ایجاد روابط موثر یعنی بالا بردن کیفیت رابطه از این طریق که مدام در حساب عاطفی خود سرمایه گذاری کنیم . در واقع ما با این کار میزان اعتماد و اعتبار رابطه را افزایش می دهیم و میزان ایمنی و مصونیت را در رابطه انسانی ایجاد می کنیم . طبق نظر مشاور طلاق ایرانی از طریق ادب و نزاکت و تواضع ، مهربانی و توجه ، صداقت ، تعهد و خوش قول بودن می توانیم در رتباطات خود با همسر و فرزندان و همکاران و .... موثر واقع شویم . این اعتبار بخشیدن همانطور که گفتیم به عوامل مختلفی مربوط است که آن ها را معرفی می کنیم .

مهربانی های ساده :

تشکر و قدردانی و حتی احوال پرسی و تحسین کردن از این دسته می باشد . بعضی از افراد با غریبه ها بهتر از نزدیکان خودشان رفتار می کنند ولی این در حالی است که زندگی خصوصیشان در حال از هم پاشیدگی است و با آن ها با کلافگی رفتار می کنند .مشاور روانشناس تهرانی بیان می کند  زمانی که نسبت به احساسات دیگران همدلی نداشته باشید خود را کنار می کشند و فاصله می گیرند و در نتیجه رابطه را با مشکلاتی مواجه می کنند .

صداقت :

صادق بودن می تواند راز لحاظ کیفیت رابطه را بهبود ببخشد . صداقت به معنای وفا کردن به عهد خود و سر قول خود ایستادن است . زمانی که حرفی را بزنید و به آن پایبند نباشید برای طرف مقابل بسیار زننده خواهد بود و در نتیجه فرد مقابل دفعه های بعدی نمی تواند به حرف های شما دوباره باور داشته باشد .

بیان خواسته ها :

مدیریت کردن انتظارات یکی از موارد مهم می باشد . علت بیشتر مشکلات مربوط به روابط ، ناشی از توقعات و انتظارات متناقض در رابطه با نقش ها و هدف هاست . زمانی که انتظارات و خواسته ها به صورت روشن و واضح بیان شوند ، از بروز بسیاری از مشکلات پیشگیری خواهد شد .گفت و گو کردن از مواردی است که می تواند بسیاری از مشکلات را حل کند . افراد توانایی ذهن خوانی ندارند و نباید از طرف مقابل انتظار داشت که خواسته هایمان را تشخیص دهد . بلکه باید هر فردی نسبت به خواسته های خود آگاه بوده و درباره ی آن ها صحبت کند .

شناخت خود :

زمانی که نسبت به اندیشه و گفتار و قصد و عمل خود آگاه باشید و به خود توجه مدام داشته باشید و تمام جنبه های رابطه ی خود را در نظر داشته باشید و به آن آگاه باشید و در حالت کلی زمانی که نسبت به خود شناخت داشته باشید و آگاهی داشته باشید می توانید رابطه ای با پایه و اساس سالم و پایدار ایجاد نمایید . 

معذرت خواهی کردن :

طبق مطالعات مشاوره جنسی در ایران همه ی ما انسان ها اشتباه می کنیم . اما آن چه که دیگران نمی توانند فراموش یا عفو کنند ، این است که بخواهیم اشتباهمان را انکار یا پنهان کنیم . این انکار کردن معمولا ممکن است به خاطر غرور انسان باشد . و حالت تدافعی را در فرد ایجاد می کند . و موجب جبهه گیری و حمایت از خویشتن و دلیل تراشی و توجیه و متهم ساختن دیگران می شود . و در نهایت رابطه را خراب می کند . عدم رعایت این موضوع در زندگی زناشویی سبب می شود که رابطه ای سرشار از لطافت و آرامش به سوختن و ساختن و خصومت و خشونت تغییر شکل دهد و چنین رابطه ای فضای خانه را مسموم می کند و فرزندانی که در این فضا بزرگ می شوند بسیار آسیب می بینند . بسیاری از افراد فکر می کنند که اگر بسوزند و بسازند در واقع در حال حفظ آرامش رابطه هستند اما احساس های سرکوب شده و به زبان نیامده آن ها در درونشان زنده و حاضر است و بعد از مدتی به نا خوشایند ترین شکل ممکن بیان خواهد شد . و در واقع می توان گفت که چنین افرادی حساب عاطفی شان خالی شده است . رابطه ی عاطفی مستلزم دقت و توجه و مراقبت پیوسته است . فقط در این صورت است که می تواند غنی و سرشار از شادی و شفقت و گذشت و بخشایش و انسانیت باشد . 

وفاداری :

پشت سر کسی حرف زدن و شایعه پراکندن و گله و شکایت می تواند رابطه ی افراد را به هم بزند . اما باید به خاطر داشت که مورد اعتماد و احترام بودن بسیار مهم است و نباید آن ها را با پشت سر دیگری حرف زدن و .... خراب کنیم .

با مواردی که گفتیم می توانیم حساب عاطفی خود را پر کنیم . همانطور که در بالا هم اشاره کردیم رابطه نیازمند رسیدگی و مراقبت است و اگر لحظه ای از آن درنگ کنیم رابطه دچار مشکل خواهد شد . و این در زندگی مشترک موضوع بسیار مهم و موثری می باشد که همواره به آن اشاره می شود و این فعالیت ها باید از سوی هر دو طرف انجام شود و نیازمند تلاش هر دو نفر است . با این چند راهکار گفته شده می توان شادی و آرامش را در رابطه ایجاد کرد و رابطه ی عاطفی را بهبود بخشید و برای آن سرمایه گذاری کرد . برای اطلاعات بیشتر می توانید با مشاوران مراکز تخصصی مشاوره کشور در ارتباط باشید .