بودن در یک رابطه ی موفق ، اغلب هدف تمام زوج هایی است که تصمیم به با هم بودن گرفته اند . برخی از مواقع کار های به ظاهر کوچک می تواند از رخ دادن بسیاری از مشکلات جلوگیری کند . بسیاری از مردم فکر می کنند که زوج های موفق هیچ مشکلی با هم ندارند و زندگی آن ها سرشار از لحظات عاشقانه است اما این طرز فکر و نگرش کاملا اشتباه است . زوجی موفق خواهد بود که همواره برای حفظ رابطه شان تلاش نمایند و مهارت های لازم را به کار بگیرند . بسیاری از افراد فکر می کنند که اگر دل طرف مقابل را به دست بیاورند و ازدواج کنند ِ دیگر دست از تلاش خود بر می دارند . این در حالی است که شروع زندگی مشترک نیازمند تلاش بیشتر برای حفظ آن و موفق بودن آن است . در ادامه به راهکار هایی که می تواند رابطه ی با دوام و موفقی را داشته باشید را بیان می کنیم تا با اجرای آن ها از رابطه ی خود مراقبت کنید .

بهترین دوست هم باشید .

رابطه ی خود با دوستانتان را در نظر بگیرید و ببینید که چقدر با یکدیگر صحبت می کنید و تمام احساساتتان از غم و شادی گرفته تا اتفاقات خوب و بد را بیان می کنید . در ازدواج و رابطه زناشویی این صمیمیت نیز بسیار اهمیت دارد . 

گوش دادن فعالانه :

باید به حرف های همسرتان بدون ترس از قضاوت ، سرزنش شدن و .... گوش فرا دهید و آن را با زبان بدن و به صورت کلامی و غیر کلامی به همسر خود نشان دهید . این شیوه در زندگی مشترک بسیار لذت بخش است و صمیمیت را افزایش می دهد . بر قراری همدلی در زندگی مشترک و درک کردن طرف مقابل و جهان را از دید او دیدن می تواند بسیار موثر باشد .

تعریف و تمجید از یکدیگر :

طبق گفته ی روانشناس مشاوره همسر خود را به خاطر کار های بسیار کوچک و خوبی های کوچک تحسین کنید و از او قدر دانی کنید با مطرح کردن خوبی های یکدیگر و قدر دانی از آن ها به او یادآوری می کنید که از بودن در کنار یکدیگر لذت می برید و هنوز هم همدیگر را دوست دارید .

مقایسه ممنوع !

همه ی انسان ها نمی توانند شبیه همدیگر باشند و با مقایسه کردن زندگی را برای خودتان و همسرتان سخت می کنید و این کار می تواند از صممییت شما کم کند و به مرور زمان مشکلاتی را ایجاد کند .

دوستت دارم را با عمل نشان دهید .

با کار های بسیار ساده و کوچک نشان دهید که همسرتان را دوست دارید و برای شما مهم است و در واقع با همین کار های ساده از او قدر دانی می کنید .

به حریم شخصی یکدیگر احترام بگذارید .

طبق نظر مشاوران خانوادگی تهرانی به یکدیگر اجازه دهید تا فرصتی را هم با خانواده ، دوستان و ... بگذرانید تا مستقل بودن خود را داشته باشید و هم این که خود را فراموش نکنید و به عبارتی هر چند وقت یک بار زمانی را برای خودتان در نظر بگیرید .

روی نقاط ضعف همسرتان دست نگذارید .

هر فردی ممکن است که نقاط ضعفی را در زندگی داشته باشد و اگر که آن ها را بزرگ جلوه دهیم و تکرار کنیم به مرور زمان باعث ایجاد ناراحتی و کدورت خواهد شد .

حرف دلتان را بزنید .

طبق نظر مشاورین قبل ازدواج اگر که فردی تودار هستید و حرف ها را در درون خود می ریزید و می خواهید که همسرتان شما را درک کند و خودش حرف دل شما را بفهمد سخت در اشتباه هستید . شما باید به شکل واضح و مشخص نیاز ها ، خواسته ها و حرف های دلتان را بیان کنید . این موضوع که همسرتان باید خودش متوجه شود و ذهن خوانی کند را کنار بگذارید .

یکدیگر را در راه رسیدن به اهدافتان تشویق کنید .

هر فردی اهدافی را دنبال می کند و اگر شما دست و بال همسرتان را ببندید و اجازه ندهید که برای اهدافش تلاش کند و او را منع کنید باعث ایجاد کدورت و صمیمت خواهد شد . زوجین باید یکدیگر را در راه رسیدن به اهدافشان تشویق کنند و از آن غافل نشوند .

مواردی که گفته شد بسیار جزیی و کوچک به نظر می رسند اما رعایت کردن همین کار های می تواند زندگی زناشویی لذت بخش و ازدواج موفقی را ایجاد نماید .طبق نظر مشاوران مراکز مشاوره ایرانیان زندگی مشترک نیازمند صمیمیت می باشد و اگر که از آن غافل شویم دچار بسیاری از مشکلات خواهید شد به همین دلیل با موارد یکه گفتیم می توانید صمیمیت را در رابطه تان حفظ کنیدو به دنبال آن خواهید دید که چقدر در ازدوج و رابطه تان تاثیر مثبتی را به همراه داشته است . البته باید بگوییم که ازدواج موفق نیازمند تلاش هر دو طرف است و زمانی که یکی از ز.جین همواره تلاش کند و دیگری منفعل باشد به مروور زمان فرسودگی را برای فرد به همراه خواهد داشت به همین دلیل زوجین برای داشتن رابطه موفق هر دو به یک اندازه باید تلاش نمایند .