ازدواج و زندگی مشترک نیازمند مراقبت پیوسته است و هر گونه غفلت به آن اسیب وارد خواهد کرد . بهترین مشاور تهران بیان می کند که برخی از نابود گرهای ازدواج هستند که اکثر زوجین ممکن است از آن ها استفاده کنند و آن را مهم تلقی نکنند و از تاثیرات آن آگاه نباشند . اما باید دانست که زوجین باید از آن ها در جهت رشد رابطه شان و حفظ آن حذف کنند و راه های بهتری را جایگزین کنند .

انتقاد تند :

این مورد زمانی اتفاق می افتد که یکی از طرفین به دیگری می گوید که در شخصیت او مشکل و ایرادی وجود دارد . در واقع به شخصیت همسر حمله ی مستقیم می کنند و کل وجود او را انتقاد می کنند  . این در حالی است که اگر از دست همسر خود ناراحت هستید و رفتاری شما را ازرده می کند ، فقط به آن رفتار اشاره کنید و شکایت خود را با زبان ملایم مطرح کنید نه با انتقاد تند و آسیب رسان . 

خیانت و وفادار نبودن : 

طبق نظر مشاور خیانت ایران رایج ترین شمل خیانت بودن با فرد دیگری است ، هر چند که هر گونه ایجاد خلل در اعتماد در سطح گسترده هم خیانت به حساب می آید . امروزه رابطه با فرد دیگر می تواند به صورت فیزیکی یا رابطه ی اینترنتی باشد . در هر دو حالت چنانچه شما یا همسرتان آگاهانه دارید کاری می کنید که دیگری را می رنجاند باید گفت خطر نابود کردن رابطه شما را تهدید می کند . یک رابطه می تواند خیانت را تاب بیاورد اما پشت سر گذاشتن آن بی اندازه طاقت فرسا و دردناک است . پس باید به هر قیمتی شده از خیانت اجتناب کرد .

مخفی کاری :

بر اساس گفته ی دکتر روانشناس ایرانی داشتن حریم خصوصی با مخفی کاری خیلی فرق می کند . فارغ از این که در چه حد به همسرتان نزدیک هستید ، همچنان فردی مجزا هستید و بنابراین حق دارید حریمی از آن خود داشته باشید . اما اگر مخفی کاری می کنید و دروغ می گویید ، انگیزه ی شما در نگه داشتن بعضی مسائل پیش خودتان گول زدن همسرتان است . صداقت پیش نیاز اعتماد ، و اعتماد ضرورت هر رابطه است . اگر هر یک از شما سعی دارید چیزی مهم را از همسر خود مخفی کنید که می تواند زندگی شما را تحت تاثیر قرار و دهد و همسرتان باید از آن مطلع شود ، بسیار آسیب رسان به رابطه تان خواهد بود . 

حسادت :

یکی از بزرگ ترین قاتلان عشق حسادت است . در طول سال ها ، زوج های بیشماری دیده ایم که رابطه شان قربانی نا توانی یکی از آن ها در اعتماد به دیگری شده است . ریشه ی حسادت ، ضعف در خود باوری است . این که نتوانید بپذیرید همسرتان شما را دوست دارد . به همین دلیل همواره تایید می شود که زوجین باید به خودشناسی و خود باوری اهمیت دهند .

تعصب :

تعصب همراه با حسادت است. اما خودش به تنهایی نیز مشکل است . وقتی فرد با همسرش مثل دارایی هایش رفتار می کند و این که فکر می کند این حق را دارد که درباره ی ظاهر همسرش چطور باشد ، کجا برود و ..... تصمیم بگیرد ، در این رابطه تساوی بر قرار نیست . یک رابطه ی موفق از دو فرد مجزا تشکیل شده است که یکدیگر را تشویق می کنند که خودشان باشند . 

جبهه گیری :

زمانی که یکی به دیگری سرزنش ، توهین و .... می کند معمولا دیگری نیز ساکت نمی ماند و در مقابل حرف های طرف مقابل جبهه می گیرد . شانه خالی کردن ، قبول نکرن مسئولیت رفتار و کار ها ، بهانه آوردن و توجیه و باز کردن مسائل گذشته همگی از این دسته هستند و رابطه را به سمت نابودی می برند .

بی اعتنایی و سکوت :

بی اعتنایی کشنده تر از هر عامل دیگری می باشد . یعنی به طرف مقابل اهمیتی قائل نیستیم و در جهت رشد و حل مشکلات هم گامی بر نمی داریم و این سردی رابطه را نشان می دهد و به مرور زمان مشکلات بیشتری را ایجاد خواهد کرد و نابود کننده می باشد . بسیاری از افراد فکر می کنند که در هنگام مواجهه با مشکل اگر سکوت کنند راه حلی خوب برای مشکل خواهد بود . بیشتر آقابان از این روش استفاده می کنند ولی خانم ها آن را به عنوان بی توجهی در نظر می گیرند و در نتیجه دعوا و جر و بحث بیشتری ایجاد می شود . زوجین باید بدانند که این شیوه ی درستی برای حل مشکلات نیست و آن ها باید با یکدیگر در شرایط آرام و با لحن مناسب در مورد مشکلاتشان گفت و گو کنند و در مسیر حل آن گام بردارند .

سرزنش و تحقیر :

با سرزنش کردن به خرد کردن شخصیت طرف مقابل می پردازیم . مسخره کردن ، استفاده از زبان بدن یعنی پوزخند زدن و چشم غره رفتن و یا شوخی های خصمانه به همان اندازه منفی هستند . اما باید زوجین آگاه باشند که احترام یکی از موارد اساسی در هر ازدواجی می باشد . برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاوران لیست مراکز روانشناسی در ارتباط باشید .