انتخاب همسر یکی از تصمیم های دشوار و حیاتی زندگی هر انسانی است زیرا که مدت طولانی را با هم ودمسیر طولانی را در کنار هم خواهند داشت . از این رو آشنایی با ویژگی های مهمی که باید قبل ازدواج آن ها را در نظر داشته باشید را ذکر می کنیم. 

تعهد به رشد خود و بهبود زندگی مشترک:

منظور این است که فرد مورد نظر تلاش می کند  علاوه بر داشتن برنامه هاق مشخص برای رشد و پیشرفت خود برای بهبود زندگی مشترک از همه امکانات و منابع استفاده کند و بر آگاهی های خود بیفزاید او برای این کار از روش های مختلف کمک می گیرد. 

 بازبودن روحی و احساسی:

کسی که از نظر روحی و احساسی باز و صمیمی است ویژگی های زیر را دارد احساس دارد، از احساس خود آگاه است میخواهد احساس خود را با شما در میان بگذارد و می داندکه چگونه إحساس خویش را بیان کند.

 

صداقت

صداقت با اعتماد مبادله می شود. هر چقدر شما راستگوتر باشید بیشتر از اعتماد طرف مقابل برخوردار می شوید. صداقت ضروری ترین و مهمترین جزء یک رابطه سالم است.

 پختگی و مسئولیت پذیری

تحقیقات روانشناسی تاکید می کند اگر با کسی ازدواج کنید که ناپخته ومسئولیت ناپذیر است به جای همسر ، کودکی را به فرزند خواندگی پذیرفته آید فرد بالغ میتواند با کار، تغذیه سالم نظم و رعایت بهداشت از خود مراقبت کند و شخصیت خویش را رشد دهد.

اعتماد به نفس بالا:

کسی که خود را باور ندارد، نمی تواند صادقانه به دیگری محبت کند و تکیه گاه او باشد. آنهایی که احساس بی ارزشی می کنند انسان های آسیب پذیر شکننده و پیش بینی ناپذیرند.

نگرش مثبت به زندگی

آدمهای مثبت به توانایی های خود برای بهتر ساختن اوضاع و شرایط اعتماد دارند، در هنگام بروز مشکلات تهدیدها را به فرصت تبدیل می کنند و به جای پیدا کردن مقصر به راه حل ها فکر می کنند. آن ها افراد خوش بینق هستند که باور دارند آینده خود و زندگی مشترکشان روشن است.

 رشد عاطفی و فکری

مطالعات مراکز مشاوره نشان می دهد در زمینه رشد عاطفی و شناختی، آنچه به نظر لازم و ضروری می رسد این است که زن و مرد فرق زیادی از نظر طرز تفکر و سلیقه نداشته باشند چون در این صورت با هم توافق نخواهند کرد. رشد اجتماعی نیز با رشد فکری عاطفی رابطه دارد چون فردی که از نظر اجتماعی رشد کرده طرز سازش و همکاری را با افراد بهتر می داند و به محدودیت های خود اگاه است، انتظارات اجتماعی را درک می کند و از بحران هاق دائمی زندگی جلوگیری می.گ کند به عبارت دیگر پختگی روانی و رشد اجتماعی عاطفی باعث می شود که همسرانمعایب یکدیگر را بپذیرند، نقایص یکدیگر را بپذیرند، نقایص یکدیگر را به رخ هم نکشند و در حالات مختلف انعطاف پذیری داشته و واکنش مناسب نشان دهند.

تشابه علائق و طرز تفکر

مشاور قبل از ازدواج تاکید می کند که باید قبل از وارد شدن به زندگی زناشویی مخصوصاً در دوران نامزدی در موضوعات مهم زندگی توافق نظر وجود داشته باشد. ثابت شده است که توافق های زیاد قبل از ازدواج روابط بعد از ازدواج را نیز محکم تر کرده و معنی و مفهوم بهتری به زندگی زناشویی می دهد  .

البته باید خاطر نشان شود که همیشه انتظار نمی رود که زن و شوهر در همه موارد با یکدیگر توافق کامل داشته باشند ولی برای این که خانواده استوارو مستحکم شود توافق کلی در بیشترقسمت های زندگی لازم و ضروری است.

عقاید مذهبی

امروزه در مطالعات روانشناسی عقاید مذهبی نیز مهم است  ازدواج افراد از مذاهب مختلف غیر عاقلانه است به خصوص اگر زن و مرد هر دو به عقاید مذهبی خود ایمان کامل داشته و انعطاف ناپذیر باشند صرف نظر از اختلاف نظر در موازین و عقاید مختلف که در مذاهب وجود دارد تربیت کودکان بر حسب ،عقاید، موضوعی است که اکثراً اختلاف زناشویی را باعث می شود. 

تشابه تحصیلی و طبقاتی

به طور کلی توصیه می شود که دختران و پسران جوان از ازدواجی که در آن اختلاف تحصیلی و طبقاتی خیلی زیاد است اجتناب کرد. زیرا هر چه زوجین از جهات مختلف با هم شباهت بیشتری داشته باشند امکان خوشبختی افزایش خواهد یافت.تشابه علاقه به زندگی زن و شوهر بایستی به زندگی و به ویژه ادامه زندگی زناشویی خود علاقه مند باشند لازم است در جهان بینی طرفین تمایل به بقا و لذت بردن از زندگی وجود داشته باشد. چنانچه یکی از زوجین علاقه زیادی به زندگی نداشته باشد و زیر بار مشکلات عاطفی ،اقتصادی ،اجتماعی خانوادگی و شغلی قد خم کرده باشد و در گفت و گوهای خود از پوچی زندگی و...... نام ببرد در وضعیت روانی طرف مقابل خود نیز تاثیر منفی می گذارد.

مسئله ازدواج بسیار مهم و حیاتی است به همین دلیل برای تصمیم گیری درست در آن از افراد متخصص در مراکز مشاوره کمک و راهنمایی دریافت نمایید و از خدمات مشاور قبل از ازدواج استفاده کنید.