زنان و مردان دارای تفاوت های اساسی هستند که همین تفاوت ها باعث ایجاد مشکلات و اختلافاتی می شود. اگر که بتوانید این تفاوت ها را بشناسید، بهتر می توانید جنس مخالفتان را درک کنید. در ادامه به برخی از موارد برای درک مردان اشاره می کنیم.

علاقه مردان به پیشرفت و موفقیت:

ارزش های مرد قدرت و کارایی است و دید او نسبت به خودش با توانایی رسیدن به موفقیت و نتیجه گیری در کارهیش تعریف می شود. بهتر است بدانید که برای مردان خیلی مهم است که ثابت کند می تواند به هدفش برسد. و به همین دلیل نباید به مرد ها بگویید که او نمی داند چه کند یا نمی تواند به تنهایی از پس کاری برآید زیرا که بسیار ناراحت خواهند شد. در بیشتر اوقات مردان مشکلاتشان را نزد خودشان نگه می دارند، مگر آن که برای یافتن راه حل از فرد دیگر کمک بخواهندولی در بیشتر اوقات آن را به کسی نمی گوید و تلاش می کند آن را سریع حل کند و روز بعد با موفقیت بیشتری به مسئله خودش بپردازد و اگر سریع راه حلی برای مشکلش پیدا کند، احساس خوبی پیدا می کند و می تواند دوباره ارتباط برقرار کند. 

تنهایی:

بر اساس مطالعات مشاوره روانشناسی مرد ترجیح می دهد برای مدتی تنها باشد زیرا که نیاز دارد به مسئله ای فکر کند و برای آن راه حلی عملی پیدا کند. او ناراحت است و دچار تنش شده است و نیاز دارد تنها باشد تا دوباره آرامش خود را پیدا کند. او نیاز دارد تا خودش را پیدا کند و این زمانی است که مرد به مشکلاتش با نگاه کلی تری نگاه می کند و در این دوران به یاد می آورد که چه چیزعایی برایش مهم هستند.

تنش:

اگر که مردان در محل کار دجار تنش شده باشند در خانه هم ممکن است بی حوصله باشند و مهم ترین نشانه های تنش در مردان بی حوصلگی، نارضایتی و انزوا و سکوت است. وقتی مردی به خانه می آید فکر می کند که کارش تمام شده و ممکن است که فراموش کند که برقراری رابطه بخشی از وظایف اوست. او باید بفهمد که رابطه ای موفق نیاز به تعادل در کار و تفریح دارد و نباید در مورد کار افراط کند و اهمیتی به رابطه اش ندهد.

مردان و مسائل جنسی:

طبق نظر درمانگر سکس برای مرد بسیار مهم است که قدر او را بدانند و به او اعتماد کنند و احساس قدرت کند. برای مردان بسیار هیجان انگیز است که زن در برابر پیشرفت های او واکنش مثبت نشان دهد و مرد همیشه در پی فرصت برای خشنود کردن همسرش است. مردان به رابطه جنسی اهمیت می دهند و نمی توان آن را نادیده گرفت و زمانی که زنی به رابطه جنسی تمایل داشته باشد، پیام پذیرش و اعتماد را به مرد منتقل می کند. اگر زن تماسلی به رابطه جنسی نداشته باشد مرد اغلب آن را اشتباه متوجه می شود و فکر مند که همسرش او را طرد می کند. بهتر که گاهی اوقا نیز زنان آغاز گر رابطه جنسی باشند و این حس را می کنند که دیگر طرد نمی شوند و آسوده خاطر می شوند اما این کار نباید همواره انجام شود.

 تحسین و تشویق مردان:

اگر مرد احساس کند که نمی تواند تغییر مثبتی در زندگی برای فرد دیگر ایجاد کند دوست داشتن زندگی و روابط برایش دشوار می شود و زمانی که ببیند به او نیازی نیست دیگر انگیزه نخواهد داشت.مردان نیاز به تحسین از سوی زنشان دارند و همان طور که زنان نیاز دارند که فداکاری مرد را حس کنند. زمانی که مرد تحسین شود، در رابطه اش احساس اعتماد به نفس می کند و زمانی که احساس کند همسرش به او اعتماد دارد احساس ارزشمندی می کند. مرد نیاز دارد که حس کند در زندگی زن اهمیت دارد و اگر زن برای هر چیزی قدردانی کند عشق و عاطفه او بیشتر می شود. . البته تشکر کردن در رابطه عاطفی برای هر چیز کوچکی نسیا به همدیگر اهمیت دارد و نباید یک طرفه باشد اما مردان به این تحسین نیاز دارند .

گفتگوی آن ها:

بر اساس نظر مشاور خانواده انتخاب نو بیشتر زنان شکایت دارند که شریک زندگی شان به حرفشان گوش نمی دهد و مردان فکر می کنند که باید راه حل هایی را به همسرشان بدهند اما آن چه که زنان می خواهند همدلی و درک است. معمولا مردان درباره احساساتشان صحبت نمی کنند و بیشتر در مورد نظریاتشان صحبت می کنند. مردان باید یاد بگیرند که در زمان صحبت با همسرشان باید ارتباط چشمی برقرار کنند و نباید مشغول کار دیگری باشند و سعی کنند که به دنبال حل مشکل نباشند و فقط با همسرشان همدلی کنند و این چیزی است که زنان نیاز دارند.

زمانی که مردان ناراحت هستند معمولا درباره آن ها صحبت نمی کنند و ترجیح می دهند که در تنهایی خودشان آن را حل کنند اما اگر که مشکل خود را مطرح کنند به دنبال یافتن راه حلی و کمک گرفتن برای حل مشکلشان هستند .

اگر که بتوانید تفاوت های بین خود و همسرتان را بشناسید و آن ها را درک کنید، به شکل بهتری می توانیدبا یکدیگر ارتباط برقرار کنید و کمتر از همدیگر دلخور شوید. زیرا وجود همین تفاوت هاست که می تواند مشکلاتی را برای زوجین ایجاد کند. برای کسب اطلاعات بیشتر با مرکز روانشناس در ارتباط باشید.