وجود و حضور ما بدون خانواده غیر ممکن است و از طرفی سلامت جامعه به خانواده بستگی دارد و به همین دلیل توجه به مسائل ازدواج ، ارتباط بین فرزندان و روابط والدین و فرزندان با یکدیگر مهم می باشد و یادگیری مهارت های مهم در جهت پیشرفت ضروری می باشد . طبق نظر متخصص مشاوره خانواده ایجاد عادت ها ، رفتار ها و نگرش هایی که منجر به داشتن زندگی خانوادگی رضایت بخش می شود تا بزرگ کردن بچه ها ، برقراری رابطه خوب با خانواده همسر و بسیاری از موارد دیگر بهتر و موثر تر شود و از بسیاری مشکلات دوری شود . برای داشتن خانواده ای شاد می توان به چندین مورد اشاره کرد که اجرا کردن آن ها می تواند شرایط داشتن خانواده شاد را به ارمغان بیاورد که به چند مورد از آن ها اشاره می کنیم .

دوست و همراه بودن :

وقتی با دیدگاهی کلی به خانواده نگاه می کنیم ، خانواده را نهادی بسار پیچیده می بینیم و با نگاهی دقیق می بینیم که خانواده مجموعه ای از روابط بین افراد است ، روابطی همچون سایر روابط مهم و نزدیک که در زندگیمان بر قرار کرده ایم . تحقیقات مشاوره تخصصی قبل ازدواج نشان می دهد که با اعضای خانواده مانند یک دوست رفتار کنیم ، آن گونه که دوست داریم آن ها ما را برای همراهی با خودشان انتخاب کنند و بر عکس . در این صورت است که گامی مهم و اساسی برای داشتن خانواده ای ارزشمند و موفق برداشته ایم . از مهم ترین عامل ها می توان به همراهی و ارزش قائل شدن برای دیگران اشاره کرد و تحقیقات نشان داده است که تمایل افراد عاملی مهم در افزایش قدرت پذیرش در روابط دوستانه و صمیمی است . 

تمرکز کردن و انرژی گرفتن :

شک و تردید خصوصیات تضعیف کننده ای می باشد و در واقع بسیاری از ما توانایی پیشرفت در زندگی مان را به این خاطر از دست می دهیم که نمی دانیم کدام مسیر را انتخاب کنیم . یکی از بزرگ ترین نقاط قوت یک خانواده موفق این است که در آن ، شک و دو دلی وجود نداشته باشد و هدف و مسیر رسیدن به چنین خانواده ای مشخص است ، خانواده می تواند حامی و پشتیبانی برای یکدیگر باشند ولی این حمایت نباید به اندازه ای باشد که سبب محدود شدن آزادی فرد باشد . طبق نظر مشاوران مطب انتخاب نو تمرکز کردن به شرایط خانواده و افراد خانواده و توجه کردن به یکدیگر از موارد بسیار مهمی می باشد که در خانواده ضروری می باشد . افراد خانواده باید برای یکدیگر توجه بدون قید و شرط داشته باشند و در هر شرایطی آن را مهم در نظر بگیرند . توجه بی قید و شرط شرایط را برای به وجود آمدن صمیمیت ، همکاری ، ابراز علاقه ، فداکاری و احترام و .... را به همراه خواهد داشت . 

فرصت های جدید :

زندگی خانوادگی را خود افراد می سازند و به آن شکل می دهند ، فرقی نمی کند که شما در چه نوع خانواده ای زندگی می کنید و شرایط و موقعیت خانوادگی شما به چه صورتی است . باید بدانید که شایستگی همکاری و مورد محبت قرار گرفتن را دارید و هیچ قانونی برای ساختار خانواده وجود ندارد و این چار چوب را خود افراد خانواده می توانند تعیین کنند . افراد می توانند محیط خانوادگی خود را بسیار صمیمی و شاد بسازند و از طرفی می توانند نسبت به آن بی توجه باشند و زندگی خانوادگی ناکام و غیر شادی را داشته باشند . 

به خود ایمان داشته باشید .

صرف نظر از تلاشی که افراد برای بهبود اوضاع زندگیشان می کنند عده ای با اعتماد به نفس و عده ای با نا امیدی از نتیجه ی تلاش هایشان ، روز ها را پشت سر می گذارند . افراد باید به تلاش های خود برای خانواده ایمان داشته باشند . زندگی خانوادگی نباید محیطی برای استرس و دلواپسی باشد بلکه باید محیطی برای آرامش رسیدن و لذت بردن از لحظه به لحظه ی آن باشد .

کودکان را مورد توجه قرار دهید .

کودکان در محیط خانواده شخصیتشان شکل می گیرد و در محیط خانواده است که تربیت و پرورش می یابند و خانواده در جهت سلامت روان کودکان خود نقش مهمی را ایفا می کنند . هملنطور که در قسمت بالا اشاره کردیم توجه کردن یکی از موارد مهم می باشد و این امر برای کودکان بسیار ضروری است و پدر و مادر باید به نیا زهای فرزندان خود بسیار آگاه باشند . 

دوری از پنهان کاری

افراد خانواده از هر گونه دروغ گویی و پنهان کاری باید دوری نمایند و راست گویی و صداقت را وارد زندگی خود نمایند . و جو خانواده باید به نحوی باشد که افراد از گفتن حرف های خود نترسند و بدون پنهان کاری آن ها را بیان کنند . 

گوش کردن بدون قضاوت :

گوش کردن بدون قضاوت کردن یک هنر است . گوش کردن فعال یکی از فاکتور های مهم در روابط زناشویی و خانواده می باشد و می تواند بسیاری از مشکلات را حل نماید . زمانی که تمایل خود را به شنیدن حرف های دیگر افراد نشان دهید و بدون قضاوت و داوری و همراه با همدلی باشد روابط صمیمانه ای را ایجاد خواهد کرد . گوش دادن بدون قضاوت و دوری از سرزنش می تواند بسیاری از اختلافات و مشکلات خانوادگی را حل کند به همین دلیل به دست آوردن اطلاعات نسبت به این مهارت بسیار مفید خواهد بود که می توانید با تلفن بهترین مشاور روانشناس تماس بگیرید .