رضایتمندی زناشویی و داشتن رابطه سالم موفق بدون هیچ تلاشی به وجود نمی آید و زوجین برای ایجاد آن باید تلاش های لازم را نمایند تا اثرات مثبت آن را در رابطه شان ببینند. رابطه عاطفی در ابتدا سرشار از شور و اشتیاق عشق است اما بعد از گذشت مدت زمان این عشق فروکش می کند و زوجین باید خودشان در این راه تلاش کنند. بر اساس مطالعات مشاوران مراکز مشاوره راه های مختلفی وجود دارد که می تواند در داشتن رابطه بهتر به زوجین کمک کند و آگاهی زوجین از آن ها و انجام آن ها به طور منظم و به شکل عادت درآوردن می تواند اثرات مثبت زیادی را فراهم کند. در ادامه به مواردی اشاره می کنیم به شما کمک خواهد کرد از زندگی تان لذت ببرید و عشق را در زندگی تان تجربه کنید.

 حل مسئله و به توافق رسیدن را یاد بگیرید.

تمایل برای توافق در همه روابط امری ضروری است و به ندرت پیش می آید که دو نفر اهداف یکسان و نیروی اراده ای مانند هم داشته باشند و هر یک در شرایط مختلف زندگی با هم تفاوت هایی دارند . اگر فردی اصرار داشته باشد که فقط حرف خودش باشد ، اختلاف و نا برابری بیشتر خواهد شد. توانایی به توافق رسیدن عنصر ضروری هر رابطه ای است. توافق باعث ایجاد یک تعادل خوب در تعاملات می شود گاهی ممکن است که تصمیم بگیرید که مطابق نظر همسرتان عمل کنید و اگر از درستی تصمیم خود مطمئن هستید ممکن است از او بخواهید که نظر شما را بپذیرد و یا قطه ی مشترکی پیدا کنید که هر دو از آن راضی باشید.

همدلی کردن و توجه کردن

طبق نظر روانشناس قبل ازدواج همدلی یکی از خصوصیات تعیین کننده ی هوش هیجانی و مهارتی ضروری برای رابطه ای سالم و عاشقانه است. همدلی نیازمند گوش دادن فعال، صبر، صمیمیت و از خود گذشتگی است. همدلی درواقع به این معنی است که در سخت ترین لحظات در کنار همسرتان و در شادمانه ترین موفقیت ها هم شریک شادی او باشید. و او را در هر شرایطی درک کنید و از نگاه او به دنیا نگاه کنید. و توجه لازم را در هر شرایطی به طرف مقابلتان داشته باشید.

صمیمیت ایجاد کنید.

صمیمیت مفهوم بزرگی است که شامل توجه کردن، پذیرفتن، حساسیت به خرج دادن و درک کردن است. و با سوء تفاهم و سرزنش و عیب جویی و عدم توجه رابطه معکوس دارد. زن و شوهری که به انتقاد و مجازات و کنترل یکدیگر می پردازند صمیمیت میان خود را از دست می دهند و با از دست رفت صمیمیت رابطه با مشکلات بسیاری مواجه خواهد شد .

حفظ حریم زندگی مشترک:

سعی کنید که برای خودتان حریم داشته باشید و دعوا و مشاجره خود را به بیرون انتقال ندهید و در اوج ناراحتی به هم توهین نکنید لزومی ندارد که دیگران دعوای شما را ببینند . کنترل خشم را آموزش ببینید زیرا که اگر به همسرتان احترام نگذارید دیگران هم به همسرتان احترام نخواهد گذاشت . کلمات زیبا حس آرامش را در شما بیشتر خواهد کرد و از رابطه تان لذت خواهید برد . برای رابطه تان مرز بگذارید و اجازه ندهید که دیگران در آن دخالت کنند و رابطه شما را تحت تاثیر قرار دهند.

ارتباط جنسی:

ارتباط جنسی که موجب لذت و رضایت هر دو نفر باشد و تعداد دفعات آن برای هر دو نفرتان کافی است و همچنین اگر توانایی این را دارید که راحت می توانید درباره آن با همدیگر صحبت کنید نیز جنبه دیگر مهم از تامین نیازهای عاطفی است که می تواند در سلامت رابطه نقش مهمی را داشته باشد.

هرگز و همیشه ممنوع

بر اساس مطالعات مشاور خانواده تهران به جای کلمات هرگز و ممنوع از کلمات نرم تری استفاده کنید که حالت کلی ندارند و به صورتی بیان کنید که همسرتان بفهمد شما صرفا نظر شخصی تان را بیان می کنید . از این طریق با افزایش صمیمیت در رابطه تان می توانید به همسرتان بفهمانید حتی شما هم آسیب دیده و سردرگم شده اید و بخشی از وجودتان می داند که این ناسازگاری جزییاتی دارد که شما نمی توانید آن ها را ببینید. استفاده از کلمات هرگز و همیشه حالت کلی را نشان می دهد و این باعث می شود که سوء تفاهم ها بیشتر شود.

همکاری را در خانواده حفظ کنید.

روابط جنسی، مسائل فرزند پروری، ارتباط خانواده با همسر، انجام کارهای خانه و برآورده کردن نیازهای همسر، نشان دادن توجه به یکدیگر و تلاش برای رسیدن به هدف های مشترک از جمله فعالیت هایی است که همکاری زوجین را شامل می شود. رفتار های همکارانه به عنوان بخش اصلی ساخت یک رابطه موفق شناخته می شود که وجود آن موجب افزایش رضایت از زندگی زناشویی است و صمیمیت را بین زوجین افزایش می دهد . برخی از همسران در برآورده کردن خواسته های خود و همسرشان تعادلی ایجاد نمی کنند و این باعث ایجاد مشکلاتی در رابطه شان می شود و ناراحتی هایی را ایجاد خواهد کرد. به این منظور داشتن همکاری کمک کننده خواهد بود.

سخن آخر:

زوج هایی که عاشق هم هستند متعهد به ارتقای پایدار کیفیت رابطه شان هستند و مهارت هایی که در بالا مطرح شد می تواند کمک کننده باشد اما مهارت های زناشویی دیگری نیز هستند که دانستن آن ها می تواند بسیار سودمند باشد. به همین دلیل برای دریافت آموزش های لازم از فردی متخصص در مراکز مشاوره در ارتباط باشید و از زندگی مشترک بهتر لذت ببرید.