نباید فراموش کنید که ازدواج تصمیم بسیار مهمی است و به روند زندگی افراد بسیار تاثیر دارد. زوجین باید با آگاهی و دانش کافی در این تصمیم قدم بگذارند و نداشتن مهارت و وجود باور های نادرست دردسرهایی را برای آن ها به همراه خواهد داشت. در ادامه به چند مورد مهم اشاره می کنیم.

به دنبال شاهزاده سوار بر اسب سفید نباشید.

بر اساس مطالعات مشاوره طلاق بعضی از خانم ها مشتاقانه منتظرند که شاهزتده ی رویاهایشان با اسب سفیدش سراغ آن ها بیاید و متاسفانه بعضی از آن ها به دنبال رسیدن به چنین شاهزاده ای حتی تا پای طلاق پیش رفته اند. اما متاسفانه این خواب و خیال ها به زودی از بین می روند. افراد بسیاری هستند که در زندگی شان منتظرند که بالاخره یک نفر بیاید و خواسته و آرزوهای آن ها را برآورده کند و آن ها را خوشبخت کند. اما زوجین نباید با این خواب و خیال ازدواج کنند و باید قبول کنند که زندگی سختی هایی را نیز به همراه دارد.


عشق طعم های مختلف شیرین و تلخ را به همراه دارد.

طبق مطالعات سکس تراپی دوست داشتن یک نفر به این معنی نیست که همیشه احساس خوب و مثبتی نسبت به او داشته باشیم. عشق طعم و مزه های مختلفی دارد و همیشه یکسان نیست و احساسات ما دائم در حال تغییر هستند و گاهی احساس خوب داریم و گاهی احساس بد. طبیعی است که زن و شوهر ها زندگی مشترکشان درگیر احساسات منفی می شود .اگر این مسئله را قبول داشته باشیم و همسرمان را به خاطر احساسات منفی مان سرزنش نکنیم، راحت تر می توانیم احساسات منفی مان را ابراز کنیم.

عشق به تنهایی نمی تواند راه حلی برای حل مشکلات زناشویی باشد.

معمولا زن و شوهر ها در زندگی مشترکشان به تفاوت های یکدیگر احترام می گذارند و سعی می کنند با وجود این تفاوت ها در کنار یکدیگر با صلح زندگی کنند. اما برخی از تفاوت ها باعث جدایی و فاصله بین زوجین می شود. تمایلات جنسی متفاوت، نظرات متفاوت در مورد بچه دار شدن، تفاوت های ارزشی مانند صداقت، عدم خیانت و .... از جمله مسائلی هستند که زن و شوهر ها ممکن استدرباره ی آن نظر مشترکی نداشته باشند. 

اگر که قصد تسلز بر یکدیگر را دارید نمی توانید زندگی مشترک صمیمی داشته باشید.

وقتی زن و یا شوهری سعی می کند بر همسرش تسلط داشته باشد با این کار فقط رابطه صمیمی اش را با همسرش از بین می برد و بدون شک باعث تخریب زندگی مشترکشان خواهد شد. سلطه جویی و تسلط زوجین بر کارهای یکدیگر رابطه ی میان آن ها را خدشه دار می کند و آن ها زمانی که سعی داشته باشند بر همسرشان مسلط شوند هیچ رابطه صمیمی و مثبتی میان آن ها شکل نخواهد گرفت. اگر زن و شوهر بتوانند نسبت به هم اعتماد داشته باشند و به یکدیگر احترام بگذارند و در کنار هم احساس امنیت کنند حتما در کنار هم رابطه شان بهتر می شود.

انتظارات بیش از حد باعث رنجش شما خواهد شد.

طبق نظر روانشناس بالینی وقتی کاری برای همسرتان انجام می دهید، نباید از او انتظار داشته باشید که کارتان را جبران کند و اگر چنین کاری از همسرتان انتظار دارید بهتر است کاری برای او نکنید. زن و شوهر باید حسن نیت خودشان را به هم نشان دهند و به یکدیگر اعتماد داشته باشند. همه ی ما انتظاراتی از همسرمان داریم و این مسئلهکاملا طبیعی است. ولی اگر انتظار بیش از حدی از همسرمان داشته باشیم حتما خودمان دچار یاس و ناامیدی خواهیم شد. 

بحث و جدل معمولی زن و شوهر ها اجتناب ناپذیر است.

دوست داشتن یک نفر به این معنی نیست که اصلا با او بحث نکنید. تفاوت ا در زندگی مشترک اجتناب ناپذیر هستند . هر قدر در زندگی مشترکمان بیشتر احساس امنیت کنیم، راحت تر می توانیم احساسان، تمایلات و مشکلاتمان را با همسرمان در میان بگذاریم. در یک زندگی مشترک موفق زن و شوهر ها می توانند به راحتی احساسات، عقاید و نگرش خودشان را مطرح کنند. نیازی نیست که برای حل اختلافمان با یکدیگر دعوا کنیم و یا اصرار داشته باشیم که به خواسته هایمان برسیم باید بدانیم که با حرف زدن و گوش دادن به همسرمان بدون این که در مقابل او جبهه بگیریم می توانیم موفق تر عمل کنیم. زمانی که ناراحت و عصبانی هستیم و یا وقتی دچار استرس هستیم ممکن است چیزهایی بگوییم که مناسب نباشد. بنابراین زن و شوهر موفق به جای این که احساسات یکدیگر را کتمان کنند باید سعی کنند بدون بحث و دعوا خواسته هایشان را مطرح کنند . داشتن چنین مهارتی باعث می شود که درک و اعتماد ما نسبت به یکدیگر بیشتر شود

تهدید کردن مشکلی را حل نمی کند.

تهدید کردن رفتار های خشونت آمیزی هستند که از جبهه گیری و ترس زن و شوهر ها ناشی می شود. ما باید این گونه احساسات منفی را درخود کنترل کنیم این گونه رفتار ها باعث ایجاد رابطه همراه با حسن نیت نخواهد بود و همواره ترسی بین آن ها وج.د خواهد داشت به همین دلیل باید از چنین رفتارهای پرخطری دوری کرد برای کسب اطلاعات بیشتر با کلینیک روانشناسی در ارتباط باشید.