عشق دوستی و شوق جنسی عناصر اساسی روابط پایدار هستند آن ها تنها عوامل نیستند اما در زندگی مشترک ضروری هستند . زمانی که اجزای اصلی یک رابطه نباشد آن رابطه با مشکلاتی رو به رو خواهد شد . همان طور که گفتیم دوستی ، عشق و شوق جنسی عامل ایجاد صمیمیت در زوجین هستند . زوجین موفق یکدیگر را همانطور که هستند ، با همه ویژگی های بد و خوب می پذیرند و احساسات ، رویا ها ، تمایلات ، آرزوهای آینده ، امید ها و افکار و ... را با یکدیگر در میان می گذارند و این چنین می شود که صمیمیت بین زوجین به وقوع می پیوندد . طبق نظر مشاوران خانواده برای این که بتوانید رابطه ای لذت بخش داشته باشید باید آگاهی کامل نسبت به ارتباط خود را داشته باشید . در ادامه این ارتباطات و نقش آن در زندگی مشترک را بیان می کنیم .

اهمیت ارتباطات :

طبق مطالعات مشاوره قبل از ازدواج ارتباطات اولین ضرورت زندگی اجتماعی هر انسانی است و اگر ما انسان ها راه های ارتباطی با اطرافیانمان را بلد نباشیم در جامعه نمی توانیم با هیچ کس ارتباط برقرار کنیم و وقتی نتوانیم درست ارتباط بر قرار کنیم و نمی توانیم دوست خوب پیدا کنیم و یا شغل خوبی برای خود ایجاد کنیم و حتی این افراد نمی توانند ازدواج موفقی داشته باشند . اما اگر که راه های ارتباطی با دیگران را بلد باشیم می توانیم به خوبی ارتباط موفقی با آن ها داشته باشیم . 

آشنایی با اهمیت ارتباط در اوایل ازدواج :

طبق نظر مشاور روانشناس زمانی که شناخت درستی از طرف مقابلتان نداشته باشید ، نمی توانید با آن ها ارتباط خوبی بر قرار سازید . یعنی در واقع در اوایل ازدواج به خاطر نداشتن شناخت کافی نمی توان ارتباط خوبی با همسر ایجاد کرد و نمی توان نیاز های طرف مقابل را بر طرف کرد و یا درک کرد و در نهایت باعث بروز اختلاف های بسیار زیادی خواهد شد .

مهارت های همسر داری چیست ؟

طبق نظر دکتر سکس تراپی برای این که رابطه ی موفقی در ازدواج داشته باشید علاوه بر موارد گفته شده در بالا موارد دیگری نیز هستند که در ادامه ی موفق زندگی مشترک نقش اساسی دارد . این موارد عبارت است از : غیر از مواردی که مشورت لازم است به هیچ کدام از اعضای خانواده همسران اجازه ندهید که در زندگی مشترک شما دخالت کنند . و سعی کنید همانگونه که با خانواده ی خود رفتار می کنید با خانواده ی همسرتان نیز به همان صورت رفتار کنید و هنگامی که اختلافی بینتان پیش می آید سعی کنید که خودتان آن ها را حل کنید و دیگر افراد خانواده را درگیر این موضوع نکنید و از موارد دیگر می توان به این موضوع اشاره کرد که وقتی که در جمعی حضور دارید به همسر خود بیشتر توجه کنید و در میان جمع همسر خود را زیر سوال نبریم . و همچنین سعی کنید که آداب و رسوم و فرهنگ همسرمان را در نظر بگیریم و به آن احترام بگذاریم و مهم ترین مسئله ی دیگر که می توان به آن اشاره کرد این است که به هیچ وجه همسر خود را با دیگران مقایسه نکنید . 

بر اساس گفته ی مشاوران مطب روانشناسی ایرانی همواره سعی کنید زمانی که با مشکلی بر می خورید قضاوت منصفانه داشته باشید و تمام زندگی خود را در نظر داشته باشید و به خاطر مشکل ساده کل رابطه ی خود را زیر سوال نبرید و سعی کنید که در جست و جوی راه حل برای حل کردن مسئله ی خود داشته باشید . با همسر خود همسو باشید و نسبت به یکدیگر درک متقابلی داشته باشید و از همه مهم تر این که شنونده ی خوبی باشیم و هنگامی که همسرمان در حال گفت و گو است به صورت کلامی و غیر کلامی نشان دهیم که به گفت و گوی او توجه کامل داریم . و همچنین راستگو باشیم و هرگز برای به دست آوردن رضایت همسر دروغ نگوییم و حقیقت را از همسر خود پنهان نکنیم . همواره زوجن باید تلاش کنند تا محط خانواده ی خود را غنی سازند و به گونه ای باشد که همسرمان در آن احساس امنیت و آرامش روحی ، روانی ، اجتماعی و اقتصادی داشته باشد . از موارد دیگر می توان به مشورت کردن اشاره کرد هر یک از زوجین باید حق اظهار نظر داشته باشند و برای تصمیم گیری از نظر همدیگر استفاده کنند . دلجویی کردن از همسر نیز نقش مهمی دارد گاهی اوقات یک چمله مثبت و عاشقانه می تواند طوفانی از خشم و نفرت را کم کند و باعث شود تمام مشکلات حل شود . و در کنار آن گذشت نیز اهمیت دارد . زندگی مشترک بدون گذشت و فداکاری هرگز به سرانجام نخواهد رسید و برخی از مواقع کوتاه آمدن یکی از طرفین می تواند شرایط بهتری را ایجاد کند .