زندگی مشترک سرشار از مشکلات و اختلافات می‌باشد و نمی‌توان زوجی را پیدا کرد که بدون مشکل و اختلاف باشد. اما آن چه ازدواج را موفق و کارآمد می‌کند، این است که زوجین توانایی حل اختلافات و کنار آمدن با تفاوت ها را دارند. سکس تراپ خوب 8 مهارت بهبود رابطه را پیشنهاد می‌کنند و آن ها را طی جلسات به صورت گام به گام توضیح می‌دهند که در ایجاد ازدواج کارآمد بسیار موثر است. در ادامه به این مهارت ها به صورت خلاصه اشاره می‌کنیم. 

1)مهارت مدیریت تعارض:

یکی از مهم ترین مهارت‌ها مدیریت تعارض می‌باشد که به عنوان نوعی فرا مهارت است. مهارت مدیریت تعارض، زوجین را برای تنظیم بهتر هیجان های خودشان و برای مدیریت موثر تر موقعیت های تعارض آمیز دشوار، یعنی وضعیتی که امنیت هیجانی رابطه و احترام محفوظ بماند ، توانمند می‌کند.

2)مهارت همدلی:

طبق مطالعات مشاوره پیش از ازدواج زوجین را برای گوش دادن و همدلی با همدیگر، قادر می‌سازد، به نحوی که همسر را مجاب می‌کند که احساس درک شدگی کند، و برای اکتشاف خودش ترغیب می‌کند. و حس همدلی را برای اتصال عمیق تر با تجربه‌ی همسر نیز توانمند می‌کند. به نحوی که پذیرندگی و دریافت نسبت به دیدگاه همسر افزایش می‌یابد، در نهایت حسی عمیق از صمیمیت، شفقت و پیوند هیجانی در رابطه ایجاد می‌شود.

3)مهارت ابراز گری:

زوجین را برای ترفیع روحیه‌ی همکاری و ابراز گشوده، صادقانه و شفاف خویشتن توانمند می‌سازد و کمک می‌کند که کمتر حالت تدافعی بگیرند و در شنیدن دیدگاه و نظر یکدیگر و حل کردن مشکل به شکل بهتری عمل کنند.

4)مهارت مناظره:

طبق تحقیقات مشاوره روانشناسی زوجین را قادر می‌سازد، به گونه‎‌ای با یکدیگر گفتگو کنند که امنیت هیجانی به بار آید، فهم عمیق و پذیرش دیدگاه طرف مقابل ارتقا پیدا کند و به آنان کمک می‌کند که برای یافتن یک راه حل مناسب برای مسائلی که پیش می‌اید متعهد شوند.

5)مهارت تسهیل:

به زوجین کمک می‌کند که در مواقعی که همسرشان در روابطشان با مشکل مواجه می‌شود مسیر گفتگویشان را حفظ کنند و به آن ها کمک می‌کند که این کار را به گونه‌ای انجام دهند که خطر فروپاشی گفتگو به حداقل برسد و در واقع بی احترامی و رفتار های نادرست دیگر انجام نشود.

6)مهارت حل مشکل:

زوجین را قادر می‌سازد تا راه حل هایی را برای مشکلاتشان پیدا کنند که مورد تایید هر دو طرف باشد و هر دو طرف اطمینان داشته باشند که آن را  در طول زندگیشان عملی و اجرا خواهند کرد.

7)مهارت تغییر خود:

شخصی را که برای ایجاد تغییر در رفتارش توافق کرده است ، قادر می‌سازد تا تغییر را سریع تر و معتبر تر به انجام برساند. شخصیت افراد را نمی‌توان تغییر داد . اما برخی از رفتار های اشتباه هستند که به صورت عادت های غلط در زندگی جریان پیدا می‌کنند و مشکلاتی را در رابطه به وجود می‌آورند و با حذف این رفتارهای اشتباه و جایگزین کردن رفتار های صحیح رابطه را به سمت و سوی بهتری پیش می‌برد.

8)مهارت کمک به تغییر دیگران:

شخصی را که خواستار و امیدوار به تغییر رفتار همسرش است را قادر می‌سازد تا صبر و شکیبایی داشته باشد و حمایت های لازم را ایجاد کند.

مواردی که گفته شد در فرایند بهبود رابطه بسیار مهم هستند زیرا که در این راه فضای ایمن هیجانی را برای زوجین ایجاد می‌کند که بتوانند در آن با مسائل دشوار رابطه‌ی خودشان درآمیخته و نسبت به مسائل عنیق تر کاوش کنند. همدلی نقش مهمی را در زندگی زوجین به همراه دارد که درک متقابل، پذیرش شخص و در نهایت باعث ایجاد حس عمیق صمیمیت، شفقت و پیوند یافتگی هیجانی در رابطه می‌شود . این مهارت ها از کژفهمی و سوء تفاهم جلوگیری می‌کند و به جای آن ایجاد راه حل برای مشکل خاص را به همراه دارد. 

انتخاب نو به عنوان بهترین مرکز مشاوره می‌باشد که در این زمینه می تواند به زوجین قبل و چه بعد از ازدواج کمک کند. اگر که زوجین از دوران پیش از ازدواج نسبت به این مهارت ها آگاهی داشته باشند و آن را در تمام دوران زندگی خود تعمیم دهند، شرایط ایده آل و مناسبی را خواهند داشت و نا گفته نماند که این کار نیازمند تلاش دو سویه است و فقط یک نفر به تنهایی نمی‌تواند آن را مدیریت کند . افرادی که ازدواج کرده اند و به نا بر دلایلی نسبت به این مهارت ها آگاهی ندارند در مواجهه با این مشکلات و تفاوت ها واکنش های اشتباهی را نشان خواهند داد و در نتیجه رابطه به سمت خوبی پیش نخواهد رفت و با خطر مواجه خواهد شد از این زوجین باید برای حفظ زندگی مشترکشان نسبت به این مهارت ها آگاهی پیدا کنند و به شکل پایدار آن ها را در زندگی مشترکشان اجرا کنند تا بتوانند لذت زندگی مشترک موفق را تجربه کنند . با افزایش مطالعات روانشناسی زوجین به کمک مشاوران می‌توانند اطلاعات لازم را در