رابطه ی میان زن و شوهر ، از شگفت انگیز ترین رابطه ها می باشد . این مقدار عشق ، محبت ، نزدیکی ، فداکاری و آرامش که قلب ها را لبریز می کند ، توصیف ناپذیر است . هنگامی که به ازدواج های اطراف نگاه می کنیم ، متوجه می شویم که هرکس برای انتخاب شریک زندگی خود معیار هایی دارد و هرکس بنا بر دلایلی تصمیم به ازدواج گرفته است که در ادامه آن ها را بیان می کنیم .

ازدواج به خاطر رفع تنهایی :

برخی از افراد ازدواج را راهی برای فرار از تنهایی در نظر گرفته اند . این افراد زمانی که نمی توانند در زمان تنهایی برای خود سرگرمی ، دوست و .... داشته باشند نمی توانند همسری مناسب باشند زیرا که این افراد به دنبال رفع نیاز ها و کمبود های خود از قبیل عدم اعتماد به نفس و ..... به دنبال فردی هستند که نقص های رفتاری و روانی خود را جبران کنند . معمولا افرادی که با این فکر ازدواج می کنند ، به سرعت از همسر خود سرد شده و به دیگران روی می آورند .

ازدواج به خاطر فرار از خانه :

فرد ممکن است که به خاطر فقر ، بیکاری و زور گویی والدین از دست آن ها فرار کند . اگر که فرد به خاطر فرار تصمیم ازدواج بگیرد دیگر مقصد برایش مهم نخواهد بود ولی این در حالی است که مقصد بسیار مهم است . اگر که فرد با این تصمیم و دور از هر گونه شناخت ، و منطق ازدواج کند خطر طلاق و جدایی وجود دارد .

ازدواج به خاطر مادیات :

بر اساس مطالعات کلینیک روانشناسی ایرانیان متاسفانه امروزه در اطراف خود جوانانی را می بینیم که به دنبال به دست آوردن دل دختران و پسران پولداری هستند که به وسیله ی آن به جایی برسند . اما افراد برای دوری از چنین شرایطی باید هدف از ازدواج طرف مقابل را بدانند و کاملا عاقلانه تصمیم بگیرند . افراد باید از برخی مسائل با هم تفاهم داشته باشند مانند تحصیلات ، وضعیت اقتصادی ، فرهنگ ، سن و مذهب و .... زمانی که هر دو نفر در موارد گفته شده در سطح یکسانی باشند احتمال داشتن زندگی مشترک موفق در آن ها بیشتر است اما داشتن تفاوت های شدید بین آن ها می تواند به مرور زمان مشکلات زیادی را ایجاد کند . 

ازدواج به خاطر بچه دار شدن :

طبق نظر مشاوران زوجین باید از ازدواج خود راضی باشند و بعد بچه دار شوند . نه به خاطر بچه دار شدن تن به ازدواج دهند . بچه ها به نگاه کردن به والدین خود بسیاری از مسائل را یاد می گیرند و برای این که بتوانید بچه های با سلامت روان را تربیت کنید باید رابطه ی خود با شریک زندگی تان را به حد رضایت بخش برسانید و بعد از آن تصمیم به ازدواج بگیرید . زمانی که شما از ازدواج و همسر خود راضی نباشید و بچه دار شوید به دلیل رفتار هاس یرد و نداشتن صمیمیت با همسر بالطبع حوصله ی فرزندتان را نیز نخواهید داشت و این در خانواده مشکلات زیادی را ایجاد خواهد کرد .

ازدواج به خاطر عشق :

طبق نظر بهترین مشاور خانواده عشق یکی از احساسات قوی میان انسان ها است و لی به تنهایی برای ازدواج کافی نیست . زیرا که عشق شور و هیجان خاصی ایجاد می کند و قدرت فکر را از انسان می گیرد و به همین دلیل نمی توان عاقلانه تصمیم گرفت . عشق باعث می شود که همه چیز را زیبا ببینید و بدون توجه به صلاح زندگیتان تصمیم بگیرید . بعد از مدتی با کمتر شدن شور و هیجان اولیه متوجه اشتباهاتتان خواهید شد . به همین دلیل در کنار عشق باید بسیار سنجیده فکر کنید و تمام موارد مهم را در نظر داشته باشید .

ازدواج به خاطر تکامل :

ازدواج ، راهی برای تکامل است و شما فردی را انتخاب می کنید که تا آخر عمر با او زندگی کنید و پستی و بلندی ها و شکست ها و موفقیت های زیادی را با هم و در کنار هم تجربه می کنید و به همین دلیل در انتخاب خود باید کاملا دقت داشته باشید و هر فردی باید در جهت تشکیل خانواده و با هدف صلاح سلامت روان و تن خود و تداوم نسل اقدام کنند .

ازدواج یکی از حیاتی ترین امری است که در زندگی هر یک از ما انسان ها اتفاق می افتد و به همین دلیل نسبت به این موضوع باید بینش و اطلاعات کافی داشته باشید . امروزه با افزایش دانش روانشناسی زوجین می توانند از مشاور ازدواج خوب کمک و راهنمایی دریافت نمایند . زیرا که متخصصین با در نظر گرفتن تمام فاکتور های مهم ازدواج و سطح هر کدام می توانند بهشما در انتخاب دقیق تر کمک کنند و همچنین مهارت های زناشویی لازم که می تواند موفقیت در ازدواج را به همراه داشته باشد را بیان کنند .