صمیمیت مهم ترین اصل در ازدواج شاد و با دوام است و تلاش برای برقراری ارتباط مناسب با همسر، سرمایه گذاری بزرگی است که نتیجه آن در شادی و رضایت از ازدواج منعکس می شود. اگر که رابطه مناسبی با همسرتان دارید رعایت کردن مواردی که در ادامه مطرح می کنیم می تواند استحکام بیشتری به رابطه تان دهد و اگر که رابطه تان رنگ و بوی گذشته را ندارد و نمی دانید که چه کنید، انجام دادن موارد پایین می تواند رابطه تان را بهبود ببخشد. پس به نکات طلایی که در ادامه مطرح می کنیم دقت کنید و برای ایجاد آن ها در زندگی مشترکتان با یکدیگر تمرین کنید.

حمایت احساسی داشته باشید.

بر اساس مطالعات روانشناسان ازدواج شما باید بتوانید در کنار همسرتان در مورد احساسات، ایده ها، رویا ها، امید ها و اهدافتان بدون ترس از مشاجره صحبت کنید زیرا می دانید که همسرتان به حرف هایتان گوش خواهد داد و به شما کمک می کند تا راه رسیدن به هدف را بیابید و با این راه می توانید رابطه تان را بیشتر از هر زمان دیگری مستحکم کنید. افراد باید بدانند که همسرشان به قضاوت و داوری درباره  آن چه که مطرح می کنند، نخواهد پرداخت و از او حمایت احساسی خواهد کرد و به آن اهمیت خواهد داد.

سعی نکنید که همسرتان را تغییر دهید.

در ارتباط با همسرتان هرگز تلاش نمی کنید که رفتار یا شخصیت او را تغییر دهید و تنها هدفی که دارید این است که از بودن در کنار همدیگر لذت ببرید و توانایی درک یکدیگر را داشته باشید و داشتن همدلی مهم ترین موردی است که باید به آن توجه کنید. در واقع شما به انتخاب خودتان و بر اساس ویژگی های شخصیتی که داشت او را انتخاب کردید و تلاش برای تغییر دادن آن ها منصفانه نیست و فقط دوری را به همراه هواهد داشت. پس سعی کنید آن چه را که نمی توانید تغییر دهید را بپذیرید.

شنونده خوبی باشید.

همسران خوب بدون جبهه گرفتن در مقابل همدیگر، به حرف های هم گوش می دهند و به تمام حرف ها، افکار و احساسات شما توجه دارد و حفظ رابطه ای خوب با شما برایش اهمیت دارد و از هر چیزی برایش مهم تر است. این زوجین سعی می کنند که به خاطر اشتباهات همدیگر را ببخشند و دلخوری ها را طولانی مدت نکنند و سعی کنند که در اولین فرصت آن ها را حل کنند.

خبرهای خوب را با هم در میان بگذارید.

زمانی که هر موقعیت خوبی به دست می آورید، برای مثال ترفیع رتبه در شغلتان می گیرید و یا هر موفقیت دیگری که کسب می کنید، مشتاقید که همان لحظه با او در میان بگذارید و سعی کنید که با او در میان بگذارید و اگر که همسرتان خبر خوبی به شما داد، سعی کنید شنونده فعالی باشید و با نشان دادن واکنش های مثبت و هیجانی او را برای صحبت کردن بیشتر تشویق کنید.

از بودن در کنار هم لذت ببرید.

طبق نظر مشاور خانواده سعی نکنید که هر زمان که با همدیگر هستید صحبت هایتان فقط در مورد اتفاقات و ناراحتی ها و دلگیری ها و مشکلات باشد . بلکه زمانی را هم برای همدیگر اختصاص دهید که در آن از بودن در کنار هم لذت ببرید و حرف های زیبا رد و بدل کنید.  اگر که در هر زمانی که همدیگر را دیدید شروع به گله و شکایت کنید رابطه تان به سمت سردی و دور شدن از هم پیش خواهد رفتو پس اختصاص دادن زمانی برای لذت بردن در کنار هم برای هر زوجی توصیه می شود.

برای با هم بودن وقت بگذارید.

سعی کنید که برای گفتگو با همسرتان و نشان دادن صمیمیت وقت مجزایی را اختصاص دهید و این زمان را باید برنامه ریزی کنید چون به خودی خود ایجاد نخواهد شد و اجازه ندهید مه مشغله هایی که در زندگی دارید این رابطه را در شما کمرنگ تر کند و به آن بی توجه باشید. اگر که واقعا می خواهید زندگی خوبی داشته باشید باید برای بودن در کنار همدیگر وقت بگذارید و به این صمیمیت اولویت قائل شوید. و بدانید که اختصاص وقت کافی برای با هم بودن، بزرگ ترین سرمایه گذاری است که می توانید برای بهبود رابطه تان انجام دهید. گاهی اوقات پیدا کردن این وقت در برنامه پر مشغله روزانه مشکل است ولی اگر آن را اولویت خود قرار دهید راحت تر می توانید برای آن برنامه ریزی کنید. انجام دادن کارهایی که هر دوی شما از آن لذت می برید می تواند مناسب باشد برای مثال پیاده روی کردن، آشپزی، دیدن فیلم و ...... است.

این نکات کلیدی نیازمند تلاش خود شما است و نمی توانید منتظر بمانید که خودشان در رابطه تان ایجاد شوند. زمانی که ازدواج می کنید برای حفظ آن باید هموارا تلاش کنید و به هیچ وجه از آن غافل نشوید. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مطب مشاوران در ارتباط باشید.