افراد ممکن است که در زندگی خود تصمیم های اشتباهی بگیرند و این تصمیم های اشتباه در ازدواج و دوستی و برای افرادی که وارد رابطه شده اند باید طوری باشد که آن رابطه را باید اصلاح کنند و اگر که قابل ادامه دادن نبود، به رابطه خاتمه دهند. اگر که به غیر از طلاق و جدایی راه دیگری نداشتید، برای مراقبت از خودتان باید کارهایی بکنید. زیرا که جدایی و طلاق از نظر روانی فشار و تنش زیادی را به همراه دارد و امکان این که افراد دست به کارهای اشتباه بزنند بیشتر است. پس با ما همراه باشید تا برای مراقبت از سلامت روان خود و شروع زندگی بهتر با راهکارهایی آشنا شوید.

سوگواری کنید.

همان طور که گفتیم این روز ها می تواند برای هر فردی بسیار دردناک باشد زیرا که شما فردی را از دست داده اید و دیگر در زندگی تان نخواهد بود. سعی نکنید که قوی جلوه بدهید و واقعیت را انکار کنید. برای این که در آینده حال بهتری را تجربه کنید و مدت طولانی درگیر با این رابطه نباشید. برای رابطه تمام شده سوگواری کنید. طبق نظر درمانگر افسردگی در این سوگواری نیز سعی کنید احساسات خود را نشان دهید و غم و ناراحتی، نا امیدی و مراحل سوگواری مانند شوک، انکار، خشم و افسردگی را به خود اجازه دهید که بگذرانید و در این صورت است که بعد از مدتی می توانید شرابط پیش امده را بپذیرید.

حذف طرف مقابل از زندگیتان:

شریک عاطفی تان را از تمام شبکه های اجتماعی حذف کنید و و از چت کردن و تماس های تلفنی فاصله بگیرید و حتی با این فکر که می توانید با او تنها دوست معمولی باشید به او نزدیک نشوید. یکی از اشتباه های اساسی که خیلی از افراد می کنند این است که فکر می کنند با شریک عاطفی شان فقط دوست بمانند اما چنین چیزی ممکن نیست و فقط در روند بهبودتان وقفه ایجاد خواهد کرد. 

مراقبت از خود:

بر اساس گفته بهترین روانشناس سعی کنید که حتما ورزش کنید و روزانه پیاده روی داشته باشید. ورزش کردن حس بسیار خوبی را به شما منتقل خواهد کرد و حالتات را بهتر خواهد کرد.و در این روز ها سعی کنید که موسیقی های غنگین گوش ندهید و خاطرات و عکس ها را مرور نکنید و آن چه را که مربوط به آن زمان است، خود را با آنها درگیر نکنید.

روابط با اطرافیان:

طبق نظر سکس تراپ خوب در این روز ها به دلیل ایجاد تغییرات بزرگی که در زندگی تان رخ داده و با شکست مواجه شده اید، ممکن است که  شما را به سمت تنهایی سوق دهد و بخواهید که ارتباطتان را با اطرافیان قطع کنید و فقط تنها باشید. اما این کار اشتباه است و حال شما را بدتر خواهد کرد. سعی کنید که خود را وادار کنید در این روز ها با اطرافیانتان و دوستانتان ارتباط بیشتری داشته باشید و این ارتباطات را حفظ کنید. ارتباط با دوستان حال شما را بهتر خواهد کرد و در واقع از انجام دادن هر فعالیتی برای بیرون امدن از انزوا دریغ نکنید.

در رفتارهایتان تنوع ایجاد کنید.

زمانی که احساس کردید می خواهید با فرد مقابل در رابطه باشید و دست به کارهایی بزنید که نا مناسب است. جلوی خود را بگیرید و با فعالیت های دیگری که برای شما بهتر هستند را جایگزین کنید برای مثال فعالیت هایی که از آن ها لذت می برید را انجام دهید مانند ورزش، پیاده روی، کتاب خواندن و یا هر چیز دیگری که فکرمی کنید به آن علاقه دارید. اجازه ندهید که افکار آن روز ها زندگی شما را تحت سلطه خودش در بیاورد. شما باید افکارتان را کنترل کنند نه آن ها شما را. پس سعی کنید برای مقابله با این افکار ها کارهایی کنید روش های بهتری را جایگزین کنید.

بخشیدن خود:

ممکن است که فقط خودتان را مقصر تمام شدن رابطه بدانید و خود را سرزنش کنید. اما این نیز برای شما مناسب نیست. درست است که هر فردی در هر رابطه ای تقصیراتی دارد و زمانی که رابطه ای تمام می شود دو نفر در پایان آن نقش داشتند و نمی تواند فقط تقصیر یک نفر باشد. سعی کنید که اشتباهای را که در رابطه مرتکب شده اید را شناسایی کنید و بابت آن ها خودتان را ببخشید و در جهت رفع این اشتباه ها و عدم تکرار آن ها در آینده قدمی بردارید. و همچنین سهم طرف مقابل را نیز از پایان رابطه مشخص کنید و ببینید که چه رفتارهایی از جانب او شما را ناراحت و عصبانی می کرد و آن ها را نیز بشناسید و بر اساس آن ها روی خود کار کنید.

درس هایی را که از رابطه تان گرفتید را بر اساس مورد بالا می توانید شناسایی کنید و این می تواند تجربه ای بزرگ برای شما باشد. سعی کنید که خیلی سریع وارد رابطه ی دیگری نشوید و برای مدتی از این کار فاصله بگیرید زیرا زمانی که ناراحت و عصبانی هستید و هنوز فکرتان درگیر رابطه قبلی است و حالتان بهتر نشده احتمال این که دوباره با اشتباه وارد رابطه اشتباه شوید، بسیار زیاد است و دوباره ناراحتی های زیادی را برای شما به همراه خواهد داشت. پس سعی کنید برای مدتی فاصله بگیرید. اگر که ماه ها گذشته و شما همچنان با رابطه تمام شده درگیر هستید و نمی توانید خود را از آن خلاص کنید حتما با فردی متخصص در کلینیک روانشناسی انتخاب نو مشورت کنید.