از دیدگاه مشاور ازدواج ، معنای حقیقی ازدواج به عنوان فرایندی فعال و شراکتی می باشد و حالت ساکن و ایستایی نیست. روانشناس ازدواج  مرکز مشاوره ازدواج ، ازدواج را به عنوان ارتباطی عمقی و صمیمی معرفی می کند و کانون گرمی می داند که به عنوان یک میدان نبرد نمی باشد .  در زیر به 6  راز برای داشتن ازدواج موفق زوجین به طور خلاصه شاره می کنیم.

                     

1)     صمیمیت و ارتباط احساسی را تقویت کنید.

طبق نظر دکتر روانشناس ازدواج  مرکز روانشناسی ازدواج انتخاب نو اگر که می خواهید ازدواج موفقی داشته باشید جهت خلق صمیمیت و ارتباط احساسی بیشتر باید تلاش کنید به این معنا که شما خودتان را دیگر به عنوان یک زوج بشناسید و این هویتی است که از درون برای خود قائلید و آن را به عنوان رابطه ای خاص تلقی کرده و ارزش پرورش و مستحکم شدن را دارد. به همراه یکدیگر تلاش می کنید تا صادقانه درباره افکار و احساسات خود گفت و گو کنید ، با موانع و مشکلاتی که مانع از صمیمیت بیشترتان شده روبه رو شوید ، بیاموزید که یکدیگر را بهتر درک کنید و در نهایت رابطه ای پر دوام و صمیمی را خلق کنید.

 

2)     از لحاظ جنسی و احساسی ( تک همسر ) باشید .

مشاور روانشناس ازدواج کلینیک روانشناسی ازدواج  بیان می کند که برای داشتن ازدواج موفق رابطه خود را به عنوان یگانه رابطه و تنها رابطه صمیمی می دانید و وقت و انرژی خود را تنها برای یکدیگر و نه هیچ کس دیگری صرف خواهید کرد. همچنین از نظر جنسی با هیچ کس دیگری صمیمی نخواهید شد.

 

3)    تعهد کنید که آینده تان را با یکدیگر زندگی کنید .

طبق نظر متخصص روانشناس ازدواج کلینیک مشاوره ازدواج همین که موافقت کردید در جهت خلق صمیمیت و ارتباط احساسی بر روی رابطه تان کار کنید ، می توانید با توجه به این که در چه سنی هستید و شرایط پیرامون رابطه تان به چه صورت است ، به مدت 6 ماه و حتی بیشتر نیز بر روی خلق صمیمیت و ارتباط روحی مطلوبتان وقت صرف کنید. هر چه سن تان کمتر باشد باید وقت بیشتری را برای آشنایی صرف کنید و بعد از شناخت کافی موافقت می کنید که به عنوان همسر مادام العمر یکدیگر رابطه تان را حمایت کنید .

 

جنبه های مثبت و منفی نامزدی طولانی از دیدگاه دکتر مشاور ازدواج چیست ؟

روانشناس ازدواج انتخاب نو مشاوره ازدواج را مهم می داند و عاملی مثبت در داشتن ازدواج موفق می داند زیرا که زوجین شناخت کاملی به یکدیگر پیدا می کنند . روانشناس ازدواج خوب در این میان بیان می کند که در دوران نامزدی قسمت هایی از شخصیت همسرتان را خواهید شناخت که به طور معمول امکان ندارد بر آن ها آگاهی یابید ، مگر آن که با هم زندگی کنید. بهترین روانشناس ازدواج  بیان می کند که زندگی مشترک قدرت و خویشتن داری می طلبد و ایجاب می کند طرفین ، سازش و انعطاف پذیری هایی از خود نشان دهند . در دوران نامزدی در می یابید که آیا سبک زندگی شما و همسرتان از تفاهم حقیقی برخوردار است یا خیر و همچنین از قابلیت و توانایی همسرتان در ایجاد ارتباطی حقیقی و کانونی گرم ، به چه میزان است . از جنبه های منفی دوران نامزدی طولانی ممکن است که قبل از ازدواج با توقع های زیاد و نا به جا از همسرتان که برای شما همه کار انجام دهد ، خراب کنید.

 

 


 

4)    درک کردن یکدیگر زوجین و همدلی را بیاموزید.

همان گونه که بین دو دوست واقعی و صمیمی حاکم است . یعنی این که زوجین بتوانند داخل پوست و قالب او شوند و به دنیا و مسائل از دید او بنگرد و او نیز متوجه این مسئله شود و دیگر همسر در اضهار نظر و ابراز احساس خود نه تنها دچار شک و تردید ، اضطراب ، شرم ، خجالت و یا ترس نخواهد شد بلکه به عنوان پناهگاه ، یار و همدم خواهد بود واین در پایان احساس ارزشمندی و صمیمیت را زیاد خواهد کرد.

 

5)    صداقت داشته باشید

صداقت و درستی و قابل اعتماد بودن از ضروری ترین اجزای یک ازدواج موفق است کهدانستن این که می توانید روی همسر خود حساب کنید ، حس امنیت فوق العاده ای به شما خواهد داد ، زیرا او همیشه با شما صادق است. کسی که با خود و با دیگران و با شما صادق باشد می تواند در ازدواج خود بسیار موفق عمل کند.

 

6)     مسئولیت پذیری

اگر که به دنبال رابطه سالم و بزرگسالانه هستید باید با کسی که پخته و مسئولیت پذیر است وارد رابطه شوید در غیر این صورت احساس خواهید کرد که کودکی را به فرزندخواندگی گرفتید.