار بی وفایی برای همسرش می باشد را حذف یا مدیریت نماید. بعد از موفق شدن در این مراحل نوبت به مرحله سوم می رسد که در این مرحله انتظار می رود هیجانات منفی و آسیب زا فروکش کرده باشد و زوجین به مرحله ای از ثبات هیجانی و عاطفی رسیده باشند. زوجین ساعاتی را در کنار هم بنشینند و بدون سرزنش و احساس گناه با هم درباره این موضوع صحبت کنند که در این مدت چه اتفاق هایی به سر رابطه شان آمده است که انقدر از هم دور شده اند که سبب چنین رخدادی شده است. و در واقع به بررسی علل و عوامل بروز این رفتار می پردازند و کمک گرفتن از افراد مجرب و متخصص  و مشاوره رایگان تلفنی در این زمینه می تواند تاثیر مثبت زیادی داشته باشد و به شما در این مسیر کمک کند تا قدم های محکم تری بردارید و به نتیجه بهتری برسید.