وقتی صحبت درباره ی والدین می شود ، خیلی سخت است که یک تعادل کامل در این که چگونه به د هر موقعیتی واکنش نشان می دهند پیدا کنیم. طبق نظر بهترین مشاور ازدواج  خیلی خوب است که یک رابطه ی درست دائمی با والدین داشته باشید اما لازم است که در هیچ یک از تصمیم گیری های مربوط به خانواده شما دخالتی نداشته باشند. اگر شریک زندگی تان حس کند که آن ها به شدت بر تصمیم گیری ها تاثیر می گذارند، زندگی تان متلاطم خواهد شد.در ادامه به توصیه هایی اشاره می کنیم که اجرای آگاهی از آن ها و اجرای آن ها می تواند در روابط شما و حد و مرز زندگی مشترک با خانواده تان مفید باشد. این توصیه ها عبارت اند از :

والدین می توانند بد رفتاری کنند.

اگر همسرتان در مورد بد رفتاری والدینتان صحبت می کند، فورا چیزی که همسرتان می گوید را رد نکنید و یا حالت دفاعی به خود نگیرید. والدین می توانند بد رفتاری کنند، خصوصا اگر حس کنند می توانند بر همسرتان قلدری کنند. این در مورد والدینی که ذات کنترل کننده دارند متداول تر است. و می تواند منجر به برخی بحث های واقعی در خاه ی شما شود. شما تمایل پیدا خواهید کرد که از والدینتان دفاع کنید که کاملا اشتباه است. همیشه برای احساسات شریک زندگی تان ارزش قائل شوید. و روی تجربیاتی که داشته اید تاکید کنید و پیشنهاد کنید که با طرفی که رتجیده صحبت کنید. وقتی به همسرتان گوش می کنید و به این که چه احساس بدی در مورد این موقعیت دارند ارزش قائل می شوید و او احساس بهتری پیدا می کند.

همه جزییات زندگی تان را به والدینتان نگویید.

با گفتن جزییات زیاد در مورد اتفاقاتی که در خانه تان می افتد، مشکلاتی را با والدینتان به وجود خواهید آورد. بهتر است همه چیز را در نزد خودتان نگه دارید . والدین به طور طبیعی می خواهند از فرزندشان محافظت و دفاع کنند. اما بهتر است که مشکلات و اتفاقات درون خانه تان را با همسرتان حل کنید و به اطرافیان آ ها را نگویید که بعدا دچار ناراحتی و پشیمانی نشوید.

باعث شوید عقب نشینی کنند.

طبق نظر مشاوران مطب روانشناسی چیزی که باید مراقب آن باشید، حرکت های تنفر آمیزی است که فورا تبدیل به حرف های زشت می شوند. اگر حس کنید که همسرتان بی هی دلیلی یا به دلیل کوچکی تحت حمله ی سنگین قرار گرفته است ، فقط باید وارد شوید و آن ها را دور کنید. و دو طرف را از هم جدا کنید و چه این کار به معنی رفتن از خانه ی پدر و مادرتان باشد و چه والدینتان مجبور شوند خانه ی شما را ترک کنند ، بهتر است که همه را از هم جدا کنید تا وقتی که وضعیت آرام شود. حتما که دوست ندارید بی احترامی در خانواده اتفاق بیفتد و پس برای جلوگیری از آن باید دست به کاری بزنید.

همسرتان را مجبور نکنید که در همه ی رویدادهای خانوادگی شرکت کند.

وقتی روابط بین شما و خانواده ی همسرتان یا بین همسرتان و والدین شما خوب پیش نمی رود، همدیگر را وادار نکنید که در همه ی رویداد های خانوادگی شرکت کنید. می توانید در رویدادهای بزرگ مانند تولد، سالگرد و .... شرکت کنید. قبل از قرار گذاشتن برای هر چیزی از همسرتان بپرسید. شاید اگر حس کند که جبور شده است بیاید چون شما از قبل قول داده اید که او هم می آید، عصبانی شود.

به خاطر والدین برنامه هایتان را تغییر ندهید.

بر اساس مطالعات مشاوره روانشناسی یک رویداد احتمالی دیگر در مورد والدینی که بیش از حد معمول کنترل کننده هستند این است که سرزده بیایند و یا کارهای دیگری کنند. هیچ وقت برنامه هایتان را به خاطر فعالیت های دیگر کنسل نکنید. البته فوریت های خانوادگی و یا بیماری مواردی هستند که استثنا به حساب می آیند و نمی توانید که از آن ها غافل شوید. اما فعالیت های سرزده و ناگهانی برای رابطه تان عادلانه نیست و مطمئن شوید که مرز ها و قوانینی اصلی وضع کرده اید که از ابتذل محکم هستند.

برای مشورت فورا به سراغ والدینتان نروید و با همسرتان مشورت کنید.

این که به طور دائم سراغ والدینتان بروید تا در مورد کارهایتان با آن ها مشورت کنید ، باعث خواهد شد که رابطه تان آسیب ببیند و تش و استرس را تجربه خواهید کرد.  این کار باعث می شود که شریک زندگی تان حس کند که شاید به او اعتماد ندارید یا برایش ارزش قائل نیستید. و با گذشت زمان این تا حدیناراحت کننده تر خواهد شد. برای مشورت در تمور کارهایتان همسرتان را در اولویت قرار دهید و با او مشورت کنید.

 در مورد اغراق کردن رویداد ها محتاط باشید.

طبق نظر بهترین مشاور ازدواج اگر والدینتان از کاه کوه می سازند ، نگذارید از آخرین اختلاف ها با همسرتان آگاه شوند . سعی کنید موقعیت هایی که باعث می شود اطرافیانتان بزرگ نمایی کنند را به آن ها نگویید و همانطور که در موارد قبلی نیز اشاره کردیم هر آن چه که در خانه اتفاق می افتد را بین خودتان و همسرتان حفظ کنید. اغراق کردن و قضاوت ها می تواند رابطه شما را تحت تاثیر منفی قرار دهد. 

حفط رابطه ای مناسب بین همسرتان و خانواده تان می تواند دشوار باشد اما فراموش نکنید که سلامت زندگی مشترکتان در اولویت قرار دارد و باید کارهایی که سبب آسیب به رابطه تان می شود را کمرنگ تر کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با مطب روانشناسی در ارتباط باشید.